Co prawda znamy już zwycięzcę LGCT 2018 (został nim Ben Maher z Wielkiej Brytanii), jednak to właśnie spotkanie w Pradze będzie decydujące. W dniach od 13 do 16 grudnia br. odbędzie się premierowo Global Champions Prague PlayOffs, stając się w zasadzie finałem finałów. Rozgrywki Super Grand Prix wyłonią najlepszego zawodnika sezonu, a zawody GCL Super Cup wskażą najlepszą ekipę.
Gospodarzem Global Champions Prague PlayOffs będzie debiutująca w tej roli Praga (CZE), a wszystkie zmagania odbędą się na O2 Arena (obiekt dysponuje 14 tysiącami miejsc na trybunach!). Na starcie konkursu Longines Global Champions Tour Super Grand Prix zobaczymy 16 zawodników, natomiast w GCL Super Cup udział weźmie 16 drużyn.
LONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR SUPER GRAND PRIX
Prawo do startu mają wygrani poszczególnych etapów Longines Global Champions Tour 2018 – jeśli dany zawodnik wygrał po raz kolejny, jego prawo występu w Pradze przechodziło na następną osobę z tabeli wyników danej odsłony LGCT. Super Grand Prix zaplanowano na sobotę (15 grudnia) – 1. runda wystartuje o 20:30, a 2. runda o 22:25. W obu przypadkach przeszkody będą mierzyły 155/160 cm. Poniżej prezentujemy listę zawodników, a także krótkie podsumowanie całego sezonu.
1. Meksyk – Scott Brash (GBR) NASZA RELACJA
Dwukrotny zwycięzca LGCT (2013, 2014) zajął 1. miejsce na podium, czym od razu rozgrzał publiczność, która zaczęła zastanawiać się, czy Brash zostanie pierwszym w historii potrójnym triumfatorem LGCT. W późniejszym wywiadzie powiedział: „Jestem podekscytowany wygraną. Ursula ma 17 lat, a to zwycięstwo oznacza wiele dla nas wszystkich. Publiczność jest niesamowita, naprawdę nas dopinguje i sprawia, że to miejsce jest dla nas wyjątkowe”.
2. Miami – Edwina Tops-Alexander (AUS) NASZA RELACJA
W Miami (USA) też nie zabrakło emocji – Edwina Tops-Alexander również jest podwójną zwyciężczynią LGCT (2011, 2012), dlatego jej wygrana w Miami sugerowała, że ta edycja będzie walką o historyczny, potrójny triumf.
3. Szanghaj – Gregory Wathelet (BEL) NASZA RELACJA
Tym razem wygrał Gregory Wathelet (BEL), który wystartował na 12-letniej klaczy Coree (Cornet Obolensky – Herz Dame/Liberty Life). Belg tak podsumował swoje odczucia: „Wiedziałem, że muszę zaryzykować, a ona [Coree] niesamowicie skakała”. Ryzyko opłaciło się!
4. Madryt – Ben Maher (GBR) NASZA RELACJA
W Hiszpanii królował Ben Maher, a ten etap był dość nietypowy – podium miało tylko 2 stopnie! Nicola Philippaerts (BEL) i Eduardo Álvarez Aznar (ESP) uzyskali takie same wyniki, więc wspólnie zajęli 2. miejsce.
5. Hamburg – Harrie Smolders (NED) NASZA RELACJA
Smolders miał co świętować – na chwilę przed etapem w Hamburgu wskoczył na 1. miejsce Rankingu FEI, a jego wspaniały występ tylko potwierdził jego talent. Oczywiście zwycięstwo nie byłoby możliwe bez wspaniałego konia, czyli 14-letniego ogiera Don VHP Z (Diamant de Semilly – Sara van het Parelshof/Voltaire).
6. Saint Tropez – Carlos Lopez (COL) NASZA RELACJA
W przepięknym Saint Tropez ponownie wygrał Ben Maher, dlatego prawo do startu w Pradze przeszło na Carlosa Lopeza (COL), który zajął wówczas 2. miejsce. Kolumbijczyk wystartował z 13-letnim wałachem Admara 2 (Padinus – Somara/Murano), a bezbłędny przejazd zajął tej parze tylko 38,41 s. (wynik Mahera: 37,44 s.).
7. Cannes – Peder Fredricson (SWE) NASZA RELACJA
Ten etap przyniósł zwycięstwo Fredricsonowi, jednak radość z wygranej ustąpiła smutkowi. W Cannes wspominano niedawno zmarłego Jacka Dodda, młodego zawodnika z Irlandii, który zginął w wypadku samochodowym (więcej TUTAJ).
8. Cascais-Estoril – Nicola Philippaerts (BEL) NASZA RELACJA
W tym sezonie LGCT Philippaerts dobrze sobie radził (w Madrycie zajął 2. miejsce), jednak to właśnie w Cascais-Estoril poczuł smak zwycięstwa. Ranking ogólny po tym spotkaniu był dość zaskakujący – na 10. miejscu znalazło się aż 2 zawodników.
9. Monako – Shane Breen (IRL) NASZA RELACJA
Zmagania zawodników obserwowali wspaniali goście, m.in. książę Monako czy para książęca z Jordanii. Po zwycięstwo sięgnął Shane Breen, który na co dzień zajmuje się trenowaniem młodych talentów. Warto też zauważyć, że monakijska ceremonia dekoracji była niezwykła – nagrody wręczał sam książę Albert II.
10. Paryż – Sameh El Dahan (EGY) NASZA RELACJA
Rodzina widziała w nim przyszłego lekarza, dla którego konie są tylko chwilowym hobby. Na szczęście Sameh El Dahan sam wybrał swoją drogę, a zwycięstwo w Paryżu pokazało, że była to słuszna decyzja.
11. Chantilly – Daniel Deusser (GER) NASZA RELACJA
Nicola Philippaerts (BEL) wywalczył kolejne zwycięstwo, więc prawo do startu przeszło na Daniela Deussera (GER), który wraz z 10-letnim ogierem Tobago Z (Tangelo Vd Zuuthoeve – Whoopie C/Mr Blue) zajął 2. miejsce. W przypadku Belga i Niemca zadecydowały setne sekundy, dlatego Deusser z pewnością zasłużył na dostanie się do finału w Pradze.
12. Berlin – Alberto Zorzi (ITA) NASZA RELACJA
Bezbłędne pokonaniu toru w czasie 35,53 s. okazało się przepustką do startu w Pradze, a tym szczęśliwcem okazał się Alberto Zorzi, startujący z 13-letnią klaczą Fair Light van T Heike (Vigo D Arsouilles Stx – Volympia Van't Heike/Darco).
13. Londyn – Ludger Beerbaum (GER) NASZA RELACJA
W Londynie Ludger Beerbaum zajął 3. miejsce, jednak szczęście przyniosło mu to, że na wyższych pozycjach znaleźli się zawodnicy, którzy wygrali wcześniejsze etapy tego sezonu – 1. miejsce zajął wówczas Scott Brash, a 2. przypadło Pederowi Fredricsonowi.
14. Valkenswaard – Frank Schuttert (NED) NASZA RELACJA
Zwycięstwo zaledwie 25-letniego Franka Schutterta było sensacją tej odsłony LGCT! Dla Holendra była to pierwsza wygrana w konkursie na tak wysokim poziomie, a trzeba dodać, że tutejszy tor pokonał samego Scotta Brasha – Brytyjczykowi naliczono aż 21 punktów karnych, przez co nie wziął udziału w II nawrocie i zajął 31. miejsce.
15. Rzym – Henrik von Eckermann (SWE) NASZA RELACJA
W Rzymie wygrał Ben Maher, dlatego Henrik von Eckermann mógł cieszyć się nie tylko z wywalczenia 2. miejsca, ale i przepustki do Pragi. Szwed wystąpił z 6-letnim wałachem Cantinero (Dobel's Cento – Trezebees/Cash), z którym bezbłędnie pokonał parkur w czasie 38,32 s. (wynik Mahera: 37,45 s).
16. Doha – Lorenzo de Luca (ITA) NASZA RELACJA
Z ostatniej szansy skorzystał Lorenzo de Luca, który na tym etapie uplasował się na 4. miejscu – zdobywcy miejsc na podium już wcześniej zakwalifikowali się do finału finałów. W stolicy Kataru poznaliśmy zwycięzcę LGCT 2018 – został nim Ben Maher.
GCL SUPER CUP
W walce o GCL Super Cup udział weźmie 16 najlepszych drużyn tego sezonu. W czwartek (13 grudnia) 12 ekip zmierzy się w ćwierćfinale, który rozpocznie się o 21:00, a kolejnym etapem będzie piątkowy półfinał, startujący o 21:00. Do niedzielnego finału zakwalifikuje się tylko 6 ekip – I runda ruszy o 14:30, a II o 16:30. Oto lista drużyn, które pojawią się w Pradze:
1. London Knights – Ben Maher (GBR), Martin Fuchs (SUI), Olivier Philippaerts (BEL), Nicola Philippaerts (BEL) i Emily Moffitt (GBR)
2. Valkenswaard United – Marcus Ehning (GER), Bertram Allen (IRL), Alberto Zorzi (ITA), Jur Vrieling (NED) i Maurice Tebbel (GER)
3. Miami Celtics – Denis Lynch (IRL), Shane Breen (IRL), Jessica Springsteen (USA), Cameron Hanley (IRL) i Michael Duffy (IRL)
4. Rome Gladiators – Lorenzo de Luca (ITA), Laura Kraut (USA), Marlon Módolo Zanotelli (BRA), Abdel Saïd (EGY) i Constant van Paesschen (BEL)
5. Shanghai Swans – Daniel Deusser (GER), Pius Schwizer (SUI), Shane Sweetnam (IRL), Pedro Veniss (BRA) i Alexandra Thornton (GBR)
6. Montreal Diamonds – Harrie Smolders (NED), Danielle Goldstein (ISR), Eric Lamaze (CAN), Mark McAuley (IRL) i Jos Verlooy (BEL)
7. Scandinavian Vikings – Christian Ahlmann (GER), Mario Stevens (GER), Geir Gulliksen (NOR), Leopold van Asten (NED) i Evelina Tovek (SWE)
8. St Tropez Pirates – Edwina Tops-Alexander (AUS), Pieter Devos (BEL), Wout-Jan van der Schans (NED), Athina Onassis (GRE) i Laura Klaphake (GER)
9. Prague Lions – Niels Bruynseels (BEL), Peder Fredricson (SWE), Ales Opatrny (CZE), Gerco Schröder (NED) i Anna Kellnerova (CZE)
10. Madrid in Motion – Maikel van der Vleuten (NED), Marc Houtzager (NED), Eric van der Vleuten (NED), Eduardo Álvarez Aznar (ESP) i Michael G Duffy (IRL)
11. Berlin Eagles – Ludger Beerbaum (GER), Kamal Bahamdan (KSA), Philipp Weishaupt (GER), Christian Kukuk (GER) i Ben Asselin (CAN)
12. Doha Fursan Qatar – Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani (QAT), Bassem Hassan Mohammed (QAT), Michael Whitaker (GBR), Rashid Towaim Ali Al Marri (QAT) i Hamad Ali Mohamed A Al Attiyah (QAT)
13. Monaco Aces – Simon Delestre (FRA), Jérôme Guery (BEL), Julien Epaillard (FRA), Romain Duguet (SUI) i Jeanne Sadran (FRA)
14. Paris Panthers – Yuri Mansur Guerios (BRA), Darragh Kenny (IRL), Gregory Wathelet (BEL), Nayel Nassar (EGY) i Jennifer Gates (USA)
15. Cannes Stars – Jane Richard Philips (SUI), Sergio Alvarez Moya (ESP), Piergiorgio Bucci (ITA), Karel Cox (BEL) i Daniel Coyle (IRL)
16. New York Empire – Georgina Bloomberg (USA), Scott Brash (GBR), Cian O'Connor (IRL), David Will (GER) i Lillie Keenan (USA)
PROGRAM LGCT PRAGA 2018
CZWARTEK (13 grudnia)
17:00 – CSI5* Against-the-clock 145/150 cm
19:20 – Opening Ceremony
21:00 – CSI5* GCL Super Cup Quarter Final – 12 Teams 155/160 cm
PIĄTEK (14 grudnia)
12:00 – CSI2* 2 Phases Special 130 cm
13:50 – CSI2* 2 Phases Special 140/145 cm
15:50 – CSI5* Against-the-clock 150 cm
18:10 – Show
21:00 – CSI5* GCL Super Cup Semi Final – 12 Teams 160 cm
SOBOTA (15 grudnia)
09:00 – CSI2* Against-the-clock 135 cm
11:00 – CSI2* Against-the-clock 145 cm
12:15 – Show
15:00 – CSI5* Against-the-Clock with jump-off
18:20 – Show
20:30 – CSI5* Longines Global Champions Tour Super Grand Prix 1st round – 155/160 cm
22:25 – CSI5* Longines Global Champions Tour Super Grand Prix 2nd round – 155/160 cm
NIEDZIELA (16 grudnia)
09:00 – CSI2* Against-the-clock with jump-off 135 cm
11:45 – CSI2* Final with jump-off 145 cm
14:30 – CSI5* GCL Super Cup Final – 1st round – 6 Teams 160 cm
16:30 – CSI5* GCL Super Cup Final – 2nd round – 6 Teams 160 cm
17:40 – Show