LGCT Monaco 2019: Maikel van der Vleuten z awansem do Super GP

Data publikacji: 2019-07-01
Maikel van der Vleuten (NED) w Monako, fot. Stefano Grasso/LGCT
Maikel van der Vleuten (NED)

Zmagania Longines Global Champions Tour w Monako były już 10. odsłoną cyklu (pełną rozpiskę tego sezonu można zobaczyć TUTAJ), a tym razem zwycięzcą Grand Prix został Maikel van der Vleuten (NED), który początkowo kompletnie nie wierzył w to, że wygrana jest możliwa. Etap odbył się w Porcie Herkulesa w dniach od 27 do 29 czerwca.

Port Herkulesa w Monako

Na starcie stanęło 35 zawodników, a do kolejnego etapu weszło tylko 10 z nich. Początkowo Maikel van der Vleuten (NED) nie robił sobie zbyt wielkich nadziei: „Mój ojciec przyszedł tutaj, by zobaczyć skoki innych zawodników, a gdy do mnie wrócił, powiedział, że wygranie będzie trudne (...). Ogromnym zaskoczeniem tego GP okazał się 9-letni wałach Beauville Z (Bustique – Wrinton/Jumpy des Fontaines): „To niesamowite – ten koń naprawdę dla mnie walczy. Na początku tego tygodnia rozmawiałem z moim tatą, czy to nie za wcześnie, by zabrać go [Beauville Z] jako podstawowego konia (...). Wybór okazał się trafiony, a dodajmy, że wspomnianym ojcem zawodnika jest utytułowany skoczek Eric van der Vleuten (NED), zdobywca złota w klasyfikacji indywidualnej i srebra w drużynowej podczas Mistrzostw Europy (1982), obecnie trener ekipy Hiszpanii i wielu zawodników. 2. miejsce wywalczył Bassem Hassan Mohammed (QAT) & 13-letni wałach Gunder (Thunder vd Zuuthoeve – Cronella van de Pereboom/Randel Z), a na 3. pozycji uplasował się Julien Epaillard (FRA) & 11-letni wałach Usual Suspect d'Auge (Jarnac – Mesange Du Rozel/Papillon Rouge).

Maikel van der Vleuten (NED) & Beauville Z (Bustique x Jumpy des Fontaines)

Bassem Hassan Mohammed (QAT) & Gunder (Thunder vd Zuuthoeve x Randel Z)

Julien Epaillard (FRA) & Usual Suspect d'Auge (Jarnac x Papillon Rouge)

Podium w Monako

A jak zmienił się ranking ogólny LGCT? Co prawda Pieter Devos (BEL) nie zdobył nowych punktów, ale i tak nikt nie odebrał mu 1. miejsca. Z kolei Daniel Deusser (GER) i Ben Maher (GBR) zamienili się miejscami, a na 4. pozycji pojawił się zwycięzca etapu, czyli Maikel van der Vleuten (NED), poprzednio zajmujący 7. miejsce. Ze spadkami musieli pogodzić się Niels Bruynseels (BEL), Peder Fredricson (SWE), Marcus Ehning (GER) oraz Bart Bles (NED). W pierwszej dziesiątce pojawili się Julien Epaillard (FRA) oraz Martin Fuchs (SUI), a poza nią znaleźli się Scott Brash (GBR) i Malin Baryard-Johnsson (SWE)