Longines Global Champions Tour 2018: Super Grand Prix i GCL Super Cup w Pradze

Data publikacji: 2018-12-10
Longines Global Champions Tour 2018: Super Grand Prix i GCL Super Cup w Pradze

 

Co prawda znamy już zwycięzcę LGCT 2018 (został nim Ben Maher z Wielkiej Brytanii), jednak to właśnie spotkanie w Pradze będzie decydujące. W dniach od 13 do 16 grudnia br. odbędzie się premierowo Global Champions Prague PlayOffs, stając się w zasadzie finałem finałów. Rozgrywki Super Grand Prix wyłonią najlepszego zawodnika sezonu, a zawody GCL Super Cup wskażą najlepszą ekipę.

 

Zapowiedź Longines Global Champions Tour 2018
 


Gospodarzem Global Champions Prague PlayOffs będzie debiutująca w tej roli Praga (CZE), a wszystkie zmagania odbędą się na O2 Arena (obiekt dysponuje 14 tysiącami miejsc na trybunach!). Na starcie konkursu Longines Global Champions Tour Super Grand Prix zobaczymy 16 zawodników, natomiast w GCL Super Cup udział weźmie 16 drużyn.

 

LONGINES GLOBAL CHAMPIONS TOUR SUPER GRAND PRIX


Prawo do startu mają wygrani poszczególnych etapów Longines Global Champions Tour 2018 –  jeśli dany zawodnik wygrał po raz kolejny, jego prawo występu w Pradze przechodziło na następną osobę z tabeli wyników danej odsłony LGCT. Super Grand Prix zaplanowano na sobotę (15 grudnia) – 1. runda wystartuje o 20:30, a 2. runda o 22:25. W obu przypadkach przeszkody będą mierzyły 155/160 cm. Poniżej prezentujemy listę zawodników, a także krótkie podsumowanie całego sezonu.

 

1. Meksyk – Scott Brash (GBR)  NASZA RELACJA  

Dwukrotny zwycięzca LGCT (2013, 2014) zajął 1. miejsce na podium, czym od razu rozgrzał publiczność, która zaczęła zastanawiać się, czy Brash zostanie pierwszym w historii potrójnym triumfatorem LGCT. W późniejszym wywiadzie powiedział: „Jestem podekscytowany wygraną. Ursula ma 17 lat, a to zwycięstwo oznacza wiele dla nas wszystkich. Publiczność jest niesamowita, naprawdę nas dopinguje i sprawia, że to miejsce jest dla nas wyjątkowe”.

 

2. Miami – Edwina Tops-Alexander (AUS)  NASZA RELACJA

W Miami (USA) też nie zabrakło emocji – Edwina Tops-Alexander również jest podwójną zwyciężczynią LGCT (2011, 2012), dlatego jej wygrana w Miami sugerowała, że ta edycja będzie walką o historyczny, potrójny triumf.

 

3. Szanghaj – Gregory Wathelet (BEL)  NASZA RELACJA

Tym razem wygrał Gregory Wathelet (BEL), który wystartował na 12-letniej klaczy Coree (Cornet Obolensky – Herz Dame/Liberty Life). Belg tak podsumował swoje odczucia:  „Wiedziałem, że muszę zaryzykować, a ona [Coree] niesamowicie skakała”. Ryzyko opłaciło się!

 

4. Madryt – Ben Maher (GBR)  NASZA RELACJA

W Hiszpanii królował Ben Maher, a ten etap był dość nietypowy – podium miało tylko 2 stopnie! Nicola Philippaerts (BEL) i Eduardo Álvarez Aznar (ESP) uzyskali takie same wyniki, więc wspólnie zajęli 2. miejsce.

 

5. Hamburg – Harrie Smolders (NED)  NASZA RELACJA

Smolders miał co świętować – na chwilę przed etapem w Hamburgu wskoczył na 1. miejsce Rankingu FEI, a jego wspaniały występ tylko potwierdził jego talent. Oczywiście zwycięstwo nie byłoby możliwe bez wspaniałego konia, czyli 14-letniego ogiera Don VHP Z (Diamant de Semilly – Sara van het Parelshof/Voltaire).

 

6. Saint Tropez Carlos Lopez (COL)  NASZA RELACJA

W przepięknym Saint Tropez ponownie wygrał Ben Maher, dlatego prawo do startu w Pradze przeszło na Carlosa Lopeza (COL), który zajął wówczas 2. miejsce. Kolumbijczyk wystartował z 13-letnim wałachem Admara 2 (Padinus – Somara/Murano), a bezbłędny przejazd zajął tej parze tylko 38,41 s. (wynik Mahera: 37,44 s.).

 

7. Cannes – Peder Fredricson (SWE)  NASZA RELACJA

Ten etap przyniósł zwycięstwo Fredricsonowi, jednak radość z wygranej ustąpiła smutkowi. W Cannes wspominano niedawno zmarłego Jacka Dodda, młodego zawodnika z Irlandii, który zginął w wypadku samochodowym (więcej TUTAJ).

 

8. Cascais-Estoril – Nicola Philippaerts (BEL)  NASZA RELACJA

W tym sezonie LGCT  Philippaerts dobrze sobie radził (w Madrycie zajął 2. miejsce), jednak to właśnie w Cascais-Estoril poczuł smak zwycięstwa. Ranking ogólny po tym spotkaniu był dość zaskakujący – na 10. miejscu znalazło się aż 2 zawodników.

 

9. Monako – Shane Breen (IRL)  NASZA RELACJA

Zmagania zawodników obserwowali wspaniali goście, m.in. książę Monako czy para książęca z Jordanii. Po zwycięstwo sięgnął Shane Breen, który na co dzień zajmuje się trenowaniem młodych talentów. Warto też zauważyć, że monakijska ceremonia dekoracji była niezwykła – nagrody wręczał sam książę Albert II.

 

10. Paryż – Sameh El Dahan (EGY)  NASZA RELACJA

Rodzina widziała w nim przyszłego lekarza, dla którego konie są tylko chwilowym hobby. Na szczęście Sameh El Dahan sam wybrał swoją drogę, a zwycięstwo w Paryżu pokazało, że była to słuszna decyzja.

 

11. Chantilly Daniel Deusser (GER)  NASZA RELACJA

Nicola Philippaerts (BEL) wywalczył kolejne zwycięstwo, więc prawo do startu przeszło na Daniela Deussera (GER), który wraz z 10-letnim ogierem Tobago Z (Tangelo Vd Zuuthoeve – Whoopie C/Mr Blue) zajął 2. miejsce. W przypadku Belga i Niemca zadecydowały setne sekundy, dlatego Deusser z pewnością zasłużył na dostanie się do finału w Pradze.

 

12. Berlin – Alberto Zorzi (ITA)  NASZA RELACJA

Bezbłędne pokonaniu toru w czasie 35,53 s. okazało się przepustką do startu w Pradze, a tym szczęśliwcem okazał się Alberto Zorzi, startujący z 13-letnią klaczą Fair Light van T Heike (Vigo D Arsouilles Stx – Volympia Van't Heike/Darco).  

 

13. LondynLudger Beerbaum (GER)  NASZA RELACJA

W Londynie Ludger Beerbaum zajął 3. miejsce, jednak szczęście przyniosło mu to, że na wyższych pozycjach znaleźli się zawodnicy, którzy wygrali wcześniejsze etapy tego sezonu – 1. miejsce zajął wówczas Scott Brash, a 2. przypadło Pederowi Fredricsonowi.

 

14. Valkenswaard – Frank Schuttert (NED)   NASZA RELACJA

Zwycięstwo zaledwie 25-letniego Franka Schutterta było sensacją tej odsłony LGCT! Dla Holendra była to pierwsza wygrana w konkursie na tak wysokim poziomie, a trzeba dodać, że tutejszy tor pokonał samego Scotta Brasha – Brytyjczykowi naliczono aż 21 punktów karnych, przez co nie wziął udziału w II nawrocie i zajął 31. miejsce.

 

15. RzymHenrik von Eckermann (SWE) NASZA RELACJA

W Rzymie wygrał Ben Maher, dlatego Henrik von Eckermann mógł cieszyć się nie tylko z wywalczenia 2. miejsca, ale i przepustki do Pragi. Szwed wystąpił z 6-letnim wałachem Cantinero (Dobel's Cento – Trezebees/Cash), z którym bezbłędnie pokonał parkur w czasie 38,32 s. (wynik Mahera: 37,45 s).

 

16. DohaLorenzo de Luca (ITA) NASZA RELACJA

Z ostatniej szansy skorzystał Lorenzo de Luca, który na tym etapie uplasował się na 4. miejscu – zdobywcy miejsc na podium już wcześniej zakwalifikowali się do finału finałów. W stolicy Kataru poznaliśmy zwycięzcę LGCT 2018 – został nim Ben Maher.

 

 

Zapowiedź Longines Global Champions Tour Super Grand Prix
 

GCL SUPER CUP

W walce o GCL Super Cup udział weźmie 16 najlepszych drużyn tego sezonu. W czwartek (13 grudnia) 12 ekip zmierzy się w ćwierćfinale, który rozpocznie się o 21:00, a kolejnym etapem będzie piątkowy półfinał, startujący o 21:00. Do niedzielnego finału zakwalifikuje się tylko 6 ekip – I runda ruszy o 14:30, a II o 16:30. Oto lista drużyn, które pojawią się w Pradze: 

  

1. London Knights – Ben Maher (GBR), Martin Fuchs (SUI), Olivier Philippaerts (BEL), Nicola Philippaerts (BEL) i Emily Moffitt (GBR)

2. Valkenswaard United – Marcus Ehning (GER), Bertram Allen (IRL), Alberto Zorzi (ITA), Jur Vrieling (NED) i Maurice Tebbel (GER)

3. Miami Celtics – Denis Lynch (IRL), Shane Breen (IRL), Jessica Springsteen (USA), Cameron Hanley (IRL) i Michael Duffy (IRL)

4. Rome Gladiators – Lorenzo de Luca (ITA), Laura Kraut (USA), Marlon Módolo Zanotelli (BRA), Abdel Saïd (EGY) i Constant van Paesschen (BEL)

5. Shanghai Swans – Daniel Deusser (GER), Pius Schwizer (SUI), Shane Sweetnam (IRL), Pedro Veniss (BRA) i Alexandra Thornton (GBR)

6. Montreal Diamonds – Harrie Smolders (NED), Danielle Goldstein (ISR), Eric Lamaze (CAN), Mark McAuley (IRL) i Jos Verlooy (BEL)

7. Scandinavian Vikings – Christian Ahlmann (GER), Mario Stevens (GER), Geir Gulliksen (NOR), Leopold van Asten (NED) i Evelina Tovek (SWE)

8. St Tropez Pirates – Edwina Tops-Alexander (AUS), Pieter Devos (BEL), Wout-Jan van der Schans (NED), Athina Onassis (GRE) i Laura Klaphake (GER)

9. Prague Lions – Niels Bruynseels (BEL), Peder Fredricson (SWE), Ales Opatrny (CZE), Gerco Schröder (NED) i Anna Kellnerova (CZE)

10. Madrid in Motion – Maikel van der Vleuten (NED), Marc Houtzager (NED), Eric van der Vleuten (NED), Eduardo Álvarez Aznar (ESP) i Michael G Duffy (IRL)

11. Berlin Eagles – Ludger Beerbaum (GER), Kamal Bahamdan (KSA), Philipp Weishaupt (GER), Christian Kukuk (GER) i Ben Asselin (CAN)

12. Doha Fursan Qatar – Sheikh Ali Bin Khalid Al Thani (QAT), Bassem Hassan Mohammed (QAT), Michael Whitaker (GBR), Rashid Towaim Ali Al Marri (QAT) i Hamad Ali Mohamed A Al Attiyah (QAT)

13. Monaco Aces – Simon Delestre (FRA), Jérôme Guery (BEL), Julien Epaillard (FRA), Romain Duguet (SUI) i Jeanne Sadran (FRA)

14. Paris Panthers – Yuri Mansur Guerios (BRA), Darragh Kenny (IRL), Gregory Wathelet (BEL), Nayel Nassar (EGY) i Jennifer Gates (USA)

15. Cannes Stars – Jane Richard Philips (SUI), Sergio Alvarez Moya (ESP), Piergiorgio Bucci (ITA), Karel Cox (BEL) i Daniel Coyle (IRL)

16. New York Empire – Georgina Bloomberg (USA), Scott Brash (GBR), Cian O'Connor (IRL), David Will (GER) i Lillie Keenan (USA)

 

Podsumowanie zmagań drużyn podczas całego sezonu 2018
 

 

PROGRAM LGCT PRAGA 2018

CZWARTEK (13 grudnia)
17:00 – CSI5* Against-the-clock 145/150 cm
19:20 – Opening Ceremony
21:00 – CSI5* GCL Super Cup Quarter Final – 12 Teams 155/160 cm

 

PIĄTEK (14 grudnia)

12:00 – CSI2* 2 Phases Special 130 cm
13:50 – CSI2* 2 Phases Special 140/145 cm
15:50 – CSI5* Against-the-clock 150 cm
18:10 – Show
21:00 – CSI5* GCL Super Cup Semi Final –  12 Teams 160 cm

 

SOBOTA (15 grudnia)

09:00 – CSI2* Against-the-clock 135 cm
11:00 – CSI2* Against-the-clock 145 cm
12:15 – Show
15:00 – CSI5* Against-the-Clock with jump-off
18:20 – Show
20:30 – CSI5* Longines Global Champions Tour Super Grand Prix 1st round – 155/160 cm
22:25 – CSI5* Longines Global Champions Tour Super Grand Prix 2nd round – 155/160 cm   

 

NIEDZIELA (16 grudnia)

09:00 – CSI2* Against-the-clock with jump-off 135 cm
11:45 – CSI2* Final with jump-off 145 cm
14:30 – CSI5* GCL Super Cup Final – 1st round – 6 Teams 160 cm
16:30 – CSI5* GCL Super Cup Final – 2nd round – 6 Teams 160 cm                                     
17:40 – Show                       

 

Oficjalny plakat LGCT 2018
 

 

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. LGC Playoffs