Niezwykłe konie: Ekstern (Monogramm x Piechur)

Data publikacji: 2022-04-25
In memoriam: Ekstern (Monogramm x Piechur)



Obserwujący go widzowie zagranicznych wydarzeń hodowlanych byli zwykle przekonani, że patrzą na konia pochodzenia egipskiego, co stanowiło idealny – i wyjątkowo skuteczny! – element zaskoczenia, przyczyniający się do powstania określenia „Król Ringu”, które szybko do niego przylgnęło. Choć michałowski Ekstern (Monogramm – Ernestyna/Piechur) już od lat nie był używany jako reproduktor i nie brał udziału w czempionatach, wszyscy odwiedzający SK Michałów zawsze liczyli na możliwość zobaczenia tej żywej legendy. Niestety dziś pojawiła się smutna wiadomość o odejściu tego 28-letniego ogiera…


Ekstern (Monogramm x Piechur)



Ekstern
przyszedł na świat 10 stycznia 1994 r. w SK Michałów, a na prezentację jego charakteru nie trzeba było długo czekać, ponieważ „odsłonił się” jeszcze jako źrebię, kiedy to podczas wszystkich spacerów z matką wyraźnie ją wyprzedzał, by tym samym znaleźć się w centrum zainteresowania. 
Ernestyna (Piechur – Erwina/Palas) nie wzięła udziału w żadnym czempionacie, ale urodzenie Eksterna szybko zapewniło jej sławę i dożywotnią pozycję gwiazdy SK Michałów. Klacz – wywodząca się z linii Milordki (NN), czyli inaczej „linii E”, a także wnuczka ogiera Banat (El Azrak – Bandola/Witraż) i prawnuczka ogiera Bandos (Negatiw – Bandola/Witraż) – nie tylko przekazała synowi geny szeregu wybitnych przodków, ale i szczęśliwie podarowała mu rewelacyjny zestaw cech, w tym np. łagodność i ufność w kontaktach z ludźmi. Zupełnie inny charakter prezentował początkowo ojciec Eksterna, czyli słynny Monogramm (Negatraz – Monogramma/Knippel), wnuk Baska (Witraż – Bałałajka/Amurath Sahib). Choć pobyt tego ogiera w SK Michałów określano potem mianem „epoki Monogramma”, najpierw koń sprawiał tu bardzo duże problemy – wszyscy wokół musieli mieć się na baczności, ponieważ zdarzało mu się być agresywnym wobec ludzi. Z czasem Monogramm nieco złagodniał, a dziś jego imię od razu kojarzy się z „monogrammkami”, czyli z jego wybitnymi córkami, w tym z np. Zagroblą (Monogramm – Zguba/Enrilo). Cofnięcie się do samego początku drzewa genealogicznego Eksterna spowoduje dotarcie do saudyjskoarabskiego ogiera Kuhailan Haifi or. ar. (NN – Kuhaylah or. ar./NN), którego w 1931 r. sprowadzono z pustyni do Polski. Co prawda ogier padł zaledwie 3 lata później, lecz jego potomstwo i tak było z powodzeniem używane w SK Janów Podlaski, co niestety przerwał wybuch II wojny światowej. 


Prezentacja ogiera Ekstern (Monogramm x Piechur)



O wprowadzeniu Eksterna do hodowli zdecydowano się w 1998 r., gdy ogier wciąż przebywał w swojej macierzystej stadninie. Przez lata powracał tu jako reproduktor (2001-2002, 2007-2009, 2012-2015), ale ponadto stacjonował też w m.in. Jadem Arabians w Belgii (1999-2000, 2003, 2005, 2010), SO Białka (2003, 2006-2007) czy SK Janów Podlaski (2004-2006, 2010-2011), ja również był używany w prywatnych hodowlach. Renoma Eksterna rosła i wzmacniała się wraz z kolejnymi zdobytymi tytułami. W pewnym momencie było jasne, że każdorazowe pojawienie się „Króla Ringu” na pokazie właściwie przesądzało sprawę, lecz w tym miejscu trzeba koniecznie przywołać postać Erika Dorssersa, holenderskiego prezentera koni. Ekstern cały czas był bardzo towarzyski i otwarty, ale jego więź z Dorssersem sprawiała wrażenie wręcz bajkowej! Koń zachowywał się przy nim jak pies, na arenie zawsze był posłuszny, choć tak naprawdę szedł niemal luzem (prezenter stosował jedynie luźny uwiąz na szyję). Co ciekawe, wg Dorssersa ten charyzmatyczny i elegancki ogier był… dość leniwy podczas treningów, zdecydowanie nie miał ochoty na wykonywanie nudnych ćwiczeń, a wszystko szło znacznie sprawniej, gdy szkolenie miało formę zabawy. Lista sukcesów Eksterna rzeczywiście jest imponująca – wśród największych z nich na pewno warto wymienić zdobycie następujących tytułów: Czempiona Polski Ogierów Młodszych (1995) w Michałowie, Międzynarodowego Czempiona Ogierów Młodszych (1996) w Bábolnej na Węgrzech, Międzynarodowego Czempiona Wielkiej Brytanii Ogierów (1999) w Towerlands, Czempiona Polski Ogierów Starszych (2000) w Janowie, Czempiona Pucharu Narodów Ogierów Starszych (2000) w Akwizgranie, Czempiona Europy Ogierów Starszych (2000) w Vilhelmsborgu, Czempiona Świata Ogierów Starszych (2000) w Paryżu czy Czempiona Mercedes Diamond Cup (2003). Jak widać, Ekstern to trójkoronowany czempion (zdobywca tytułów mistrza Europy, Pucharu Narodów i świata w jednym roku), ale warto też dodać, że w 2008 r. ogier otrzymał Nagrodę WAHO dla najlepszego przedstawiciela konia czystej krwi arabskiej, a także uplasował się na 58. miejscu rankingu
100 Gwiazd Polskiej Hodowli i Sportu na 100-lecie Niepodległości. Ekstern to wręcz urodzony uczestnik wszelkich pokazów, ogier zawsze bardzo dobrze czuł się na arenach świata, a brawa i uznanie motywowały go do dawania z siebie wszystkiego. 


Empower (WH Justice x Ekstern)



Miano najlepszego potomka Monogramma to już ogromny zaszczyt, ale jeszcze lepiej brzmi to, że niespotykany wygląd Eksterna – m.in. niesamowity ruch czy egzotyczna głowa w typie arabów wyhodowanych w Egipcie – przechodzi na kolejne pokolenia, dzięki czemu można bez trudu rozpoznać ich pochodzenie. Charakterystyczna budowa połączona z wysoką jakością hodowlaną przełożyła się na to, że synowie i córki Eksterna cieszą się bardzo dobrą opinią w branży hodowlanej. Ogiery bez trudu zdobywają tytuły czempionów, natomiast klacze zostają wybitnymi matkami. Łącznie na świat przyszło ponad 450 potomków Eksterna, spośród których na szczególną uwagę zasługują m.in.: kl. Pepita (Ekstern – Pepesza/Eukaliptus) – rekordzistka aukcji Pride of Poland, którą w 2015 r. sprzedano za 1,4 mln euro; og. Esparto (Ekstern – Ekspozycja/Eukaliptus) – zdobywca tytułu Czempiona Ogierów Młodszych podczas Czempionatu Koni Arabskich (2004), kl. Wieża Róż (od Ekstern – Wieża Babel/Laheeb) – Czempionka Polski Klaczy Młodszych (2009), kl. Palanga (Ekstern – Panika/Eukaliptus) – Czempionka Klaczy Młodszych (2003) z Werony, kl. Wilga (Ekstern – Wenessa/Egon) – zwyciężczyni np. XXII Narodowego Pokazu Koni Arabskich (2000), XXIII Narodowego Pokazu Koni Arabskich (2001) i II Międzynarodowego Czempionatu Koni Arabskich (2003),  kl. Sefora (Ekstern – Sawantka/Pepton) – zdobywczyni tytułu Top Ten podczas Czempionatu Świata (2006), która podczas licytacji Pride of Poland (2016) uzyskała kwotę w wysokości 300 tys. euro, tym samym stając się zwyciężczynią całej edycji. 


Palanga (Ekstern x Eukaliptus)



Ekstern
z całą pewnością mógł stać się reproduktorem o randze międzynarodowej, jednak przeszkodą okazało się to, że mrożenie jego nasienia niestety bardzo źle wpływało na jakość, przez co zaprzestano korzystania z tej metody. Mimo wszystko nie ma czego żałować, ponieważ osiągnięcia potomków ogiera mówią same za siebie! W ostatnich latach Ekstern cieszył się w pełni zasłużoną emeryturą, którą spędził na terenie SK Michałów.



tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Ewa Imielska-Hebda, Dava Palej Timeless Photography





Konie - zobacz rodowody

Ekstern