Pielęgnacja: Strzyżenie i kąpanie koni

Data publikacji: 2015-01-13
Strzyżenie tło

 

W ciągu tysięcy lat ewolucji konie przystosowały się do życia w bardzo skrajnych warunkach klimatycznych. Latem ich sierść jest krótka i błyszcząca, ale gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze w jej miejscu pojawia się gęsty, gruby włos. Zimowa sierść doskonale chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale niestety powoduje, że koń szybciej się poci i dłużej schnie. Właśnie z tego powodu właściciele i użytkownicy koni coraz częściej decydują się na ich strzyżenie jesienią i zimą. 

 

O strzyżeniu koni, w kolejnym odcinku jeździeckiego filmu edukacyjnego powstającego dzięki współpracy z firmą Over Horse, opowiada Magdalena Prasek ze stajni Interhorse

 

Jak ogolić konia?

  1. Przed przystąpieniem do strzyżenia należy odpowiednio przygotować maszynkę, zwracając szczególną uwagę na stopień jej naoliwienia, czystość oraz odpowiedni stan ostrzy. Sposób składania maszynki zaprezentowano w materiale wideo.
  2. Koń przed ogoleniem powinien zostać wykąpany, a przynajmniej bardzo dokładnie wyczyszczony. 
  3. Jeśli golimy konia po raz pierwszy powinniśmy najpierw przyzwyczaić go do dźwięków jakie wydaje maszynka, najlepiej aby zacząć na cichszym, wolniejszym biegu i stopniowo go zwiększać jednocześnie bacznie obserwując reakcje konia.
  4. W trakcie golenia należy zwracać szczególną uwagę na to aby nie przyczypnąć/zranić skóry zwierzęcia. Maszynkę powinniśmy prowadzić płynnymi, zdecydowanymi ruchami.

 

 

Kiedy strzyżemy konie?

Pierwsze strzyżenie odbywa się zazwyczaj na przełomiej września i października. Szybkość odrastania sierści jest cechą osobniczą. Konie sportowe, w regularnym treningu i startujące w zawodach goli się zazwyczaj co 4-5 tygodni.  

 

Typy (wzory) strzyżenia

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy możemy konia ogolić całego, lub jedynie wybrane fragmenty jego ciała. Konie sportowe goli się najczęściej całe, pozostawiając sierść pod siodłem czasem także na głowie i nogach. 

Najpopularniejsze rodzaje golenia:

 

 1. W smugę - sierść goli się na łopatkach, spodzie szyi i kłodzie, pozostawia na nogach i głowie

Strzyżenie koni

 

 2. Blanket - sierść pozostawia się na grzbiecie, pod siodłem, na zadzie oraz na nogach

Strzyżenie koni

 

 3. Golenie całego konia - sierść pozostawia się pod siodłem i czasem na głowie

Strzyżenie koni

 

Dość często właściciele strzygą także koniom na zadzie wzór. Nie pełni on żadnej roli, poza estetyczną. 

 

Opieka nad ogolonym koniem

Pamiętajmy, że konie golone są pozbawione naturalnej ochrony jaką stanowi sierść zimowa i wymagają szczególnej troski, zwłaszcza jeżeli są padokowane. Ogolonego konia nie można wypuścić na padok bez odpowiedniej derki!

Nie wolno zapominać, że opieki wymagają także pracujące konie pozostawione na zimę w naturalnej sierści. Aby przyśpieszyć ich wysychanie po jeździe należy je okrywać derką polarową, która szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz. 

 

Kąpanie koni

Jeżeli mamy do dyspozycji ciepłą stajnię z solarium i ciepłą wodą możemy kąpać naszego konia przez cały rok. W przeciwnym razie powinniśmy ten zabieg przeprowadzać jedynie w ciepłych miesiącach.

 

Jak prawidłowo wykąpać konia? 

  1. Kąpanie rozpoczynamy od kopyt ogona i grzywy - dzięki czemu koń nie będzie długo stał mokry
  2. Kopyta myjemy z wykorzystaniem szczotki, ogon grzywę dokładnie moczymy i nakładamy szampon, pozostawiamy go na chwilę a następnie spłukujemy dokładnie. 
  3. Całego konia zraszamy dokładnie ciepłą wodą, następnie dokładnie myjemy wykorzystując odpowiedni preparat (szampon), który nie podrażni skóry zwierzęcia. 
  4. Po dokładnym umyciu spłukujemy konia ciepłą wodą.
  5. Nadmiar wody ściągamy z wykrozystaniem gumowej "ściagaczki"
  6. Pozostawiamy konia na solarium do momenty gdy będzie całkowicie suchy. 

 

fot. Oliwia Chmielewska

 

Inspiracje

Facebook

Instagram