Poradnik: Zaplatanie grzywy i ogona tutorial

Data publikacji: 2015-04-19
Zapleciona grzywa

 

Z przyjemnością przedstawiamy Wam kolejny film, stworzony przy współpracy z firmą Over Horse. Tym razem Magdalena Prasek opowiada jak zapleść koniowi grzywę i ogon. 

 

 

Przygotowując konia do zawodów powinniśmy mieć uwadze nie tylko jego formę sportową, przygotowanie kondycyjne czy techniczne, ale także jego wygląd. Doskonałą "kropką nad i" dla każdego konia prezentowanego oficjalnie - czy to na zawodach czy na pokazie hodowlanym, jest zapleciona grzywa i/lub ogon. Najbardziej popularnym sposobem upinania grzywy są tzw. koreczki. Są one często wykorzystywane zarówno przez sportowców (zawody, przeglądy weterynaryjne) jak i hodowców (pokazy hodowlane). Koreczki mogą być spięte gumkami bądź zszyte. Te drugie są bardziej pracochłonne i trudniejsze w wykonaniu, ale jednocześnie trwałe
i bardzo eleganckie. 

Nieco inaczej zaplata się grzywę koniom zimnokrwistym. Hodowcy najczęściej upinają ją w siateczkę bądź z wykorzystaniem warkocza dobieranego. Warkocz dobierany, zapleciony wzdłuż grzebienia szyi jest też często zaplatany u koni ras iberyjskich. 

 

 

 

Jak wspomniałam wcześniej najczęściej spotykanym sposobem zaplecienia końskiej grzywy są koreczki i właśnie sposób ich wykonania prezentujemy w wideo i w poniższym artykule.

 

Do zaplatania grzywy będą nam potrzebne:

  • Grzebień
  • Gąbka
  • Gumki do grzywy
  • Żabka (grzebyk) do spinania grzywy

 

Akcesoria do zaplataniaZestaw akcesoriów do zaplatania grzywy: grzebień, gąbka, gumeczki i grzebyk (żabka)

 

 

Zaplatanie koreczków - krok po kroku

Na początku zwilżamy grzywę na całej jej długości za pomocą gąbki. Dużo lepiej zaplata się wilgotną grzywę, mocniej możemy wtedy zapleść warkoczyki, a pojedyncze włosy nie będą nam nieestetycznie "wyłazić". Następnie należy grzywę dokładnie rozczesać i możemy zabierać się do zaplatania.Najpierw zaplatamy warkoczyki.

 

Grzywę przed zaplataniem musimy lekko zwilżyć, a następnie dokładnie wyczesać:

Zaplatanie grzywy

 

Następnie zaplatamy równe i ścisłe warkoczyki. Każdy związujemy gumką. Dla ułatwienia niezaplecioną jeszcze grzwę podpinamy żabką

 

Grubość warkoczyków jest w zasadzie dowolna, ale cieńsze są lepsze, ponieważ grube trudniej zwinąć
i dużo gorzej wyglądają
. Musimy pamiętać, żeby grzywa przed zaplataniem była przerwana, przez co nie będzie za długa. Każdy warkoczyk musi być taki sam, to znaczy takiej samej grubości­ tylko wtedy wszystkie koreczki będą równe i nienagannie zaplecione. Żabka służy nam do przytrzymywania pozostałej ilości grzywy, tak , aby ta nie przeszkadzała nam w zaplataniu warkoczyka. Warkoczyk na końcu zawiązujemy gumką

 

Grzywa po zapleceniu koreczków

Zaplatanie końskiej grzywy

 

Po zapleceniu całej grzywy w warkoczyki , możemy zabrać się za ich składanie. Aby zapobiec wystawaniu końcówki warkoczyka poza koreczek zawijamy ją wokół gumeczki, a następnie składamy warkoczyk na pół, potem jeszcze raz na pół i zawiązujemy na końcu gumką. Zobaczycie to w filmie w zwolnionym tempie.

Pamiętajcie, że to rodzaj warkoczyków warunkuje równe i i regularne koreczki. Grzywa nie może być za długa, a warkoczyk niezbyt gruby i ściśle zapleciony!

 

Zaplatanie warkocza na grzywce

Uzupełnieniem zaplecionej grzywy jest elegancki warkoczyk na grzywce. Ważne, żeby był to warkocz dobierany - wtedy będziemy mieli pewność, że nie będzie brzydko odstawał. Podobnie jak w przypadku grzywy, zaplatanie warkoczyka na grzywce zaczynamy także od jej dokładnego namoczenia i rozczesania. Następnie zaplatamy warkoczyk tak jak warkocz dobierany, a na końcu zawiązujemy go gumką. Tak zapleciony warkoczyk możemy zwinąć w koreczek dokładnie tak samo jak to robiliśmy wcześniej na grzywie.

 

Grzywa zapleciona w koreczki - widok z przodu

 

Zaplatanie ogona

Nie zawsze na zawodach skokowych zaplatamy ogon, na ujeżdżeniowych praktycznie nigdy Jest on jednak często zaplatany na zawodach WKKW czy różnego rodzaju pokazach. Zaczynamy od zaplecenia warkocza dobieranego. Jeśli macie z tym kłopot dobrze poćwiczyć sobie zaplatając włosy np. siostrze czy koleżance -­ zasada jest ta sama Końcówkę warkocza dobieranego zawiązujemy gumką­ możemy go już tak zostawić. Ja jednak preferuje zwinięcie go w koreczek.

 

Zapleciony ogon - zaplatanie ogona jest popularne zwłaszcza wśród
zawodników konkurencji WKKW

 

Koń ze starannie zaplecioną grzywą dobrze będzie się prezentował
zarówno podczas przeglądu hodowlanego... 

Przegląd hodowlany

 

...jak również na parkurze czy czworoboku

  

 

 


 

Auorką artykułu jest
Magdalena Prasek - Trener Jeździectwa II klasy,
zawodniczka konkurencji skoków przez przeszkody.
Absolwentka AWF we Wrocławiu na wydziale
Menadżer Sportu i Studiów Podyplomowych
Trenerów Sportu, licencjonowany trener PZJ,
członek Komisji WKE.

 

 

 

 

 

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram