Niezwykłe konie: Heartbreaker (Nimmerdor x Silvano)

Data publikacji: 2019-04-16
Heartbreaker (Nimmerdor x Silvano) fot. www.team-nijhof.nl
Peter Geerink (NED) & Heartbreaker (Nimmerdor – Bacarole/Silvano)

 

Właśnie dziś niesamowity Heartbreaker (Nimmerdor – Bacarole/Silvano) skończył 30 lat! Świat hodowlany i sportu wiele mu zawdzięcza – ogier jest legendą koni skokowych oraz uznanym reproduktorem o wybitnej wartości hodowlanej. Heartbreaker oczywiście od lat jest na emeryturze, ale to wcale nie przeszkodziło w zorganizowaniu mu urodzin – właściciele i pracownicy Team Nijhof w Geesteren (NED) przynieśli do jego boksu prezent, czyli worek wypełniony marchewkami. Ogier cały czas rewelacyjnie się czuje, zaledwie 2 tygodnie temu uczestniczył w pokazie ogierów na terenie swojej stacji!


Henk Nijhof & ogier Heartbreaker

 

 

Heartbreaker przyszedł na świat 16 kwietnia 1989 r. pod okiem hodowcy P. S. Koopmansa z Bozun (NL). Ojcem tego gniadego ogiera rasy KWPN był słynny Nimmerdor (Farn – Ramonaa/Koridon), którego KWPN ogłosiło ogierem stulecia. Tylko za swojego życia dał aż 18 uznanych synów i 37 uznanych wnuków. Matką była Bacarole (Silvano – Orchidee/Uppercut) po Silvano (Le Mexico – Marion/Amor), ogierze skokowym na poziomie międzynarodowym, który w 1985 r. wywalczył wysokie pozycje w zawodach kwalifikacyjnych do Pucharu Świata – 2. miejsce w Mediolanie (ITA), 5. w Brukseli (BEL) oraz 8. w Genewie (SUI). Heartbreaker jest niezwykłą mieszanką linii niemieckich i francuskich koni skokowych, ale nie brak mu też wyraźnej domieszki folblutów. Całość dopełnia… niełatwy charakter!



Peter Geerink (NED) & Heartbreaker – Grand Prix Aachen


 

Obecnie Heartbreaker przebywa w holenderskiej stacji Team Nijhof, a wszystko dzięki decyzji podjętej wiele lat temu przez znanego hodowcę Henka Nijhofa. Tak opisał swoje pierwsze spotkanie z ogierem: „Pomyślałem, że to takie piękne stworzenie. Pozwoliliśmy mu wykonać skok – to było naprawdę wyjątkowe”. Holender szybko sfinalizował zakup młodego konia, jednak nie widział szans na uznanie Heartbreakera przez księgę stadną KWPN. Uważał, że na tle innych synów Nimmerdora, Heartbreaker wypada dość słabo – nie był zbyt okazały, a jakość jego ruchów wydawała się dość przeciętna. Na szczęście Nijhof dostrzegł konkretny talent konia, umiejętność wykonywania imponujących skoków. Wysłał ogiera do Belgii, by tam koń spróbował swoich sił (za trening odpowiadał Hubert Hamerlinck). Była to dobra decyzja – komisja BWP uznała Heartbreakera w 1992 roku. Uzyskał wynik 74.02% i już w pierwszym roku pokrył 63 klaczy.



Emerytowany Heartbreaker na padoku w styczniu 2019 roku

 

Kariera sportowa Heartbreaker nabierała niesamowitego tempa. Jako 6-latek, wraz z Grantem Wilsonem (NZL), zajął 5. miejsce na Mistrzostwach Świata Młodych Koni w skokach przez przeszkody. Rok później już startował pod innym jeźdźcem (który okazał się tym, który doprowadził go do poziomu GP) i wraz z Peterem Geerinkiem (NED) był 4. w klasie 7-latków. Rok 1998 był bardzo udany – Heartbreaker wywalczył 1. miejsce na zawodach Nations Cup CSIO Falsterbo (SWE)! Wtedy też trzykrotnie znalazł się na 3. miejscu w konkursach Grand Prix w Falsterbo, Geesteren (NED) i Hamburgu (GER), a także zajął 2. miejsce na Final Samsung Super League w Donaueschingen (GER). W 2000 r. wywalczył 4. miejsce na Grand Prix CSI-A w Londynie. To oczywiście nie wszystkie sukcesy ogiera, który z powodzeniem startował w konkursach międzynarodowych.

 

Przejazd w ramach konkursu Grand Prix w Hamburgu


 

Równolegle do kariery sportowej rozwijała się renoma hodowlana. Wszystkie te osiągnięcia doprowadziły do ponownego przedstawienia Heartbreakera komisji KWPN. W 1998 roku ogier w końcu otrzymał licencję! Z czasem uznawały go kolejne związki (SF, BWP, SWB, SI, BAVAR), a w wieku 14 lat miał już 10 uznanych synów i wielokrotnie więcej potomstwa, które bralo udział w zawodach na poziomie międzynarodowym. Typowe cechy Heartbreakera – siła, waleczność, refleks, dobra technika skoku, duch walki, ostrożność czy też… porywczość – są przekazywane potomstwu, co daje szansę na powtórzenie sukcesów swojego ojca. Tak doskonały dobór cech spowodował, że hodowca Heartbreakera zabezpieczył fragment skóry konia, na wypadek, gdyby kiedyś zdecydowano się na sklonowanie ogiera.


Oto lista wybranych potomków:

  • og. Romanov (Heartbreaker – Narzisse/Fedor) - doskonały skoczek i zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów (np. PŚ Bordeaux 2015, Grand Prix LGCT Paryż 2015) pod Bertramem Alenem (IRL), o tym ogierze pisaliśmy TUTAJ
  • og. Quasimodo van de Molendreef (Heartbreaker – Jarme V't Steentje/Lys De Darmen) - ojciec m.in. wał. Hello Sanctos, który jest podstawowym koniem Scotta Brasha (pisaliśmy o tej parze m.in. TUTAJ)
  • og. Toulon (Heartbreaker - Nikita/Jokinal De Bornival) – jeden z najpopularniejszych reproduktorów po ogierze Heartbreaker
  • og. Scuderia 1918 Halifax Van Het Kluizebos (Heartbreaker – Dalida Vd Heffinck/Fetiche Du Pas) – startujący z powodzeniem pod Lorenzo De Luca (ITA); więcej o ogierze TUTAJ
  • og. Zambesi (Heartbreaker – Calanda Z/Calvaro Z) – uznany reproduktor, który ma już kilkaset potomków (w tym 5 uznanych synów), w Polsce został wykorzystany m.in. w Stadninie Koni Nad Wigrami (szczegóły TUTAJ)
  • og. Heartbeat (Heartbreaker – Elly/Ramiro Z) – z powodzeniem startował w międzynarodowych konkursach pod Torbenem Frandsenem (DEN); więcej informacji o ogierze TUTAJ
  • wał. Heartbreaker 5 (Heartbreaker – Nafanory/Ramiro Z) – najlepszy potomek sławnego ojca w Polsce, startuje na nim Michał Ziębicki (o ich wspólnych startach wspominaliśmy TUTAJ)



Michał Ziębicki (POL) & Heartbreaker V



  • kl. Rabanna van Costersveld (Heartbreaker – Holivea Van Costerveld/Randel Z) – matka ogiera Corneta Obolensky’ego, jednego z najlepszych reproduktorów skokowych ostatnich lat
  • wał. Vdl Groep Zidane (Heartbreaker – Colanda/Calando I) – razem z Leopoldem Van Astenem (NED) startuje w konkursach GP
  • og. Cidane (Heartbreaker – Larnike/G.Ramiro Z) – uznany w AES i KWPN, zdobywca brązowego medalu na MŚ w Lanaken w 2013 roku pod Kristianem Houwenem (NED)




Anna Szary-Ziębicka (POL) & Helios Van De Noordhevel



  • og. Helios Van De Noordhevel (Heartbreaker – Laruna/Larome) – uznany w AES oraz BWP, z powodzeniem startujący pod Anną Szary-Ziębicką i Michałem Ziębickim
  • og. Halifax van het Kluizebos (Heartbreaker – Dalida van de Heffinck/Fetiche Du Pas) –  w 2017 r. zajął 1. miejsce w rankingu skokowym, startujący pod Lorenzo De Luca (ITA) i Danielem Deusserem (GER)

 

Heartbreaker (Nimmerdor x Silvano) KWPN Horse of the Year 2015




Zasługi hodowlane oficjalnie doceniono w 2004 r., kiedy to Heartbreaker został uhonorowany tytułem Keur. W 2009 r. ogłoszono go Preferentem, a 6 lat później (w 2015 roku) KWPN Horse of the Year (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Ogier jest również ambasadorem rasy BWP. W 2006 r. francuski dziennikarz Bernard le Courtois opracował listę 75 najlepszych ogierów. Kryterium były wyniki międzynarodowych skoków i Heartbreaker widnieje na 11. miejscu, co jest ogromnym osiągnięciem. W rankingu WBFSH od wielu lat nie wypada z czołówki najlepszych ogierów świata. W aktualnym zestawieniu wśród reproduktorów zajmuje wysokie 27. miejsce. Do tej pory dał 104 uznanych synów, z których aż 63 startuje w konkursach 135-160 cm! Aż 123 jego potomków (damskich i męskich) z powodzeniem startuje na międzynarodowym poziomie 155-160 cm, a wielokrotnie więcej o pułap niżej.


Tak świętowano 30. urodziny Heartbreakera!




Wszystkiego najlepszego, Heartbreaker (Nimmerdor – Bacarole/Silvano)! Gratulujemy i dziękujemy całej rodzinie i Team Nijhof za tak wspaniałą opiekę nad tym ogierem. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć mu jeszcze wiele lat zdrowia.






 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. www.team-nijhof.nl, Dava Palej Timeless Photography, Patryk Mike









Konie - zobacz rodowody

Heartbreaker