Jazda konna: Brązowa Odznaka Jeździecka - czworobok

Data publikacji: 2015-05-19
Brązowa Odznaka Jeździecka main

 

O tym jak prawidłowo zaprezentować się na czworoboku Brązowej Odznaki Jeździeckiej, w kolejnym odcinku "Jazdy Konnej" opowiada Magdalena Prasek. Nowy odcinek, podobnie jak poprzednie, powstał dzięki zaangażowaniu firmy Over Horse. Obejrzyjcie koniecznie!

 

 

O odznakach słów kilka

Polski Związek Jeździecki 1 stycznia 2004 r. wprowadził system trzystopniowej odznaki jeździeckiej - brązowej, srebrnej i złotej. Nadrzędnym celem "odznak" jest poprawa wyszkolenia i bezpieczeństwa jeźdźców, a także swoiste przygotowanie do "przygody sportowej". Od niedawna początkujący mogą się także ubiegać o powszechną odznakę "Jeżdżę konno". 

Egzamin na BOJ - Brązową Odznakę Jeździecką składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. W tej drugiej egzaminowany musi wykorzystać swoją wiedzę w trzech próbach - w trakcie obsługi stajennej, a także na czworoboku w próbie ujeżdżenia, oraz na parkurze - w próbie skoków. Szczegółowo zasady przeprowadzania egzaminu na brązową odznakę opisano.

 

Brązowa Odznaka Jeździecka - Próba Ujeżdżenia, co trzeba wiedzieć przed egzaminem?

W próbie ujeżdżenia para jeździec-koń musi zaprezentować się w krótkim programie, w trakcie którego jeździec prezentuje znajomość podstawowych chodów i figur na ujeżdżalni. Czworoboku w tej próbie ma wymiary 20x40 m, obowiązuje kiełznanie wędzidłowe, przy czym wędzidło może być pojedynczo lub podwójnie łamane. Koń może mieć na nogach także ochraniacze. Dopuszczalny jest start zarówno w siodle o profilu ujeżdżeniowym, jak i wszechstronnym czy skokowym. W trakcie egzaminu jeździec może używać bata, ale nie może używać ostróg! Strój jeźdźca nie musi być strojem galowym - wystarczy aby był to schludny strój treningowy.

Dopuszczalne jest wykorzystanie wodzy pomocniczych - wytoka, wypinaczy lub gogue. Jednak wszystkie one muszą być prawidłowo dopasowane - koniecznie poprośmy o pomoc w ich dopasowaniu naszego instruktora/trenera!

 

Wytok

 

 

Wypinacze

 

Gogue

 

Brązowa Odznaka Jeździecka - Próba Ujeżdżenia - w praktyce

Jeśli spełniamy wszystkie powyższe warunki możemy rozpocząć swój przejazd na czworoboku. Całą trasę przejazdu doskonale obrazuje animacja (video). 

Przejazd rozpoczyna się od wjazdu na czworobok - jeździec w literze A wjeżdża na linię środkową czworoboku i stępem pośrednim­ porusza się prosto w kierunku litery C. W X następuje zatrzymanie i ukłon. Idealnie jest jeśli sylwetka jeźdźca podczas zatrzymania znajduje się na wysokości liter B i E, a koń stoi równo na czterech nogach nie spoczywając na żadnej.

 

Przejazd rozpoczyna się od wjazdu na linię środkową zatrzymania i ukłonu

 

Po zatrzymaniu ruszamy prosto stępem pośrednim do litery C . W tym ruchu, na filmie widać, że koń jest za mocno zgięty w prawo, a jeździec z koniem minęli się z linią środkową. W literze C skręcamy w prawo, zakłusowujemy dopiero w literze M, bardzo ważne jest, aby anglezować na poprawną nogę w kłusie, kłusem anglezowanym dojeżdżamy do B gdzie jedziemy koło w prawo BEB o średnicy 20 m , cały czas anglezujemy na poprawną nogę tzn. siadamy w siodło w momencie gdy cofa się zewnętrzna łopatka nogi konia . Druga część koła EB jest w kłusie ćwiczebnym, przed B następuje zagalopowanie z prawej nogi . Galopem jedziemy po ścianach czworoboku, aż do odcinka pomiędzy literami H i C , gdzie następuje przejście do kłusa - tutaj znowu musicie pamiętać o anglezowaniu na prawidłową nogę. Od M do K przez X następuje zmiana kierunku kłusem anglezowanym ze zmiana nogi w kłusie przed literą K. Kolejnym ruchem jest półsiad w kłusie na kole dwudziesto metrowym w literze A. Przed przejściem do półsiadu nie zapomnijcie skrócić wodzy!

 

 

Patrząc na rysunek koła z boku widzimy, że powinno być ono nieco większe, ponieważ X do którego musimy dojechać znajduje się na środku czworoboku dokładnie pomiędzy literami E i B. Półsiad jeźdźca jest prawidłowy, patrzy on przed siebie, biodra są lekko uniesione, ręka jeźdźca jest z przodu, pięta jest najniższym punktem. Popracowałabym jeszcze nad ustabilizowaniem łydki, która zdecydowanie jest zbyt aktywna. Od litery A przechodzimy do kłusa ćwiczebnego, następnie wykonujemy pół koła w kłusie BE z zagalopowaniem z lewej nogi przed literą E. Galopem jedziemy po ścianach czworoboku, aż do odcinka między literami M i C, gdzie następuje przejście do kłusa.

 

Z czworoboku zjeżdżamy na długiej wodzy

 

Na tym krótkim odcinku także musicie pamiętać o anglezowaniu na prawidłową nogę. W literze C następuje przejście do kłusa ćwiczebnego , Kłusem ćwiczebnym jedziemy aż do litery E, gdzie następuje zatrzymanie. Podczas zatrzymania to sylwetka jeźdźca powinna znajdować się na wysokości litery, a koń powinien stać równo na czterech nogach. Po zatrzymaniu ruszamy stępem pośrednim do litery K, gdzie następuje przejście do kłusa roboczego . W A wjeżdżamy kłusem na linię środkową. W X następuje zatrzymanie i ukłon. Pamiętajcie, że nawet jeśli jedziemy z batem nie wolno nam się z nim kłaniać. Przytrzymujemy go wtedy drugą ręką. Na koniec dziękujemy także koniowi klepiąc go i opuszczamy czworobok na długiej wodzy.

 

Ocenie na czworoboku podlegają: 

  • prawidłowy dosiad jeźdźca
  • poprawne użycie pomocy
  • oraz zgodny z przepisami rysunek figur na ujeżdżalni.

 

Rady eksperta: Pamiętajcie, że "diabeł tkwi w szczegółach" - koniecznie zwracajcie uwagę na to czy siedzicie ładnie, prosto nie garbiąc się. Ważne, aby w kłusie anglezowany jechać zawsze "na dobrą nogę". Na pewno zapunktujecie jeżeli rysunek waszego czworoboku będzie staranny. Jeśli się pomylicie - staraajcie się naprawić błąd jak najszybciej i dalej jechać według programu. Pamiętajcie też aby się zbyt mocno nie stresować - trzymam za Was kciuki i życzę powodzenia na egzaminach! 

 

 

 


 

 

Auorką artykułu jest
Magdalena Prasek - Trener Jeździectwa II klasy,
zawodniczka konkurencji skoków przez przeszkody.
Absolwentka AWF we Wrocławiu na wydziale
Menadżer Sportu i Studiów Podyplomowych
Trenerów Sportu, licencjonowany trener PZJ,
członek Komisji WKE.