Odpowiednie ćwiczenia na lonży pomogą poprawić koordynację, równowagę i dosiad jeźdźca
Lonża powszechnie kojarzy się z początkowym etapem nauki jazdy konnej. Jednak jest wiele ćwiczeń, które można wykorzystać do poprawy dosiadu, koorydnacji i równowagi. W kolejnym materiale video nakręconym dzięki współpracy Over Horse i Magdaleny Prasek przedstawiono 24 przykładowe ćwiczenia. Oglądajcie uważnie i weźcie udział w konkursie zorganizowanym przez Over Horse i Interhorse (zasady poniżej)!
Ćwiczenia na lonży poprawiające równowagę, koordynację i dosiad jeźdźca
- Ćwiczenie nr 1: Krążenie naprzemianstronne ramion w przód i w tył; Krążenie obustronne ramion w przód i w tył. Jeździec siedzi bez strzemion, ma złączone łopatki, patrzy do przodu. Ćwiczenie kształtujące mięśnie ramion.
- Ćwiczenie nr 2: Krążenie lewą ręką w przód, prawą ręką w tył i odwrotnie Jeździec siedzi jw. Doskonałe ćwiczenie na koordynację kształtujące mięśnie ramion.
Ćwiczenie, w którym jeździec krąży lewą ręką w przód i prawą w tył (i na odwrót) poprawia koordynację i pomaga w kształtowaniu mięśni ramion.
- Ćwiczenie nr 3: Obroty głowy w prawo i w lewo. Jeździec siedzi bez strzemion , ma złączone łopatki, ręce położone na biodrach Ćwiczenie pomagające uniezależnić pracę głowy od tułowia.
- Ćwiczenie nr 4: Skrętoskłony tułowia z jednoczesnym dotknięciem kolana, a następnie kostki. Prawą ręką dotykamy lewego kolana, a następnie kostki po czym zmieniamy ręce. Jeździec siedzi bez strzemion. Ćwiczenie na równowagę i orientacje przestrzenną.
- Ćwiczenie nr 5: Krążenia stopami do środka i na zewnątrz. Jeździec siedzi bez strzemion, ma złączone łopatki, patrzy do przodu. Ćwiczenie na uelastycznienie stawów skokowych.
- Ćwiczenie nr 6: Jeździec stoi w strzemionach a)ręce położone na biodrach, b)ręce w bok, c) ręce w przód, d) ręce na biodrach. Pięta jeźdźca jest najniższym punktem dosiadu. Doskonałe ćwiczenie na równowagę, kształtujące mm ramion i nóg, rozciągające mięśnie łydki.
- Ćwiczenie nr 7: Jeździec stoi w strzemionach – krążenia naprzemianstronne ramion w przód.Pięta jeźdźca jest najniższym punktem dosiadu. Doskonałe ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie ramion i nóg, rozciągające mięśnie łydki.
- Ćwiczenie nr 8: Klepanie konia po łopatce, zadzie, dotkykanie rękami uszu konia. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona. Ćwiczenie oswajające jeźdźca z koniem.
- Ćwiczenie nr 9: Krążenie ramion w przód w kłusie anglezowanym. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona , ma złączone łopatki, patrzy do przodu. Ćwiczenie na koordynację i utrzymanie rytmu, kształtujące mm ramion, nóg i pleców.
- Ćwiczenie nr 10: Przekładanie pałeczki sztafetowej wokół pasa. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona , ma złączone łopatki, patrzy do przodu. Ćwiczenie na orientację przestrzenną.
- Ćwiczenie nr 11: Półsiad w stępie z jednoczesnym przesuwaniem po szyi konia pałeczki sztafetowej trzymanej w rękach jeźdźca. Pozycja jeźdźca jw. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie ramion, nóg i pleców. Ćwiczenie na uelastycznienie stawów łokciowych i barkowych.
- Ćwiczenie nr 12: Przekładanie pałeczki sztafetowej z tyłu pleców na skos. Jeździec siedzi bez strzemion , ma złączone łopatki, patrzy do przodu Ćwiczenie uelastyczniające stawy barkowe, kształtujące mięśnie ramion.
- Ćwiczenie nr 13: Kłus anglezowany, unoszenie pałeczki sztafetowej co drugi takt kłusa do góry. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona , patrzy do przodu, przenosi nad głowę ręce proste w łokciach. Ćwiczenie na koordynacje i poczucie rytmu, kształtujące mm ramion, nóg i pleców.
- Ćwiczenie nr 14: Kłus anglezowany, przekładanie pałeczki sztafetowej wokół pasa. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona, patrzy do przodu Ćwiczenie na koordynację i orientację przestrzenną.
- Ćwiczenie nr 15: Skręty tułowia w kłusie anglezowanym. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona , patrzy do przodu, ma złączone łopatki w rękach trzyma pałeczkę sztafetową. Ćwiczenie na koordynację i utrzymanie rytmu.
- Ćwiczenie nr 16: Kłus ćwiczebny bez strzemion, unoszenie nad głowę pałeczki sztafetowej. Jeździec ma ręce proste w łokciach, siedzi bez strzemion, ma złączone łopatki, patrzy do przodu. Ćwiczenie na równowagę , kształtujące mm ramion, nóg i pleców.
- Ćwiczenie nr 17: Kłus ćwiczebny bez strzemion, przekładanie pałeczki sztafetowej wokół pasa. Jeździec siedzi jw. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mm ramion, nóg i pleców.
- Ćwiczenie nr 18: Kłus ćwiczebny bez strzemion, przekładanie pałeczki sztafetowej z tyłu pleców na skos. Jeździec siedzi bez strzemion, patrzy do przodu. Ćwiczenie na równowagę , poprawiające elastyczność stawów barkowych jeźdźca, kształtujące mięśnie ramion, nóg i pleców.
Ćwiczenie nr 20: Jazda kłusem w półsiadzie przez drągi z pałeczką sztafetową w rękach. To ćwiczenie pomaga kształtować równowagę.
Ćwiczenia przygotowujące do nauki skoków
- Ćwiczenie nr 19: Jazda kłusem w półsiadzie przez drągi. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona , patrzy do przodu, ma złączone łopatki. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie ramion, nóg i pleców.
- Ćwiczenie nr 20: Jazda kłusem w półsiadzie przez drągi z pałeczką sztafetową w rękach. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona, patrzy do przodu, ma złączone łopatki. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie m ramion, nóg i pleców. Utrzymujące ręce jeźdźca w jednej pozycji i odległości od siebie.
- Ćwiczenie nr 21: Jazda kłusem w półsiadzie przez drągi z pałeczką sztafetową uniesioną nad głową. Jeździec ma włożone nogi w strzemiona, patrzy do przodu, ma złączone łopatki, pięta jest najniższym punktem dosiadu jeźdźca. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie ramion ,nóg i pleców, uniezależniające pracę tułowia od pracy rąk jeźdźca.
- Ćwiczenie nr 22: Jazda galopem w półsiadzie przez drągi. Pozycja jeźdźca jw. Ćwiczenie na równowagę , kształtujące mm ramion, nóg i pleców.
- Ćwiczenie nr 23: Jazda galopem w półsiadzie przez drągi z pałeczką sztafetową trzymaną w rekach jeźdźca. Pozycja jeźdźca jw. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie ramion, nóg i pleców, stabilizujące pozycję reki jeźdźca.
- Ćwiczenie nr 24: Jazda galopem w półsiadzie przez drągi bez strzemion. Pozycja jeźdźca jw. Ćwiczenie na równowagę, kształtujące mięśnie ramion, nóg i pleców.
ZASADY KONKURSU
Konkurs polega na nakręceniu krótkiego filmu, który będzie przedstawiał conajmniej JEDNO z ćwiczeń opisanych i zaprezentowanych w artykule.
Warunki konkursu
1.Nagrane filmy nadsyłajcie do 25 stycznia na pocztę strony Interhorse interhorse.pl - https://www.facebook.com/interhorsepl?fref=ts
2. 26 stycznia wszystkie przesłane filmy zostaną opublikowane na FP Interhorse.Głosowanie potrwa do 27 stycznia do godziny 17.00
3. 27 stycznia, godz. 19.00 ogłoszenie wyników - wygrywa film wybrany spośród 5 filmów z największą ilością lajków.
4. Zwycięski film zostanie opatrzony fachowym komentarzem.
NAGRODY:
1. miejsce - Trening z Magdaleną Prasek i zestaw preparatów pielęgnacyjnych dla koni firmy OVER HORSE
2. miejsce - Upominek od firmy Over Horse i 20% rabatu na trening z Magdaleną Prasek
3. miejsce - Upominek od firmy Over Horse
Powodzenia! I czekamy na Wasze filmy!
Trening prowadziła
Magdalena Prasek - Trener Jeździectwa II klasy,
zawodniczka konkurencji skoków przez przeszkody.
Absolwentka AWF we Wrocławiu na wydziale
Menadżer Sportu i Studiów Podyplomowych
Trenerów Sportu, licencjonowany trener PZJ,
członek Komisji WKE.
fot. Oliwia Chmielewska