LGCT Doha 2019: Julien Epaillard pierwszym zwycięzcą tego sezonu!

Data publikacji: 2019-03-04
Julien Epaillard (FRA) & Usual Suspect d'Auge – Doha, fot. Stefano Grasso/LGCTW tym roku to stolica Kataru była gospodarzem otwarcia nowego sezonu Longines Global Champions Tour (poprzednio zorganizowano tu finał, relacja jest dostępna TUTAJ), a spotkanie odbyło się w dniach 28 lutego do 2 marca na terenie ekskluzywnego ośrodka Al Shaqab. W konkursie Grand Prix najlepszy był Julien Epaillard (FRA), który tym samym zapewnił sobie awans do listopadowego Super Grand Prix w Pradze. Terminarz sezonu 2019 jest dostępny TUTAJ (uwzględniono aż 3 nowe lokalizacje!), a więcej informacji na temat zasad rozgrywania LGCT można znaleźć TUTAJ.


Ośrodek Al ShaqabWyzwanie podjęło 33 zawodników, a 2 z nich zrezygnowało z dalszego udziału. Uliano Vezzani (gospodarz toru) „przywitał” skoczków bardzo trudnym torem – nawet największe gwiazdy skoków przez przeszkody nie były w stanie uniknąć błędów! Pius Schwizer (SUI) i Daniel Deusser (GER) zebrali po 8 punktów karnych, a Scott Brash (GBR) aż 12. Innym przykładem może być Edwina Tops-Alexander (AUS) – zwyciężczyni m.in. zeszłorocznego Super Grand Prix w Pradze (więcej TUTAJ) – w I nawrocie zawodniczka mogła pochwalić się świetnym czasem przejazdu ( 80,85 s), ale 4 punkty karne zamknęły jej drogę do II rundy. Królem tego dnia był Julien Epaillard (FRA), który później przyznał, że planował wystartować na zupełnie innym koniu, ale w ostatniej chwili wybrał jednak 11-letniego wałacha Usual Suspect d'Auge (Jarnac – Mesange du Rozel/Papillon Rouge), co okazało się strzałem w dziesiątkę! Para zachwyciła swoim przejazdem na czysto, do tego zrobiła to najszybciej ze wszystkich. 2. miejsce zajął Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Uarina/Baloubet du Rouet), a na 3. pozycji uplasował się Nicola Philippaerts (BEL) & 11-letni ogier H&M Chilli Willi (Casall – Caletta VIII/Lord). Zawodnikom pogratulował szejk Joaan bin Hamad bin Khalifa Al Thani, brat obecnego emira Kataru.


Julien Epaillard (FRA) & Usual Suspect d'AugeBen Maher (GBR) & Explosion WNicola Philippaerts (BEL) & H&M Chilli Willi
Wyniki pierwszej kwalifikacji LGCT
LGCT Grand Prix, Doha, 2 marca

1. Julien Epaillard (FRA) & Usual Suspect d'Auge – 0/0; 40,11 

2. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/0; 40,55 

3. Nicola Philippaerts (BEL) & H&M Chilli Willi – 0/0; 43,43 

4. Frank Schuttert (NED) & Chianti's Champion – 0/4; 40,54 

5. Alberto Zorzi (ITA) & Contanga – 0/4; 43,51

Wyniki szczegółowe 

Lista startowa 


Podium Zawodnicy startujący w poszczególnych etapach są nagradzani punktami, oczywiście najwięcej otrzymują zwycięzcy. Ranking LGCT ciągle się zmienia i jest nieprzewidywalny, dlatego za każdym razem wzbudza mnóstwo emocji. Po pierwszym spotkaniu wszystko pokrywa się z miejscami zajętymi w konkursie Grand Prix, jednak kolejna odsłona LGCT z pewnością przyniesie już awanse i spadki. Im dalej, tym ciekawiej!


Ranking LGCT 2019

1. Julien Epaillard (FRA) – 40

2. Ben Maher (GBR) – 37

3. Nicola Philippaerts (BEL) – 35

4. Frank Schuttert (NED) – 33

5. Alberto Zorzi (ITA) – 32

6. Edwina Tops-Alexander (AUS) – 31

7. Pieter Devos (BEL) – 30

8. Niels Bruynseels (BEL) – 29

9. Carlos Lopez (COL) – 28

10. Ludger Beerbaum (GER) – 27

Ranking szczegółowy


Zwycięzcy i szejk Joaan bin Hamad bin Khalifa Al Thani 
Longines Global Champions Tour to także zawody drużynowe, które odbywają się pod nazwą Global Champions League – która ekipa zwyciężyła podczas pierwszego etapu tego sezonu? Krótka relacja jest dostępna TUTAJ. Kolejna odsłona LGCT i GCL odbędzie się w dniach od 11 do 13 kwietnia, a gospodarzem będzie meksykański ośrodek jeździecki Campo Marte.tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT

Konie - zobacz rodowody

Chilli Willi

Explosion W

Usual Suspect D'Auge