LGCT Mexico City 2019: Jérôme Guery na Quel Homme de Hus wygrywa!

Data publikacji: 2019-04-15
Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus  fot. Stefano Grasso/LGCT
Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de HusPrzebieg meksykańskiego etapu Longines Global Champions Tour z pewnością ucieszy wszystkich polskich miłośników koni, a to wszystko dzięki temu, że zwycięstwo w konkursie Grand Prix wywalczyli Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus (Quidam de Revel – P-Hawaii/Candillo). Gdzie tu polski akcent? Otóż ten 13-letni ogier został wyhodowany właśnie w naszym kraju! Poniżej więcej szczegółów oraz podsumowanie spotkania w Meksyku, które odbyło się w dniach od 11 do 13 kwietnia na terenie ośrodka jeździeckiego Campo Marte. 


Publiczność na terenie ośrodka Campo MarteW tej bardzo trudnej rywalizacji na poziomie CSI5* (160 cm) zobaczyliśmy 31 par, z czego 1 zrezygnowała, a 1 została wyeliminowana. Do II rundy zakwalifikowało się zaskakująco dużo duetów, jednak najlepsi byli Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus (Quidam de Revel – P-hawaii/Candillo) – ich bezbłędny przejazd w doskonałym czasie zakończył się wygraną oraz awansem do LGCT Super Grand Prix, które odbędzie się podczas listopadowego GC Playoffs w Pradze (CZE). Na 2. miejscu uplasowali się Abdel Saïd (EGY) & 10-letnia klacz Venise du Reverdy (Quidam de Revel – Quita du Reverdy/Robin II Z), a 3. pozycję zajęli Harrie Smolders (NED) & 15-letni ogier Don VHP Z N.O.P. (Diamant de Semilly – Sara Van Het Parelshof/Voltaire). Wróćmy jeszcze na chwilę do Quel Homme de Hus – ten obecnie 13-letni holsztyński ogier przyszedł na świat 21 czerwca 2006 r. w stadninie Konie Holsztyńskie Kosicki (Duszna Górka, woj. wielkopolskie), a to wszystko pod czujnym okiem hodowcy Andreasa Kosickiego. Jeszcze jako źrebak Quel Homme de Hus został sprzedany do Związku Holsztyńskiego, podczas korungu niestety go nie uznano (miał wówczas 2,5 roku), dlatego trafił do Harras de Hus. Obecny właściciel zakupił go, gdy ogier miał 7 lat. Przez ostatnie lata koń tworzył duety z kilkoma jeźdźcami – wśród nich znaleźli się np. Gilles Botton (BEL), Henri Kovács (FIN), Gaetan Decroix (BEL) – a od niedawna jeździ na nim właśnie Jérôme Guery (BEL), który tak o tym opowiedział: „Jeżdżę na tym koniu od dwóch miesięcy, więc jest to dla mnie zupełnie nowy układ. Koń pochodzi od mojego przyjaciela. Podarował mi go, ponieważ wiedział, że zasługuje na starty na poziomie 5*. Nie spodziewałem się dzisiejszej wygranej, nigdy też nie miałem takich odczuć w stosunku do konia”. Dodajemy, że trochę ponad miesiąc temu Guery & Quel Homme de Hus zwyciężyli w konkursie Junta de Andalucía Grand Prix (150 cm), który odbył się 10 marca br. ramach Sunshine Tour w hiszpańskiej miejscowości Vejer de la Frontera (kilka dni po tej wygranej doszło tu do tragicznego w skutkach wypadku, więcej na ten temat TUTAJ).
Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus


Abdel Saïd (EGY) & Venise du Reverdy


Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z N.O.PWyniki drugiej kwalifikacji LGCT

LGCT Grand Prix, Meksyk, 13 kwietnia

1. Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus – 0/0; 39,57 

2. Abdel Saïd (EGY) & Venise du Reverdy – 0/0; 40,53 

3. Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z N.O.P. – 0/0; 40,74 

4. Peder Fredricson (SWE) & H&M Christian K – 0/0; 41,14 

5. Eric van der Vleuten (NED) & Wunschkind – 0/0; 41,71 

6. Simon Delestre (FRA) & Uccello de Will – 0/0; 42,65 

7. Daniel Deusser (GER) & Calisto Blue – 0/0; 43,29 

8. Maikel van der Vleuten (NED) & Dana Blue – 0/4; 38,67 

9. Michael Duffy (IRL) & Quintano – 0/4; 40,58 

10. Bertram Allen (IRL) & Molly Malone V – 0/8; 38,08 

11. Niels Bruynseels (BEL) & Gancia de Muze – 0/8; 38,66 

12. Laura Kraut (USA) & Zeremonie – 0/8; 39,25 

Wyniki szczegółowe 

Lista startowa 
Podium w Meksyku Ranking LGCT
jak zwykle zmienia się jak w kalejdoskopie! Zawodnicy Niels Bruynseels (BEL) i Julien Epaillard (FRA) wymienili się miejscami, co było powodem do radości tylko dla pierwszego z wymienionych. Niewielki spadek przytrafił się Benowi Maherowi (GBR), który wcześniej zajmował 2. miejsce, za to niezły awans zaliczył Pieter Devos (BEL), poprzednio zajmujący 7. pozycję. Spotkanie w Meksyku spowodowało też pojawienie się nowych osób w pierwszej dziesiątce, należą do nich: Daniel Deusser (GER), Jos Verlooy (BEL), Michael Duffy (IRL), Jérôme Guery (BEL), Bertram Allen (IRL) i Evelina Tovek (SWE).Ranking LGCT 2019

1. Niels Bruynseels (BEL) – 55

2. Daniel Deusser (GER) – 52

3. Ben Maher (GBR) – 48

4. Pieter Devos (BEL) – 48

5. Jos Verlooy (BEL) – 43

6. Michael Duffy (IRL) – 42

7. Jérôme Guery (BEL) – 40

8. Julien Epaillard (FRA) – 40

9. Bertram Allen (IRL) – 40

10. Evelina Tovek (SWE) – 39

Ranking szczegółowyJérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus w Meksyku


Już wkrótce rozpocznie się kolejny etap Longines Global Champions Tour – jedni z najlepszych skoczków spotkają się w Miami Beach (USA), a wszystko rozegra się w dniach od 18 do 20 kwietnia br.

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT

Konie - zobacz rodowody

Quel Homme de Hus