LGCT New York 2019: Potrójna wygrana Bena Mahera (GBR)!

Data publikacji: 2019-09-30
Ben Maher (GBR) & Explosion W (Chacco Blue x Baloubet du Rouet) w Nowym Jorku, fot. Stefano Grasso/LGCT
Ben Maher (GBR) & Explosion W (Chacco Blue x Baloubet du Rouet)Ben Maher (GBR) potrójnym zwycięzcą finałowego spotkania w ramach tegorocznego sezonu Longines Global Champions Tour (pełny kalendarz można zobaczyć
TUTAJ)! Brytyjczyk przyczynił się do wygranej swojej drużyny w zmaganiach Global Champions League, a kilka godzin później zajął 1. miejsce w ostatnim konkursie Grand Prix, dzięki czemu powtórzył swój sukces z 2018 r. (więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ) i ponownie wspiął się na sam szczyt końcowego rankingu LGCT. Zmagania odbyły się w debiutującym w tej roli Nowym Jorku (USA), a wszystko rozegrało się w dniach od 27 do 29 września na Wyspie Gubernatorów


Arena w Nowym JorkuStatua Wolności i liczne drapacze chmur nie odwróciły uwagi licznie zgromadzonej publiczności od najważniejszego konkursu Grand Prix (CSI5*, 160 cm), a wśród gości nie zabrakło znanych osób – rywalizację skoczków obserwowali m.in.: Donna Karan (projektantka mody), Michael Bloomberg (burmistrz Nowego Jorku), Bruce Springsteen (gitarzysta i wokalista) czy Christy Turlington (modelka). Gospodarz toru Uliano Vezzani w pełni wykorzystał możliwości piaszczystej areny, o czym przekonało się łącznie 35 zawodników. Z dokończenia I rundy zrezygnowało 7 duetów, tyle samo dostało się do II rundy. Niemal wszyscy zaprezentowali bezbłędne przejazdy, jednak najszybszy był Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Untouchable/Baloubet du Rouet)! Tak zawodnik opisał swoje wrażenia: „Wiedziałem, że to będzie trudny weekend – marzeniem były wygrane drużynowe i indywidualne. To nie zdarza się zbyt często. Co za koń – on jest niesamowity. On rozumie mnie, ja rozumiem jego, mamy świetny kontakt, to prawdziwa przyjemność”. Zwycięstwo w Grand Prix wiąże się automatycznym awansem do zmagań Longines Global Champions Super Grand Prix, jednak Maher zadbał o to już podczas sierpniowego etapu w Londynie (podsumowanie jest dostępne TUTAJ) – w takim przypadku prawo do startu przechodzi na kolejną osobę, a tym razem 2. miejsce zajął Marcus Ehning (GER) & 16-letni ogier Cornado NRW (Cornet Obolensky – Acobata/Acobat). Na 3. pozycji uplasował się aktualny mistrz Europy, czyli Martin Fuchs (SUI) & 11-letni wałach The Sinner (Sanvaro – Andrea Gold/Landgold 3). 


Podium LGCT w Nowym JorkuWyniki osiemnastej kwalifikacji LGCT

LGCT Grand Prix, New York, 28 września

1. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/0; 34,08

2. Marcus Ehning (GER) & Cornado NRW – 0/0; 34,65

3. Martin Fuchs (SUI) & The Sinner – 0/0; 34,95

4. Alberto Zorzi (ITA) & Ulane de Coquerie – 0/0; 35,11

5. Marc Houtzager (NED) & Sterrehof's Dante – 0/0; 35,31

6. Malin Baryard-Johnsson (SWE) & H&M Indiana – 0/0; 35,68

7. Pieter Devos (BEL) & Claire Z – 0/8; 51,29

Wyniki szczegółowe 

Lista startowa 


Ben Maher (GBR) & Explosion W (Chacco Blue x Baloubet du Rouet)


Marcus Ehning (GER) & Cornado NRW (Cornet Obolensky x Acobat)


Martin Fuchs (SUI) & The Sinner (Sanvaro x Landgold 3)Tak naprawdę na podium rankingu LGCT nie doszło do wielkich zmian, jednak te drobne ruchy miały ogromne znaczenie! Po spotkaniu w Ramatuelle/Saint Tropez na prowadzenie wysunął się Pieter Devos (BEL), a Ben Maher (GBR) uplasował się o oczko niżej – zawodników dzielił zaledwie 1 pkt, jednak szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Brytyjczyka, triumfatora ostatniego Grand Prix. Skoczkowie „zamienili” się miejscami, a tym samym to właśnie Maher został królem sezonu. Podium zamyka Daniel Deusser (GER), który utrzymał się na 3. pozycji. Awanse świętowali Marcus Ehning (GER) oraz Niels Bruynseels (BEL), w przypadku Maikela van der Vleutena (NED) nie doszło do żadnych zmian, natomiast ze spadkami musieli pogodzić się Kevin Staut (FRA), Julien Epaillard (FRA) oraz Peder Fredricson (SWE). W pierwszej dziesiątce znalazł się Jos Verlooy (BEL), poza nią Simon Delestre (FRA).


Widok z Wyspy GubernatorówRanking LGCT 2019 

1. Ben Maher (GBR) – 301 

2. Pieter Devos (BEL) – 283 

3. Daniel Deusser (GER) – 267 

4. Marcus Ehning (GER) – 258 

5. Maikel van der Vleuten (NED) – 255 

6. Kevin Staut (FRA) – 250 

7. Niels Bruynseels (BEL) – 248 

8. Julien Epaillard (FRA) – 246 

9. Jos Verlooy (BEL) – 232 

10. Peder Fredricson (SWE) – 228,5 

Ranking szczegółowy


Explosion W (Chacco Blue x Baloubet du Rouet) – koński bohater spotkania w Nowym Jorku 

Znamy już nazwisko triumfatora tego sezonu, ale przed nami jeszcze ukoronowanie tegorocznej odsłony Longines Global Champions Tour, czyli zawody Global Champions Prague PlayOffs, które odbędą się w dniach od 21 do 24 listopada w Pradze (CZE). Na starcie Longines Global Champions Super Grand Prix zobaczymy wszystkich zwycięzców poszczególnych etapów LGCT, co gwarantuje spektakularną rywalizację na najwyższym poziomie! 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT 
Konie - zobacz rodowody

Cornado I (Cornado NRW)

Explosion W