LGCT Prague 2019: Czas na Global Champions Playoffs!

Data publikacji: 2019-11-20
Edwina Tops-Alexander (AUS) & California, fot. Dava Palej Timeless Photography
Edwina Tops-Alexander (AUS) & California królowały w 2018 w Super Grand Prix w Pradze



Nareszcie się doczekaliśmy! Już wkrótce odbędą się Global Champions Playoffs, będące ukoronowaniem całego tegorocznego sezonu Longines Global Champions Tour i Global Champions League (kalendarz jest dostępny
TUTAJ). Finał finałów zadebiutował w zeszłym roku (rozgrywki relacjonowaliśmy TUTAJ i TUTAJ), a jego formuła zachwyciła wszystkich, dlatego również w tym roku jedni z najlepszych skoczków świata ponownie zawitają do czeskiej Pragi. Zmagania odbędą się w dniach od 21 do 24 listopada i będą podzielone na zmagania indywidualne Super Grand Prix i drużynowe GCL Super Cup. Kogo zobaczymy na starcie i wg jakich zasad będą rozgrywane najważniejsze konkursy spotkania? 


Zapowiedź Prague Playoffs 2019



Gospodarzem
Global Champions Playoffs będzie O2 Arena, jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całej Europie, który może pomieścić aż 14 tys. widzów. Na starcie sobotniego konkursu Super Grand Prix zobaczymy 18 zawodników – kogo tak konkretnie? W ramach każdego etapu LGCT rozgrywano Grand Prix, a zwycięzca automatycznie otrzymywał bilet do Pragi. W przypadku powtórnego triumfu awans przechodził na osobę z 2. miejsca. Poniżej można zapoznać się z krótkim podsumowaniem całego sezonu, będącym jednocześnie listą zawodników.


Zawodnicy zakwalifikowani do Super Grand Prix 2019 



LONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR SUPER GRAND PRIX 2019 – SKRÓT SEZONU I LISTA ZAWODNIKÓW

1. Doha (QAT) – Julien Epaillard (FRA) | NASZA RELACJA 
Królem otwarcia nowego sezonu został Julien Epaillard (FRA), który już po zwycięstwie przyznał, że planował wybrać zupełnie innego konia – na szczęście zawodnik w ostatniej chwili zdecydował się na 11-letniego wałacha Usual Suspect d'Auge (Jarnac – Mesange du Rozel/Papillon Rouge), co przyniosło mu szczęście w GP. Najlepszym zawodnikom gratulował tu szejk Joaan bin Hamad bin Khalifa Al Thani, brat obecnego emira Kataru.

2. Meksyk (MEX) – Jérôme Guery (BEL) | NASZA RELACJA 
Ten etap był szczególny dla polskich miłośników skoków przez przeszkody – na podium stanął Jérôme Guery (BEL), a tego sukcesu nie byłoby bez wyhodowanego w Polsce 13-letniego Quel Homme de Hus (Quidam de Revel – P-Hawaii/Candillo)! Ogier przyszedł na świat w stadninie Konie Holsztyńskie Kosicki (woj. wielkopolskie) pod okiem hod. Andreasa Kosickiego. 

3. Miami Beach (USA) – Pieter Devos (BEL) | NASZA RELACJA
Najwięcej szczęścia w konkursie Grand Prix miał Pieter Devos (BEL) & 11-letnia klacz Claire Z (Clearway – Colessa Z/Coronado), jednak tutaj każdy przejazd na czysto był na wagę złota, ponieważ oznaczał wsparcie organizacji JustWorld International – za bezbłędne pokonanie toru Longines fundował 200 posiłków dla ubogich dzieci z całego świata.

4. Szanghaj (CHN) – Dani G. Waldman (ISR) | NASZA RELACJA 
Wówczas amazonka startowała jeszcze jako Danielle Goldstein (ISR), ale obecnie posługuje się imieniem i nazwiskiem Dani G. Waldman. W Szanghaju zawodniczka jak zwykle oczarowała wszystkich swoją charakterystyczną fryzurą, która świetnie prezentuje się w trakcie startów – kolorowe pióra wplecione we włosy to już znak rozpoznawczy Dani. Triumf nie byłby możliwy bez udziału 13-letniej klaczą Lizziemary (Cabri D'elle – Amanda Lear/Acord II). 

5. Madryt (ESP) – Martin Fuchs (SUI) | NASZA RELACJA 
W najważniejszym konkursie spotkania Martin Fuchs (SUI) ruszył jako ostatni, a hiszpańska publiczność powstała, gdy Szwajcar i dosiadany przez niego 12-letni ogier Chaplin (Verdi TN – Jaltha B/Concorde) zakończyli swój przejazd – tym samym zawodnik wreszcie spełnił swoje marzenie o dostaniu się do praskiego Super Grand Prix. 


Martin Fuchs (SUI) w Monako



6. Hamburg (GER) – Daniel Deusser (GER) | NASZA RELACJA 
Daniel Deusser (GER) był bardzo zmotywowany przed spotkaniem w swojej ojczyźnie, co później opisał bardzo prostymi słowami: „Chciałem wygrać”. Takie podejście sprawdziło się i zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium GP oraz… został liderem rankingu LGCT! Deusser bardzo chwalił swoją 10-letnią klacz Jasmien v. Bisschop (Larino – Elchinni van de Flandria/Chin Chin), ponieważ była to jej pierwsza tak znacząca wygrana. 

7. Cannes (FRA) – Niels Bruynseels (BEL) | NASZA RELACJA 
Konkurs Grand Prix w światowej stolicy kina zakończył się wygraną Nielsa Bruynseelsa (BEL) & 13-letniej klaczy Gancia de Muze (Malito de Reve – Barones/Nimmerdor). 

8. Sztokholm (SWE) – Peder Fredricson (SWE) | NASZA RELACJA
Sztokholm – debiutujący w roli gospodarza LGCT – znakomicie wywiązał się ze swojego zadania! Etap był pełen radości i wzruszeń (przykładem może być moment odtwarzania hymnu narodowego)! Zwycięzcą został przedstawiciel organizatorów, czyli Peder Fredricson (SWE), który wystartował wraz z 13-letnim wałachem H&M All In (Kashmir van Schuttershof – Fortune/Andiamo Z). 

9. Cascais/Estoril (FRA) – Ben Maher (GBR) | NASZA RELACJA 
W zeszłym roku Martin Fuchs (SUI) nie był w stanie wygrać żadnego Grand Prix w ramach LGCT, a teraz szedł jak burza – w Cascais/Estoril stanął na najwyższym stopniu podium, jednak awans do Pragi zapewnił sobie już w Madrycie, dlatego prawo do startu przeszło na Bena Mahera (GBR), który wraz z 10-letnim wałachem Explosion W (Chacco Blue – Uarina/Baloubet du Rouet) wywalczył 2. miejsce w GP. 

10. Monako (MON) – Maikel van der Vleuten (NED) | NASZA RELACJA 
Brak wiary w siebie i wybranego do startu konia na szczęście nie przyniósł pecha – Maikel van der Vleuten (NED) & 9-letni wałach Beauville Z (Bustique – Wrinton/Jumpy des Fontaines) nikomu nie dali żadnych szans, dzięki czemu spotkanie zakończyło się ich zwycięstwem. 


Maikel van der Vleuten (NED) & Beauville Z (Bustique x Jumpy des Fontaines) w Monako



11. Paryż (FRA) – Christian Ahlmann (GER) |
NASZA RELACJA  
Zostanie tatą zdecydowanie dodało mu skrzydeł! Jeszcze przed wyjazdem do Paryża Christian Ahlmann (GER) musiał zmierzyć się z niezadowoleniem swojej żony, która kilka dni wcześniej urodziła ich córkę: „Judy nie była zbyt szczęśliwa, gdy pojechałem na zawody. Powiedziała, że lepiej, bym dobrze sobie poradził”. Niemiec wziął to sobie do serca i wraz z 10-letnim ogierem Take A Chance On Me Z (Taloubet Z – Abba Z/Aldatus Z) wywalczył 1. miejsce w GP. 

12. Chantilly (FRA) – Darragh Kenny (IRE) | NASZA RELACJA 
Najpierw Darragh Kenny (IRE) próbnie zabrał 13-letniego ogiera Balou du Reventon (Cornet Obolensky – Georgia/Continue) na zawody Knokke Hippique CSI*5 – tam duet zajął 1. miejsce, by kilkanaście dni później znów zwyciężyć w konkursie na tak wysokim poziomie, lecz tym razem już w ramach LGCT! 

13. Berlin (GER) – Ludger Beerbaum (GER) | NASZA RELACJA
Wygrana ponownie przypadła Dani G. Waldman (ISR), dlatego bilet do Pragi przeszedł na zawodnika z 2. miejsca, czyli Ludgera Beerbauma (GER). Niemiecki multimedalista olimpijski & 11-letni wałach Cool Feeling (Cornado NRW – Lexa/Lancer II) nie popełnili ani jednego błędu i byli szybcy, zatem awans był w pełni zasłużony. 

14. Londyn (GBR) – Shane Sweetnam (IRE) | NASZA RELACJA
Grand Prix wygrał Ben Maher (GBR), dla którego było to pierwsze zwycięstwo podczas tego sezonu – pomimo tego Brytyjczyk już wcześniej zyskał prawo do startu w Pradze, dzięki czemu kolejnym szczęśliwcem został Shane Sweetnam (IRE), dosiadający 10-letniego wałacha Alejandro (Acorado's Ass – Contenga/Continue). 

15. Valkenswaard (NED) – Olivier Philippaerts (BEL) | NASZA RELACJA
Holenderska publiczność oszalała ze szczęścia, gdy okazało się, że w GP wygrał Maikel van der Vleuten (NED)! Ich rodak nie potrzebował kolejnej wejściówki na Super Grand Prix, dlatego tym razem los uśmiechnął się do Oliviera Philippaertsa (BEL), który 2. miejsce zajął wraz z 13-letnią klaczą H&M Legend Of Love (Landzauber – Waldperle/Corgraf). 


Olivier Philippaerts (BEL) & H&M Legend Of Love (Landzauber – Waldperle/Corgraf) w Valkenswaard



16. Rzym (ITA) – Marlon Monolo Zanotelli (BRA) |
NASZA RELACJA
Spotkanie w Rzymie zakończyło się ponowną wygraną Bena Mahera (GBR), który wówczas od niedawna cieszył się tytułem wicemistrza Europy w skokach. Prawo do startu w finale finałów zyskał Marlon Módolo Zanotelli (BRA), który podczas przejazdów wystąpił z 10-letnim wałachem VDL Edgar M (Arezzo VDL – Aramee O.A./Marlon). 

17. Ramatuelle/Saint Tropez (FRA) – Jessica Springsteen (USA) | NASZA RELACJA
Tegoroczna edycja LGCT była zdecydowanie zdominowana przez mężczyzn, jednak po etapie w Ramatuelle/Saint Tropez doczekaliśmy się kolejnej amazonki, która pojedzie do Pragi. Jessica Springsteen (USA) przyznała, że jest to największe zwycięstwo w jej karierze, a tego sukcesu nie byłoby bez udziału 12-letniej klaczy RMF Zecilie (Acolord – Tiziana I/Canturo). 

18. Montreal (CAN) 
Montreal miał być nowością tego sezonu, lecz niestety organizator niespodziewanie podjął decyzję o wycofaniu się z roli gospodarza – szerzej pisaliśmy na ten temat TUTAJ

19. Nowy Jork (USA) – Marcus Ehning (GER) | NASZA RELACJA 
Nie dość, że Nowy Jork był nowością sezonu, to od razu odbył się tam finał sezonu! Triumfatorem LGCT 2019 został Ben Maher (GBR), a awans „ostatniej szansy” przeszedł na Marcusa Ehninga (GER), który wystartował wraz z 16-letnim ogierem Cornado NRW (Cornet Obolensky – Acobata/Acobat). 


Olivier Philippaerts (BEL) & Ben Maher (GBR) z ekipy London Knights – drużyna zajmuje 1. miejsce w rankingu GCL



W zmaganiach drużynowych udział weźmie 16 ekip, a wszystko rozpocznie czwartkowy ćwierćfinał. W trakcie rywalizacji każdy zespół będzie liczył po 3 zawodników. 


GCL SUPER CUP – ZASADY
W ćwierćfinale zobaczymy 12 drużyn, będą to ekipy, które w rankingu ogólnym GCL znajdują się od 5. do 16. miejsca (kolejno: Miami Celtics, Berlin Eagles, Prague Lions, Scandinavian Vikings, Paris Panthers, Monaco Aces, Valkenswaard United, New York Empire, Hamburg Giants, Cannes Stars, Chantilly Pegasus oraz Doha Falcons). Ekipy od 1. do 4. miejsca (London Knights, St Tropez Pirates, Madrid in Motion oraz Shanghai Swans) automatycznie przechodzą do piątkowego półfinału, dołączy do nich 8 najlepszych ekip z ćwierćfinału. Na tym etapie drużyny będą mogły dokonać zmian w składach. Na starcie niedzielnego finału stanie już tylko 6 zespołów, tu również będzie możliwa wymiana skoczków, jednak trzeba będzie to zrobić przed rozpoczęciem I nawrotu – późniejsze korekty nie będą już wchodziły w grę. 

POLSKIE AKCENTY W PRADZE

Na miejscu oczywiście nie zabraknie polskich akcentów! Niektórzy z uczestników postawili na konie polskiej hodowli: Gregory Wathelet (BEL) wystąpi z 11-letnim ogierem MJT Nevados S (Calvados Z – Nestia S/Romualdo), wyhodowanym przez Stanisława Szurika; Edwina Tops-Alexander (AUS) zdecydowała się na 10-letniego wałacha Casquell (Casall – V-Nicoretta/Newton) z hodowli Małgorzaty i Tomasza Siergiejów, a Jérôme Guery (BEL) wystąpi wraz ze wcześniej wspomnianym 13-letnim Quel Homme de Hus (Quidam de Revel – P-Hawaii/Candillo). Poza tym Martin Fuchs (SUI) pojawi się z 10-letnim wałachem Silver Shine (Califax – Agronda/Balou du Rouet), czyli dawnym koniem Jarosława Skrzyczyńskiego (POL)




PROGRAM GC PRAGUE PLAYOFFS 2019

CZWARTEK (21 listopada)

15:00 – CSI 5* GCL Individual Class | Against-the-clock (145/150 cm)
17:20 – Show
18:05 – GCL Walk of Champions
19:35 – Show
20:00 – CSI 5* GCL Super Cup | Quarter Final (12 Teams) | Against-the-clock 

PIĄTEK (22 listopada)

09:00 – CSI 2* Two phases Special (130 cm)
11:55 – CSI 2* Two phases Special (140/145 cm)
14:15 – Show
14:40 – CSI 5* GCL Individual Class | Against-the-clock (1,50 cm)
16:50 – Show
18:50 – GCL Walk of Champions
19:35 – Show
20:00 – CSI 5* GCL Super Cup | Semi Final (12 Teams) | Against-the-clock

SOBOTA (23 listopada)

09:00 – CSI 2* Against-the-clock (135 cm)
12:25 – CSI 2* Speed and Handiness (145 cm)
14:35 – Show
14:55 – CSI 5* GCL Individual Class | Against-the-clock with jump-off (150 cm)
17:45 – Show
19:20 – Longines Global Champions Tour Super Grand Prix Walk of Champions
20:00 – CSI 5* Longines Global Champions Tour Super Grand Prix | 1st round (155/165 cm)
21:45 – CSI 5* Longines Global Champions Tour Super Grand Prix | 2nd round (155/165 cm)

NIEDZIELA (24 listopada)

09:00 – CSI 2* Against-the-clock with jump-off (135 cm)
11:45 – CSI 2* Final Against-the-clock with jump-off (145 cm)
13:35 – Show
14:55 – GCL Walk of Champions
15:30 – CSI 5* GCL Super Cup | Final (6 Teams) | 1st round (160/165 cm)
17:15 – CSI 5* GCL Super Cup | Final (6 Teams) | 2nd round (160/165 cm)







tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT, Dava Palej Timeless Photography