W ciągu tysięcy lat ewolucji konie przystosowały się do życia w bardzo skrajnych warunkach klimatycznych. Latem ich sierść jest krótka i błyszcząca, ale gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze w jej miejscu pojawia się gęsty, gruby włos. Zimowa sierść doskonale chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale niestety powoduje, że koń szybciej się poci i dłużej schnie. Właśnie z tego powodu właściciele i użytkownicy koni coraz częściej decydują się na ich strzyżenie jesienią i zimą.
O strzyżeniu koni, w kolejnym odcinku jeździeckiego filmu edukacyjnego powstającego dzięki współpracy z firmą Over Horse, opowiada Magdalena Prasek ze stajni Interhorse
Jak ogolić konia?
Kiedy strzyżemy konie?
Pierwsze strzyżenie odbywa się zazwyczaj na przełomiej września i października. Szybkość odrastania sierści jest cechą osobniczą. Konie sportowe, w regularnym treningu i startujące w zawodach goli się zazwyczaj co 4-5 tygodni.
Typy (wzory) strzyżenia
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy możemy konia ogolić całego, lub jedynie wybrane fragmenty jego ciała. Konie sportowe goli się najczęściej całe, pozostawiając sierść pod siodłem czasem także na głowie i nogach.
Najpopularniejsze rodzaje golenia:
1. W smugę - sierść goli się na łopatkach, spodzie szyi i kłodzie, pozostawia na nogach i głowie
2. Blanket - sierść pozostawia się na grzbiecie, pod siodłem, na zadzie oraz na nogach
3. Golenie całego konia - sierść pozostawia się pod siodłem i czasem na głowie
Dość często właściciele strzygą także koniom na zadzie wzór. Nie pełni on żadnej roli, poza estetyczną.
Opieka nad ogolonym koniem
Pamiętajmy, że konie golone są pozbawione naturalnej ochrony jaką stanowi sierść zimowa i wymagają szczególnej troski, zwłaszcza jeżeli są padokowane. Ogolonego konia nie można wypuścić na padok bez odpowiedniej derki!
Nie wolno zapominać, że opieki wymagają także pracujące konie pozostawione na zimę w naturalnej sierści. Aby przyśpieszyć ich wysychanie po jeździe należy je okrywać derką polarową, która szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz.
Kąpanie koni
Jeżeli mamy do dyspozycji ciepłą stajnię z solarium i ciepłą wodą możemy kąpać naszego konia przez cały rok. W przeciwnym razie powinniśmy ten zabieg przeprowadzać jedynie w ciepłych miesiącach.
Jak prawidłowo wykąpać konia?