LGCT Miami Beach 2019: Podwójny sukces Pietera Devosa!

Data publikacji: 2019-04-23
Pieter Devos (BEL) & Claire Z (Clearway x Coronado) w Miami Beach, fot. Stefano Grasso/LGCT
Pieter Devos (BEL) & Claire ZPiękna plaża, błyszczący Atlantyk i kibice w strojach kąpielowych – w takich okolicznościach rozegrano ostatni etap Longines Global Champions Tour, choć zawodnikom z pewnością nie udzielił się ten wakacyjny nastrój (zapowiedz tego wydarzenia można przeczytać TUTAJ). Rywalizacja w Miami Beach (USA) cechowała się zaciętością, I runda Grand Prix była bezlitosna dla wielu utytułowanych skoczków. Słynny kurort był sportowym polem bitwy od 18 do 20 kwietnia, a te pasjonujące zmagania obserwowali np. Bill Gates czy muzyk Bruce Springsteen. Ostatecznie zwycięstwo w GP przypadło Pieterowi Devosowi (BEL), który tym samym wskoczył na pozycję lidera w rankingu LGCT!


Bill Gates z córką JenniferBezbłędne przejazdy podczas Grand Prix (CSI5*, 160 cm) były podwójnie istotne – chodziło nie tylko o uznanie i awanse, ale również wsparcie organizacji JustWorld International, współpracującej z LGCT. Każdy przejazd na czysto oznaczał, że Longines zafunduje 200 posiłków dla potrzebujących dzieci z całego świata. Gospodarz toru Uliano Vezzani jak zwykle niczego nie ułatwił, przygotowana przez niego trasa była wymagająca (przez np. ciasne zakręty) – nie było tu miejsca dla roztargnienia czy innych błędów. Na starcie zobaczyliśmy 32 pary, z ukończenia I rundy zrezygnowało aż 7 zawodników, w tym np. Amerykanin McLain Ward (podwójny złoty medalista olimpijski), Szwed Peder Fredricson (3. najlepszy skoczek świata ) czy legendarny Michael Whitaker z Wielkiej Brytanii. Tego dnia Harrie Smolders (NED) 15-letni ogier Don VHP Z N.O.P. (Diamant de Semilly – Sara van het Parelshof/Voltaire) byli bezbłędni i bardzo szybcy, jednak tym razem duet musiał zadowolić się 2. miejscem, co Holender podsumował słowami: „Szkoda, ale mogę winić jedynie samego siebie, ponieważ Don był dziś niesamowity. Nie jestem pewny, czy kiedykolwiek będę miał lepszego konia niż on”. O zwycięstwie Pietera Devosa (BEL) & 11-letnia klacz Claire Z (Clearway – Colessa Z/Coronado) zadecydował czas, różnica ze Smoldersem była naprawdę niewielka. Okazuje się, że rodzaj parkuru nie ma dla Claire Z żadnego znaczenia – na poprzednim etapie LGCT w Meksyku świetnie poradziła sobie na trawie (1. miejsce w konkursie CSI5* o wys. przeszkód 155 cm), w Miami na piasku. 3. miejsce w Grand Prix wywalczyła Malin Baryard-Johnsson (SWE) & 11-letnia klacz H&M Indiana (Kashmir van Schuttershof – Halifax/Animo's Hallo). Dodajmy, że wśród publiczności nie zabrakło znanych osób, wśród nich znaleźli się m.in. Bill i Melinda Gatesowie (wspierali córkę Jennifer Gates, która także uczestniczyła w LGCT, choć nie w Grand Prix), amerykański muzyk Bruce Springsteen (jego córka Jessica Springsteen także brała udział w jednym z konkursów) czy projektantka mody Ariana Rockefeller (praprawnuczka słynnego przedsiębiorcy Johna D. Rockefellera; w czasie wolnym Ariana amatorsko trenuje skoki przez przeszkody!).


Pieter Devos (BEL) & Claire Z


Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z N.O.P.


Malin Baryard-Johnsson (SWE) & H&M IndianaWyniki trzeciej kwalifikacji LGCT

LGCT Grand Prix, Miami Beach, 20 kwietnia

1. Pieter Devos (BEL) & Claire Z – 0/0; 37,38 

2. Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z N.O.P. – 0/0; 37,42 

3. Malin Baryard-Johnsson (SWE) & H&M Indiana – 0/0; 38,48 

4. Edwina Tops-Alexander (AUS) & California – 0/4; 37,38 

5. Olivier Philippaerts (BEL) & H & M Extra – 0/4; 46,77 

6. Daniel Deusser (GER) & Calisto Blue – 0/8; 36,90 

7. Scott Brash (GBR) & Hello Mr President – 0/8; 37,02 

8. Christian Ahlmann (GER) & Take A Chance On Me Z – 0/8; 42,47 

Wyniki szczegółowe 

Lista startowa Podium w Miami Beach


Pieter Devos (BEL) nie tylko wygrał Grand Prix, ale i został liderem rankingu LGCT – dzięki nowym punktom strącił z tronu dotychczasowego króla, w dodatku swojego rodaka! To właśnie Niels Bruynseels (BEL) „pożegnał” się z 1. miejscem, by teraz znaleźć się na 6. pozycji. Daniel Deusser (GER) i Evelina Tovek (SWE) co prawda zdobyli nowe punkty, ale mimo wszystko zatrzymali swoje poprzednie miejsca. Z awansu o 1 oczko mógł cieszyć się Jos Verlooy (BEL), z kolei Michael Duffy (IRL) zaliczył spadek z 6. na 8. miejsce. W pierwszej dziesiątce pojawili się Harrie Smolders (NED), Edwina Tops-Alexander (AUS), Maikel van der Vleuten (NED) oraz Nicola Philippaerts (BEL), mniej szczęścia mieli Ben Maher (GBR), Jérôme Guery (BEL), Julien Epaillard (FRA) i Bertram Allen (IRL), którzy spadli na niższe miejsca.


Ranking LGCT 2019

1. Pieter Devos (BEL) – 88

2. Daniel Deusser (GER) – 83

3. Harrie Smolders (NED) – 72

4. Jos Verlooy (BEL) – 67

5. Edwina Tops-Alexander (AUS) – 64

6. Niels Bruynseels (BEL) – 63

7. Maikel van der Vleuten (NED) – 61

8. Michael Duffy (IRL) – 59

9. Nicola Philippaerts (BEL) – 58

10. Evelina Tovek (SWE) – 58

Ranking szczegółowyWidok z sektora dla VIP-ów


Podczas tego LGCT nie zabrakło też polskich akcentów – na parkurze zobaczyliśmy konie wyhodowane w Polsce, a konkretnie 10-letniego ogiera Country Boy (Carry Best – Hataria/Quirinus) oraz 11-letniego ogiera MJT Nevados S (Calvados Z – Nestia S/Romualdo). Pierwszy z wymienionych pojawił się w konkursach CSI5* oraz konkursie drużynowym GCL (wyniki TUTAJ), a dosiadał go Andrew Kocher (USA) – więcej o tym duecie pisaliśmy TUTAJ. Z kolei MJT Nevados S (o ogierze pisaliśmy m.in.TUTAJ) i świetny zawodnik Gregory Wathelet (BEL) wzięli udział w zmaganiach CSI5* (wys. przeszkód 145/150 cm) gdzie w jednym z konkursów zajęli 11 miejsce (pełne wyniki TUTAJ).
Następnym razem skoczkowie spotkają się w zupełnie innej części świata – gospodarzem kolejnego etapu będzie Szanghaj (CHN), a rywalizacja odbędzie się w dniach od 3 do 5 maja br.tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT