Prawidłowo dopasowane ogłowie nie tylko wygląda estetycznie, ale w pełni spełnia swoje zadanie
W kolejnym filmie stworzonym we współpracy z Over Horse i Magdaleną Prasek prezentujemy prawidłowy sposób składania ogłowia. Ta podstawowa czynność, często sprawia trochę kłopotu - zapraszamy do oglądania filmu :)
Jak złożyć ogłowie?
Ogłowie, obok siodła, należy do podstawowego wyposażenia konia wierzchowego. Podobnie jak w przypadku siodła, ochraniaczy i innych elementów wyposażenia, ogłowia występują w rozmaitych wersjach, najbardziej powszechne jest ogłowie wędzidłowe stosowane w podstawowym szkoleniu w klasycznych dyscyplinach jeździeckich.
Najczęściej do wykonania ogłowia stosuje się skórę. Ogłowie, w najbardziej powszechnej formie, składa się z: paska potylicznego, naczółka, nachrapnika, pasków policzkowych, wodzy i wędzidła.
Klasyczne ogłowie - elementy
Każda z wymienionych części ma swoje zadanie:
- Pasek potyliczny (zwany też czasem nagłówkiem) - to podstawowy element ogłowia, do którego przymocowuje się pozostałe paski
- Podgardle - niezbędne do utrzymania ogłowia we właściwym miejscu
- Paski policzkowe - utrzymują wędzidło we właściwym miejscu
- Nachrapnik - nachrapnik stabilizuje wędzidło i zapobiega otwieraniu pyska. Najczęściej spotyka się nachrapnik angielski lub kombinowany (na zdjęciu), wyróżniamy też m.in. nachrapnik meksykański oraz hanowerski.
- Naczółek - zapobiega przesuwaniu się ogłowia do tyłu
- Skośnik - dodatkowy pasek nachrapnika, utrudniający koniowi otwieranie pyska
- Wędzidło - najczęściej wykonane z metalu, dostępne są też wędzidła plastikowe czy skórzane, leży w pysku konia działając na język i bezzębną część szczęki. Najczęściej stosowane jest tzw. wędzidło zwykłe (na zdjęciu) pojedynczo lub podwójnie łamane.
- Wodze - najczęściej parciane (mogą być także gumowe i skórzane), łączą "pysk konia z reką jeźdźca"
Ogłowie powinno zawsze być czyste i odpowiednio dopasowane. O tym jak prawidłowo je dopasować, dowiecie się w kolejnym odcinku filmu. Zapraszamy!
fot. br.nl