Poradnik: Jak prawidłowo założyć ogłowie?

Data publikacji: 2014-12-26
Ogłowie tło
Prawidłowo dopasowane ogłowie

 

Po dokładnym wyczyszczeniu konia przed jazdą, przychodzi pora na założenie ogłowia. Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, prawidłowe założenie tej części końskiego ekwipunku jest rzeczą zupełnie podstawową. 

O tym jak prawidłowo założyć ogłowie opowiada nasz ekspert - Magdalena Prasek. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego materiału video, stworzonego we współpracy z firmą Over Horse.

 

 

 

Ogłowie elementy

 

Jak założyć ogłowie? Przewodnik krok po kroku 

  1. Podchodzimy do konia z lewej strony, patrzymy w kierunku w którym patrzy koń, zaczynamy od przełożenia wodzy przez końską szyję.
  2. Następnie ściągamy kantar z jego głowy. Ogłowie trzymamy w prawej ręce, w połowie długości pasków policzkowych, jednocześnie trzymając podchwytem konia za nos.
  3. Drugą (lewą reką) podajemu koniowi wędzidło do pyska. Zazwyczaj po zbliżeniu wędzidła do wargi koń sam otwiera pysk, jeśli jednak tak się nie dzieje, wkładamy kciuk w bezzębną część szczęki- efekt jest natychmiastowy.
  4. Jak tylko koń przyjmie wędzidło przesuwamy ogłowie do góry, przekładając pasek potyliczny przez uszy konia.
  5. Przekładamy nachrapnik tak, aby znajdował się  pod paskami policzkowymi. Nachrapnik umieszczamy pod wyrostkami kości jarzmowych. Zapinamy go tak, żeby między nachrapnikiem, a nosem konia mieściły się dwa płasko ułożone palce. 
  6. Podgardle zapinamy tak,  żeby między paskiem, a gradłem konia swobodnie mieściła się pięść.
  7. Wędzidło powinno leżeć na takiej wysokości , żeby w kącikach pyska konia  widać było dwie fałdki skóry. Nie może być ani za długie, ani za krótkie. Jego położenie w pysku możemy regulować dzięki skracaniu lub wydłużaniu pasków policzkowych.
  8. Na koniec sprawdzamy, czy nachrapnik i naczółek leżą prosto i nie są przekrzywione, oraz czy wszystkie końcówki pasków  są włożone w szlufki. Gotowe!

 

Prawidłowo dopasowane ogłowie

 

fot. Oliwia Chmielewska

 

Inspiracje

Facebook

Instagram