LGCT Madrid 2019: Martin Fuchs z biletem do Pragi

Data publikacji: 2019-05-20
Martin Fuchs (SUI) & Chaplin (Verdi TN x Concorde), fot. Stefano Grasso/LGCT


Pierwszy w tym sezonie europejski etap był szczęśliwy dla skoczka, który w tamtym roku niestety nie dostał się do Super Grand Prix (to ukoronowanie LGCT, wygranie etapu jest równoznaczne z awansem). Martin Fuchs (SUI) w końcu spełnił swoje marzenie, a warto dodać, że był to jego debiut w madryckiej odsłonie Longines Global Champion Tour. Zmagania odbyły się w dniach w dniach od 17 do 19 maja br. na terenie ośrodka Club de Campo Villa de Madrid.


Club de Campo Villa de MadridNa starcie konkursu Grand Prix (CSI5* 160 cm) zobaczyliśmy 34 zawodników, a indywidualnie ustalona taktyka każdego z nich zderzyła się z koncepcją gospodarza toru. Santiago Varela Ullastres (ESP) przygotował parkur, który w I rundzie udało się ukończyć jedynie 26 parom. Do II nawrotu dostało się tylko 11 wcześniej bezbłędnych duetów, jednak wszystko rozstrzygnął Martin Fuchs (SUI) – zawodnik ruszył jako ostatni, więc ostateczna tabela wyników zależała od niego. Hiszpańska publiczność powstała, gdy Szwajcar pokonał ostatnią przeszkodę – zwycięstwo miał już w kieszeni, dlatego gorące oklaski nie miały końca! Zawodnik wystartował wraz z 12-letnim ogierem Chaplin (Verdi TN – Jaltha B/Concorde), a dzięki tej wygranej weźmie udział w listopadowych zmaganiach Super Grand Prix, które odbędą się w ramach GC Prague Playoffs. Fuchs nie był w stanie ukryć ogromnych emocji: „Mój koń Chaplin był świetny; to niesamowite miejsce i wspaniała publiczność”. Dodał też: „LGCT Super Grand Prix to wyjątkowa klasa zawodów i cel dla skoczków. W tamtym roku niestety się nie zakwalifikowałem, a podczas oglądania zawodów naprawdę marzyłem, by też tam pojechać, więc to świetne, że teraz się to udało”. Tym razem 2. miejsce zajął Maikel van der Vleuten (NED) & 11-letnia klacz Dana Blue (Mr. Blue – Tulana/Hemmingway), a na 3. miejscu uplasował się Bart Bles (NED) & 13-letni ogier Gin D (Clinton I – Nistria de Lauzelle/Skippy II).


Martin Fuchs (SUI) & Chaplin (Verdi TN – Jaltha B/Concorde)Maikel van der Vleuten (NED) & Dana Blue (Mr. Blue – Tulana/Hemmingway)Bart Bles (NED) & Gin D (Clinton I – Nistria de Lauzelle/Skippy II)
Wyniki piątej kwalifikacji LGCT

LGCT Grand Prix, Madrid, 18 maja

1. Martin Fuchs (SUI) & Chaplin – 0/0; 39,49 

2. Maikel van der Vleuten (NED) & Dana Blue – 0/0; 39,77 

3. Bart Bles (NED) & Gin D – 0/0; 40,11 

4. Danielle Goldstein (ISR) & Lizziemary – 0/0; 40,86 

5. Daniel Deusser (GER) & Calisto Blue – 0/0; 45,92 

6. Jérôme Guery (BEL) & Quel Homme de Hus – 0/4; 40,00 

7. Marcus Ehning (GER) & Funky Fred – 0/4; 40,97 

8. Luciana Diniz (POR) & Vertigo du Desert – 0/4; 42,35 

9. Evelina Tovek (SWE) & Dalila de la Pomme – 0/4; 42,64 

10. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/8; 41,25 

11. Ludger Beerbaum (GER) & Casello – 0/9; 48,93 

Wyniki szczegółowe 

Lista startowa 

Podium w MadrycieNikomu nie udało się przejąć tronu LGCT –  Pieter Devos (BEL) utrzymał się na pozycji lidera, ale powoli dogania go Daniel Deusser (GER), który właśnie awansował o 1 oczko. Maikel van der Vleuten (NED) zebrał tyle punktów, że mógł pożegnać się z poprzednio zajmowanym 8. miejscem i zająć ostatnią pozycję na podium. Z awansu cieszył się też Jérôme Guery (BEL), ale niektórzy zawodnicy musieli pogodzić się ze spadkami: Niels Bruynseels (BEL) – wcześniej 2. miejsce, teraz 4.; Harrie Smolders (NED) – poprzednio 4., obecnie 10. W pierwszej dziesiątce pojawili się: Evelina Tovek (SWE), Danielle Goldstein (ISR), Malin Baryard-Johnsson (SWE) oraz Ben Maher (GBR), a na niższych miejscach znaleźli się: Kevin Staut (FRA), Jos Verlooy (BEL), Edwina Tops-Alexander (AUS) oraz Alberto Zorzi (ITA).  Ranking LGCT 2019

1. Pieter Devos (BEL) – 120

2. Daniel Deusser (GER) – 115

3. Maikel van der Vleuten (NED) – 98

4. Niels Bruynseels (BEL) – 94

5. Jérôme Guery (BEL) – 90

6. Evelina Tovek (SWE) – 86

7. Danielle Goldstein (ISR) – 82

8. Malin Baryard-Johnsson (SWE) – 80

9. Ben Maher (GBR) – 75

10. Harrie Smolders (NED) – 72

Ranking szczegółowyMartin Fuchs (SUI) na pewno weźmie udział w Super Grand Prix – kto będzie następny? 


Kolejnego uczestnika Super Grand Prix poznamy podczas zawodów w Hamburgu (GER), które odbędą się w dniach od 29 maja do 1 czerwca 2019 r. na terenie kompleksu sportowego Derby-Park Klein Flottbeck.


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stefano Grasso/LGCT