LGCT London 2019: Ben Maher (GBR) zwycięzcą Grand Prix

Data publikacji: 2019-08-05
Ben Maher (GBR) w Londynie, fot. Stefano Grasso/LGCT
Ben Maher (GBR) – zwycięzca Grand Prix w Londynie

14. etap
Longines Global Champions Tour (pełny kalendarz jest dostępny TUTAJ) był wyjątkowo udany dla przedstawiciela gospodarzy, czyli Bena Mahera (GBR) – zawodnik wygrał konkurs Grand Prix w ramach zawodów LGCT w Londynie, które odbyły się w dniach od 2 do 4 sierpnia na terenie Szpitala Królewskiego w Chelsea (Royal Hospital Chelsea). W ceremonii dekoracji uczestniczyli weterani ze wspomnianego szpitala (tzw. Pensjonariusze Chelsea) oraz kawalerzyści z Household Cavalry Mounted Regiment (pułk wchodzi w skład British Army, jego głównym zadaniem jest branie udziału w różnego rodzaju oficjalnych uroczystościach), a wśród publiczności nie zabrakło znanych osób – zmagania skoczków obserwowali m.in. Bruce Springsteen (amerykański piosenkarz i gitarzysta), Rory Bremner (szkocki parodysta i komik) czy Alastair Stewart (brytyjski dziennikarz i prezenter telewizyjny). Co jeszcze działo się podczas tego etapu LGCT?

Widok z sektora dla VIP-ów

Na starcie Grand Prix (CSI5*, 160 cm) stanęło 33 zawodników, a tor przygotowany przez Alana Wade’a (IRL) zaskoczył nawet najbardziej wytrawnych skoczków. Przykładem może być zeszłoroczny zwycięzca tego etapu (podsumowanie jest dostępne
TUTAJ), czyli Scott Brash (GBR) – w I nawrocie zawodnik uzyskał czas 68,49 s. i zebrał 4 punkty karne, przez co zajął 16. miejsce. Brash niestety nie awansował do II rundy, za to więcej szczęścia miało 12 innych duetów. Walka była wyjątkowo emocjonująca, jednak ostatecznie o wszystkim zadecydował czas – najlepszy wynik uzyskał Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Uarina/Baloubet du Rouet)! Supergwiazdor brytyjskiego jeździectwa zajął 1. miejsce, co oznacza, że jest kolejną osobą, która weszła do wielkiego finału Super Grand Prix, czyli zwieńczenia LGCT 2019. To jego pierwsza wygrana w tym sezonie, a przypomnijmy, że Maher jest przecież wielkim wygranym LGCT 2018 (podsumowanie jest dostępne TUTAJ). Czy zawodnik właśnie pokazał nam, że jest gotowy powtórzyć ten sukces? 2. miejsce na podium zajął Shane Sweetnam (IRL) & 10-letni wałach Alejandro (Acorado's Ass – Contenga/Continue), a na 3. pozycji uplasował się Darragh Kenny (IRL) & 9-letni wałach Classic Dream (Colestus – Wicky/Inster Graditz).

Podium LGCT of London – na zdjęciu widać też Pensjonariuszy Chelsea oraz kawalerzystów z Household Cavalry Mounted Regiment

Lista startowa

Ben Maher (GBR) & 10-letni wałach Explosion W (Chacco Blue – Uarina/Baloubet du Rouet)

Shane Sweetnam (IRL) & 10-letni wałach Alejandro (Acorado's Ass – Contenga/Continue)

Darragh Kenny (IRL) & 9-letni wałach Classic Dream (Colestus – Wicky/Inster Graditz)

Pieter Devos (BEL) nadal na szczycie! Zawodnik zebrał nowe punkty, dzięki czemu jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję. Ben Maher (GBR) wspiął się o 1 oczko, a tym samym zamienił się miejscami z Danielem Deusserem (GER). Awanse świętowali Niels Bruynseels (BEL) oraz Scott Brash (GBR) – pierwszy skoczek opuścił 6. miejsce i zajął 4. pozycję, drugi zawodnik awansował z 8. na 7. miejsce. Niestety nie obyło się bez spadków: Kevin Staut (FRA) – z 4. na 5., Maikel van der Vleuten (NED) – z 5. na 6., Peder Fredricson (SWE) – z 7. na 8., Christian Ahlmann (GER) – z 9. na 10. W pierwszej dziesiątce znalazł się Marcus Ehning (GER), poza nią Bart Bles (NED).