LGCT Prague 2018: Edwina Tops-Alexander króluje w Super Grand Prix!

Data publikacji: 2018-12-15
Edwina Tops-Alexander (AUS) & California, fot. Dava Palej
Edwina Tops-Alexander (AUS) & California

 

Nieuchronnie zbliżamy się do zakończenia Longines Global Champions Tour Praga 2018, przed nami jeszcze tylko niedzielne finały GCL Super Cup, za to już dziś poznaliśmy zwycięzcę Longines Global Champions Tour Super Grand Prix. Tym szczęśliwcem została jedyna kobieta, która zakwalifikowała się do tej rywalizacji – Edwina Tops-Alexander na klaczy California!

 

Podium LGCT Super Grand Prix: Ludger Beerbaum (GER), Edwina Tops-Alexander (AUS) i Frank Schuttert (NED) oraz Jan Tops & Walter von Kanel 

  

Zapowiedź Super Grand Prix w Pradze 
 
 

LGCT 2018 to niemal rok zmagań, kilkanaście etapów i mnóstwo emocji, a Global Champions Prague PlayOffs to w zasadzie ukoronowanie tego sezonu (podsumowanie można znaleźć TUTAJ). Gospodarzem zmagań jest debiutująca w tej roli Praga (CZE), co okazało się być doskonałym wyborem. Stolica Czech od lat jest uwielbiana przez turystów z całego świata – nie ma co się dziwić, ponieważ tutejsze zabytki robią wrażenie na wszystkich (wystarczy wymienić np. Stare Miasto, słynny most Karola czy wyjątkowe Hradczany). Dodajmy, że wszystkie zmagania LGCT odbywają się na terenie O2 Arenie, jednego z największych i najbardziej nowoczesnych tego typu obiektów w Europie. Na co dzień organizuje się tu np. koncerty czy inne wydarzenia kulturalne, ale od 13 do 16 grudnia obiekt gościł wspaniałych skoczków i tysiące miłośników koni oraz jeździectwa.

 

Edwina Tops-Alexander (AUS) & California

 

W rozgrywkach indywidualnych udział wzięło 16 zawodników – prawo do startu mieli zwycięzcy poszczególnych etapów LGCT, a jeśli dany skoczek wygrał po raz kolejny, „bilet” do Pragi przechodził na następną osobę z tabeli wyników. Super Grand Prix w całości odbyło się w sobotę – 1. runda rozpoczęła się o 20:30, a 2. runda o 22:25. Gospodarz toru Uliano Vezzani (ITA) nie ułatwił startującym zadania, budując bardzo wymagający tor o maksymalnej wysokości 160 cm (plan toru dostępny TUTAJ). W 1. rundzie tylko dwie pary pokonały cały parkur „na czysto”: Harrie Smolders (NED) na Zinius oraz Edwina Tops-Alexander (AUS) i California. Shane Breen (IRL) na Ipswich van de Wolfsakker był bliski tego wyniku, ukończył 1. rundę bez błędów na przeszkodach, niestety z 1 punktem za czas.

 

Harrie Smolders (NED) & Zinius

 

2. runda (plan parkuru TUTAJ) okazała się zaskakująca i pełna niespodzianek. Startowali w niej wszyscy zawodnicy w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc. Nie zobaczyliśmy na parkurze tylko jednego z nich, Peder Fredricson (SWE) na Hansson WL (Hip Hop – Indra Wl/Iowa) zrezygnował ze startu. Faworyt rozgrywek i lider Longines Rankings Harrie Smolders (NED) rozstał się z wałachem Zinius (Nabab De Reve – Winia Van 't Vennehof/Kannan), co poskutkowało eliminacją z konkursu. Kolejną pechową parą był Gregory Wathelet (BEL) i ogier Iron Man Van De Padenborre (Darco – Dirka Van De Padenborre/Chin Chin), po dwukrotnej odmowie skoku muru Longines znaleźli się na końcu listy. Tylko czterem zawodnikom udało się pokonać ten trudny tor na czysto, a byli nimi: Ludger Beerbaum (GER), Frank Schuttert (NED), Ben Maher (GBR) oraz Lorenzo de Luca (ITA).

Pomimo jednej zrzutki najlepsza okazała się Edwina Tops-Alexander (AUS) na 11-letniej klaczy California (L'esprit – Olivia/Libero H) wyprzedzając drugiego na podium Ludgera Beerbauma (GER) i 15-letniego wałacha Casello (Casall – Cariva/Carolus I) zaledwie o 0,48 sekundy! Trzeci okazał się młody, 25-letni Frank Schuttert (NED) na westfalskim ogierze Chianti's Champion (Champion Du Lys - Chianti Classica/Cornet Obolensky).

 

Ludger Beerbaum (GER) & Casello 

 

Frank Schuttert (NED) & Chianti's Champion

  

 

Longines Global Champions Tour Super Grand Prix – WYNIKI

 

1. Edwina Tops-Alexander (AUS) & California (L'esprit – Olivia/Libero H) – 0/4; 61,08  

2. Ludger Beerbaum (GER) & Casello (Casall – Cariva/Carolus I) – 4/0; 61,56 

3. Frank Schuttert (NED) & Chianti's Champion (Champion Du Lys – Chianti Classica/Cornet Obolensky) – 4/0; 64,91 

4. Daniel Deusser (GER) & Tobago Z (Tangelo Vd Zuuthoeve – Whoopie C/Mr Blue) – 4/4; 59,20 

5. Ben Maher (GBR) & Explosion W (Chacco-blue – Uarina/Baloubet Du Rouet) – 8/0; 59,40  

6. Lorenzo de Luca (ITA) & Ensor De Litrange LXII (Nabab De Reve – Whyaway De Litrange XXX III/Mr Blue) – 8/0; 59,45 

7. Scott Brash (GBR) & Hello Mr President (Comme D'api Jr – Pirouette) – 8/4; 57,72  

8. Alberto Zorzi (ITA) & Ulane De Coquerie (L’arc De Triomphe – Quine De Coquerie/FEOFAR DE RHODESFEOFAR DE RHODESFeofar de Rhodes) – 8/4; 62,29  

9. Henrik von Eckermann (SWE) & Castello 194 (Cristallo 7 – Top Levinja/Lifestyle) – 9/4; 63,28 

10. Carlos Lopez (COL) & Admara 2 (Padinus – Somara/Murano) – 5/8; 63,49 

Szczegółowe wyniki 

 

Wspaniałe podium

 

Niezwykła oprawa artystyczna towarzyszyła każdej minucie zarówno zmagań sportowych, jak i ceremonii dekoracji. Oprócz nagrodzonej trójki najlepszych jeźdźców organizatorzy przygotowali niezwykłą niespodziankę. Swoje medale otrzymali również luzacy, którzy oddają całe serce w najlepsze przygotowanie koni. Zyskało to ogromną aprobatę publiczności, a przy nagradzaniu groomów jeźdźcy nie kryli wzruszenia. Medale uroczyście wręczał Walter von Kanel – Dyrektor Wykonawczy marki Longines.

 

Luzaczka Edwiny Tops-Alexander 

 

Luzaczka Ludgera Beerbauma

 

Luzaczka Franka Schutterta

 

To jeszcze nie koniec sportowych zmagań, przed nami wielki, niedzielny finał GCL Super Cup. Emocji z pewnością nie zabranie!

 

Edwina Tops-Alexander (AUS) & California

 

 

Przydatne linki:

Longines Global Champions Tour – oficjalna strona internetowa

Longines Global Champions Tour na Facebooku

Longines Global Champions Tour na Twitterze

Longines Global Champions Tour na Instagramie

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej/ Timeless Photography