Poradnik: Jak zaprezentować konia na przeglądzie?

Data publikacji: 2014-11-21
Prezentacja 3
W trakcie przeglądu weterynaryjnego konia ogląda komisja, w skład której wchodzą sędziowie oraz lekarz weterynarii 

 


Jeśli w planach mamy jakikolwiek przegląd hodowlany, bądź zbliżają się zawody na których przewidziany jest oficjalny przegląd weterynaryjny musimy przygotować się do profesjonalnego pokazania naszego konia. Jeździectwo jako sport elegancki wymaga aby taka prezentacja odbyła się sprawnie, a koń i jeździec zaprezentowali się jak najlepiej. Pamietajmy wygląd nasz i naszego konia świadczy o nas!

 

 

 

Przygotowanie konia i prezentera do pokazu

Koń musi być nienagannie wyczyszczony, niedopuszczalne są zaklejki bądź też kurz na jego grzbiecie, grzywa i ogon muszą być rozczesane, a jeśli to możliwe - zaplecione. Prezentujemy konia na ogłowiu  które musi być czyste, wypastowane i dobrze dopasowane (np. wędzidło nigdy nie powinno"dzwonić" koniowi po zębach)! Z lewej strony umieszczamy nr startowy - jest to numer nadany koniowi przez organizatora imprezy. Konia pokazujemy bez ochraniaczy,  kopyta powinny być nabłyszczone olejem lub smarem.

 

Numer na ogłowiuKażdy koń prezentowany na przeglądzie muis mieć przypięty numer nadany przez organizatora

 

 

Prezenter (jeździec) powinien być ubrany w strój oficjalny, może być to garnitur, w przypadku kobiet marynarka i spodnie lub spódniczka, dopuszczalny jest także kompletny strój jeździecki. Podczas prezentacji koni nadpobudliwych, lub ogierów na głowie niezbędny jest kask - pamietajmy bezpieczeństwo przede wszystkim! Na przegląd stawiamy się zgodnie z rozpiską organizatora imprezy koniecznie z paszportem konia w ręce.

 

Prezentacja konia na przeglądzieKoń wzorowo przygotowany do przeglądu - czysty, z nabłyszczonymi kopytami, rozczesanym ogonem i zaplecioną grzywą.
Bardzo ważnym elementem jest czyste i dobrze dopasowane (!) ogłowie.

 

Prezentacja - jak prawidłowo zaprezentować konia przed komisją?

  1. Prowadząc konia (prowadzimy konia zawsze z jego lewej strony!) podchodzimy do komisji sędziowskiej i stawiamy go na płycie oddając paszport do weryfikacji.
  2. Witamy się z sędziami, przedstawiamy z imienia i nazwiska , a konia z imienia i rodowodu.
  3. Jeśli sędziowie zapytają musimy być przygotowani na podanie daty urodzenia, hodowcy oraz właściciela.
  4. Po wstępnym obejrzeniu konia przez komisję i zweryfikowaniu jego tożsamości pokazujemy konia w ruchu.
  5. Ruszamy na wprost kłusem przechodząc do stępa przed keglem (pachołkiem), zawracamy konia od siebie, powracamy kłusem w kierunku komisji.
  6. Jeśli komisja nie ma żadnych zastrzeżeń, koń pozytywnie przechodzi przegląd komenda: "przeszedł" lub "dziekujemy".

 

 

Rada eksperta: Prezentację do pokazów czy przeglądów warto ćwiczyć w domu - poświęcenie kilku minut dziennie pozwoli nam na profesjonalną i bezpieczną prezentacje w trakcie przeglądu.

 


 

 

Auorką artykułu jest
Magdalena Prasek - Trener Jeździectwa II klasy,
zawodniczka konkurencji skoków przez przeszkody.
Absolwentka AWF we Wrocławiu na wydziale
Menadżer Sportu i Studiów Podyplomowych
Trenerów Sportu, licencjonowany trener PZJ,
członek Komisji WKE.

 

 

 

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska