LGCT Monaco 2018: Shane Breen najlepszy!

Data publikacji: 2018-07-02
Shane Breen (IRL) & Ipswich van de Wolfsakker podczas rundy honorowej, fot. Stefano Grasso/LGCT
 

Etap w Monako zaskoczył wszystkich! W Grand Prix zwyciężył Shane Breen (IRL), który dotąd nie pojawiał się w czołówce zawodników. Port Herkulesa odwiedzili znamienici goście, w tym m.in. książę Monako, członkini katarskiej rodziny królewskiej czy para książęca z Jordanii. Monakijska odsłona LGCT to również sukces Jennifer Gates (USA), córki Billa Gatesa. Młodziutka zawodniczka była szybsza od swojego słynnego trenera, z którym startowała w jednym konkursie!

 

Parkur podczas Grand Prix, a w tle widok na Port Herkulesa; fot. Mario Grassia/LGCT
 

30 czerwca na linii startowej Grand Prix pojawiło się 33 zawodników, z czego 6 mogło cieszyć się z awansu. Dla wielu uznanych skoczków ten konkurs zakończył się już po 1. rundzie – wśród nich można wymienić Bena Mahera (GBR), Rolf-Görana Bengtssona (SWE), Scotta Brasha (GBR), Johna Whitakera (GBR) czy Edwinę Tops-Alexander (AUS). Z dziewiątego etapu z pewnością nie jest zadowolony Harrie Smolders (NED)… Holenderski zawodnik ukończył 2. rundę szybciej od zwycięzcy konkursu, ale miał na koncie 4 punkty karne, przez co spadł w rankingu.


Tym razem najlepsi byli Shane Breen (IRL) i jego 10-letni ogier Ipswich van de Wolfsakker (Carembar De Muze – Equistare/Quick Star). 44-letni Irlandczyk obecnie zajmuje 50. miejsce Rankingu Longines, a na co dzień skupia się też na karierze trenerskiej (szkolił m.in. tragicznie zmarłego Jacka Dodda). 2. miejsce zajęli Alberto Zorzi (ITA) i 13-letnia klacz Fair Light van T Heike (Vigo D Arsouilles Stx – Volympia Van 't Heike/Darco), a 3. Denis Lynch (IRL) i  17-letni ogier RMF Bella Baloubet (Baloubet Du Rouet – Kapitola/Landadel).

 

Shane Breen & Ipswich van de Wolfsakker, fot. Stefano Grasso/LGCT

 

Alberto Zorzi & Fair Light van T Heike, fot. Stefano Grasso/LGCT

 

Denis Lynch on RMF Bella Baloubet, fot. Stefano Grasso/LGCT
 
 
Podium, fot. Stefano Grasso/LGCT

 

Wyniki dziewiątej kwalifikacji LGCT
LGCT Grand Prix, Monaco, 30.06.2018

1. Shane Breen (IRL) & Ipswich van de Wolfsakker – 0/0; 35,56 s.

2. Alberto Zorzi (ITA) & Fair Light van T Heike – 0/0; 35,72 s.

3. Denis Lynch (IRL) & RMF Bella Baloubet – 0/0; 40,43 s.

4. Harrie Smolders (NED) & Cas – 0/4; 34,16 s.

5. Jérôme Guery (BEL) & Celvin – 0/4; 36,05 s.

6. Pius Schwizer (SUI) & Chidame Z – 0/8; 37,73 s.

Wyniki szczegółowe 

 

Książę Albert II Grimaldi gratuluje zwycięzcy LGCT Grand Prix, Shane’owi Breenowi (IRL); fot. Stefano Grasso/LGCT
 

Triumfatorzy tego etapu byli oklaskiwani przez m.in. księżną Hanoweru i księżniczkę z Monako, Karolinę Hanowerską; jej córkę – Charlotte Casiraghi, która sponsoruje konkurs Longines ProAm Cup. Obecni byli też książę Jordanii, Talal bin Muhammad oraz córka byłego emira Kataru, Sheikha Al-Mayassa bint Hamad Al-Thani. Tegoroczny zwycięzca Grand Prix dostąpił też niesamowitego zaszczytu – Shane Breen otrzymał nagrodę od samego księcia Alberta II!

 

Od lewej: Jan Tops (pomysłodawca i twórca LGCT, prywatnie mąż Edwiny Tops-Alexander), Sheikha Al-Mayassa bint Hamad Al-Thani (córka byłego emira Kataru), Ghida Talal (księżniczka Jordanii) i książę Jordanii, Talal bin Muhammad; fot. Mario Grassia/LGCT

 

Ranking LGCT jak zwykle mocno się pozmieniał. Z pierwszej 10. zniknęli Marcus Ehning (GER) – obecnie na 12. miejscu, Danielle Goldstein (ISR) – teraz na 13. miejscu, Gregory Wathelet (BEL) – zajmujący 14. miejsce. 3 pierwsze miejsca nadal okupują kolejno Edwina Tops-Alexander (AUS), Ben Maher (GBR)  i Scott Brash (GBR). Niezłym awansem może pochwalić się Harrie Smolders (NED) – Holender przeskoczył z 10. na 4 miejsce! Alberto Zorzi (ITA) może z cieszyć się z powrotu do pierwszej 10. – udany występ w Monako zaowocował zajęciem 5. miejsca. Część zawodników musi zmierzyć się ze spadkiem – Nicola Philippaerts (BEL) – wcześniej 4., teraz 8. miejsce; Daniel Deusser (GER) – 5. miejsce zamieniło się w 9., Jos Verlooy (BEL) – trafił z 6. na 10. miejsce.

 

Ranking LGCT po zawodach w Monaco

 

1. Edwina Tops-Alexander (AUS) – 186 pkt

2. Ben Maher (GBR) – 172 pkt

3. Scott Brash (GBR) – 157 pkt

4. Harrie Smolders (NED) – 141 pkt

5. Alberto Zorzi (ITA) – 127 pkt

6. Julien Epaillard (FRA) – 126 pkt

7. Piergiorgio Bucci (ITA) – 124 pkt

8. Nicola Philippaerts (BEL) – 121 pkt

9. Daniel Deusser (GER) – 119 pkt

10. Jos Verlooy (BEL) – 119 pkt

Ranking szczegółowy

 

Od lewej: Melinda Gates, Jennifer Gates i Bill Gates, fot. Stefano Grasso/LGCT
 

Wróćmy jeszcze do zawodniczki, która pokonała swojego mistrza – mowa o Jennifer Gates (USA). 22-letnia Amerykanka od niedawna trenuje pod okiem najlepszego skoczka świata, Harrie'ego Smoldersa (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ), a w Monako rywalizowali ze sobą w konkursie CSI5* 145 cm. Choć żadne z nich nie znalazło się na podium, warto odnotować sukces Jennifer – zawodniczka zajęła 10. miejsce, a jej trener… 11. miejsce! Obydwoje mieli naliczone po 4 punkty karne, lecz Amerykanka była znacznie szybsza – przejechanie trasy zajęło jej 53,27 s., podczas gdy Smolders potrzebował 55,29 s. Szczegółowe wyniki tego konkursu można zobaczyć TUTAJ.

 

 Jennifer Gates uważnie słucha uwag swojego trenera, Harrie'ego Smoldersa; fot. Stefano Grasso/GCL
 

 

Dziewiąty etap LGCT 2018 nieodwołanie przechodzi do historii, zatem teraz pozostaje czekać na kolejną odsłonę – już  5 lipca skoczkowie spotkają się w Paryżu! 

 

 

 

 

fot. Stefano Grasso/LGCT/GCL, Mario Grassia/LGCT; tekst i opracowanie: equista.pl