Cavaliada Poznań 2019: Gwiazdy na starcie!

Data publikacji: 2019-11-19
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana fot Dava Palej Timeless Photography
Jarosław Skrzyczyński (POL) & Chacclana przy pełnych trybunach, Cavaliada Poznań 2018


Zbliżamy się do tak wyczekiwanego otwarcia nowego sezonu Cavaliady (o szczegółach Cavaliady Tour 2019/2020 pisaliśmy TUTAJ), dlatego to świetny moment na zapoznanie się z listami zawodników, którzy wezmą udział w 10. edycji poznańskiej rywalizacji! Miłośnicy jeździectwa będą mogli liczyć na zobaczenie aż 300 jeźdźców z 34 państw i ponad 500 koni – dodajmy, że imponująca pula nagród (aż 900 tys. złotych!) przyciągnęła ciekawe nazwiska, które przedstawiliśmy poniżej. Program Cavaliady obejmuje m.in. skoki przez przeszkody, WKKW, ujeżdżenie, powożenie czy Cavaliadę Future, czyli zmagania najmłodszych skoczków – kto pojawi się na starcie w Poznaniu?


Poznańska publiczność Cavaliady

 

SKOKI PRZEZ PRZESZKODY – PDF

Emanuele Gaudiano (ITA) – 33. miejsce w Rankingu Longines

W 2005 r. postanowił opuścić swoją ojczyznę i przeprowadzić się do Niemiec, ponieważ stąd było mu łatwiej dostać się na zawody w różnych częściach świata. Bardzo szybko okazało się, że to dobra decyzja, ponieważ już 2 lata później został srebrnym medalistą Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców (2007). Emanuele Gaudiano rzeczywiście dużo podróżuje – do tej pory uczestniczył w np. Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), Światowych Igrzyskach Jeździeckich (2014, 2018) czy Mistrzostwach Europy (2011, 2013, 2015). Włocha mogliśmy też oglądać podczas LGCT w Berlinie oraz Silesia Equestrian, gdzie wygrał jeden z konkursu Grand Prix. Warto dodać, że Włoch jest oficerem Korpusu Lasów Państwowych (Corpo Forestale dello Stato). 


Emanuele Gaudiano (ITA) & Carlotta 232 podczas LGCT Berlin 2019Kristaps Neretnieks (LAT)
– 75. miejsce w Rankingu Longines

W tym roku zawodnik szczególnie zasługuje na pochwałę! Łotysz zdobył tak wiele punktów do Longines Rankings, że zyskał ogromną przewagę nad swoimi rywalami, którzy tak jak on walczyli o awans do Igrzysk Olimpijskich – tym samym prowadzi i liczy na to, że w przyszłym roku pojedzie do Tokio. Jednym z takich zwycięstw łotewskiego zawodnika było zajęcie 1. miejsca w poznańskim konkursie Grand Prix, który rozegrano w ramach zmagań 4Foulee CSI4* (2019). Od wielu lat jest ambasadorem polskiej marki Torpol.


Jur Vrieling (NED) – 88. miejsce w Rankingu Longines

Prowadzi znaną stajnię Stal Vrieling w Holwierde w Holandii, dodatkowo na stałe i od wielu lat współpracuje z jedną z najlepszych hodowli koni sportowych na świecie i stacji ogierów – VDL. Ma na swoim koncie złoty medal Mistrzostw Świata (2014) i Mistrzostw Europy (2015), oraz srebrny medal Igrzysk Olimpijskich (2012). W tym roku zawodnik pokazał swoją dobrą postawę i zajął 1. miejsce podczas Grand Prix LGCT London (konkurs CSI5* zaliczany do LR) czy 3. miejsce w GP LGCT Shanghai (2018).

Andrew Kocher (USA) – 92. miejsce w Rankingu Longines

Na początku tego roku pojawiła się rewelacyjna informacja – Andrew Kocher zdecydował się na zakup konia polskiej hodowli, 10-letniego ogiera Country Boy (Carry Best – Hataria/Quirinus)! Duet ma już za sobą wiele wspólnych startów, a jednym z ciekawszych przykładów może być zajęcie 4. miejsca w 5-gwiazdkowym konkursie One Round, który rozegrano w  Spruce Meadows (2019). Amerykanin ma też na koncie uczestnictwo w paryskim finale World Cup (2017) i zwycięstwo w niezwykle trudnych zmaganiach ATCO Queen Elizabeth II Cup (2019). 


Kristaps Neretnieks (LAT) & Moon RayFelix Hassmann (GER)
– 111. miejsce w Rankingu Longines

Felix Hassmann doskonale zna smak wygrania Grand Prix w ramach poznańskiej Cavaliady – niemiecki zawodnik dokonał tego podczas Cavaliady Poznań (2013, 2014,), a teraz z pewnością ma ochotę na powtórkę! Co ciekawe, skoczek już był w tym roku w Poznaniu, wówczas wziął udział w zmaganiach 4Foulee CSI4*. Spośród wielu sukcesów tego zawodnika warto wyróżnić zdobycie srebrnego medalu podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken (2017)

Janika Sprunger (SUI) – 171. miejsce w Rankingu Longines

Ta niezwykle utalentowana Szwajcarka ma na koncie np. uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) czy brązowy medal w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Europy (2015), ale tak naprawdę świetnie sobie radzi na najróżniejszych zawodach – zajęła np. 2. miejsce w Pucharze Narodów podczas CSIO Roma Piazza di Siena (2018) oraz 2. pozycję w konkursie Grand Prix LGCT Doha (2017).


Sameh El Dahan (EGY) & Suma's ZorroSameh El Dahan (EGY)
– 201. miejsce w Rankingu Longines

Uczestnik Światowych Igrzysk Jeździeckich (2014, 2018), który ma też na koncie znaczące wygrane, np. w tamtym roku triumfował podczas jednego z etapów prestiżowych zawodów Rolex Grand Slam (2018), a także w 5-gwiazdkowym konkursie Grand Prix LGCT Paris (2018). Zawodnika mogliśmy również oglądać podczas historycznego Super Grand Prix w Pradze (2018) oraz podczas polskich zawodów Cracovia Szary Equestrian Show (2018). Sameh w pięknym stylu przyczynił się również do zdobycia olimpijskiego awansu Egiptu – wszystko dzięki występowi na czysto w ramach Pucharu Narodów w Rabacie.

Michael Whitaker (GBR) – 223. miejsce w Rankingu Longines

Żywa legenda skoków przez przeszkody! Michael Whitaker łączy talent i doświadczenie (w 1976 r. wziął udział w swoich pierwszych zawodach na poziomie międzynarodowym), a liczba zdobytych przez niego medali jest imponująca. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Europy i Świata, stawał też na podium podczas Igrzysk Olimpijskich, m.in. zdobywając srebro podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (1984). Kibice z całego świata mogą śledzić jego starty w prestiżowych zawodach LGCT.

Andrius Petrovas (LTU) – 247. miejsce w Rankingu Longines

Na co dzień mieszka i trenuje w Wilnie, jednak Polska również jest mu bliska – Andrius Petrovas jest ambasadorem naszej marki Torpol, poza tym bardzo często przyjeżdża tu na różne zawody (Cavaliada, Cracovia Szary Equestrian Show czy Baltica Tour). Zawodnik wielokrotnie sięgał po tytuł mistrza Litwy w skokach, poza tym uczestniczył w np. Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Lanaken (2014).


Michael Whitaker (GBR) & For FunJack Whitaker (GBR)
– 272. miejsce w Rankingu Longines

Nazwisko tego młodego Brytyjczyka nie jest przypadkowe – 18-latek jest synem Michaela Whitakera (GBR) oraz bratankiem Johna Whitakera (GBR), czyli niekwestionowanych gwiazd brytyjskiego jeździectwa. Jack ma skoki we krwi, dlatego nic dziwnego, że tak świetnie mu idzie, a przykładem może być srebro zdobyte wraz z jego drużyną podczas zeszłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów (2018).

Jessica Mendoza (GBR) – 282. miejsce w Rankingu Longines

Ma zaledwie 23 lata, a już jest uznawana za jedną z najzdolniejszych brytyjskich amazonek. Lista jej sukcesów jest długa, w swoim dorobku ma m.in. 3 medale zdobyte podczas młodzieżowych Mistrzostw Europy (srebro indyw. – 2013, brąz indyw. i złoto druż. – 2014) czy też 4 srebra wywalczone w finałach FEI Nations Cup (2015, 2016).

Mathilda Karlsson (SRI) – 443. miejsce w Rankingu Longines

Choć pochodzi z odległej Sri Lanki, większość swojego życia spędziła w Europie – w wieku 3 miesięcy zamieszkała w Szwecji, a od 13 lat mieszka w Niemczech. Jej trenerem jest sam Rolf-Goran Bengtsson (SWE), a za swój największy sukces uważa zajęcie 3. miejsca w konkursie Grand Prix w San Remo. Amazonka jest też stałą uczestniczką zawodów Longines Global Champions Tour.


Mathilda Karlsson (SRI) & Chopin VAVladimir Beletskiy (RUS)
– 527. miejsce w Rankingu Longines

Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że Rosjanin bardzo polubił Cavaliadę – świadczy o tym to, że chętnie bierze udział w kolejnych odsłonach zawodów! To nie wszystko, ponieważ polscy miłośnicy skoków mogli go też obserwować podczas np. zeszłorocznych zawodów Baltica Summer Tour (2018). Vladimir Beletskiy jest także dwukrotnym uczestnikiem Światowych Igrzysk Jeździeckich (2006, 2014) oraz finałowych spotkań w ramach Pucharu Świata (2011, 2015).

Matthias Raisch (AUT) – 581. miejsce w Rankingu Longines

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych autriackich jeźdźców. W tym roku miał okazję wziąć udział w Mistrzostwach Europy (2019), a w Polsce można go było zobaczyć na zawodach Cracovia Szary Equestrian Show, podczas których zajął 2. miejsce w konkursie Grand Prix

Marcel Ewen (LUX) – 882. miejsce w Rankingu Longines

W koniach zakochał się już jako dziecko, a swego czasu powiedział, że: „W świecie jeździectwa wszystko zależy od twoich koni. To one wskazują nam drogę”. W Luksemburgu działa jego stajnia połączona ze szkółką jeździecką, ale Marcel Ewen to przede wszystkim świetny zawodnik – 2 lata temu uczestniczył w Mistrzostwach Europy (2017), na koncie ma też zwycięstwo w poznańskim konkursie Grand Prix (2016), a w 2011 r. zajął 3. miejsce podczas 5-gwiazdkowych zawodów Spring-Derby w Hamburgu, powszechnie uznawanych za jedne z najtrudniejszych zmagań w skokach na świecie.

Mariel Victoria Aguirre (MEX) – 1046. miejsce w Rankingu Longines

Ta 27-letnia amazonka z Meksyku często bierze udział w 1- i 2-gwiazdkowych konkursach rozgrywanych w ramach Longines Global Champions Tour, a ten rok jest dla niej szczególnie intensywny – zawodniczka wystartowała w kilkudziesięciu konkursach, w tym również na poziomie 5 gwiazdek. 


Jarosław Skrzyczyński (POL) & ChacclanaPolacy na Cavaliadzie i walka o Tokio!

Poznańska Cavaliada będzie jednocześnie wielkim sportowym wydarzeniem oraz areną walki o indywidualny awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a w tym starciu wezmą udział również polscy skoczkowie, którzy nadal mają szansę na zdobycie wymarzonego biletu. Nasi reprezentanci znajdują się w grupie C (obejmuje Europę Środkowo-Wschodnią i Azję Środkową), a do wywalczenia są aż 2 miejsca. Kristaps Neretnieks (LAT) ma znaczącą przewagę punktową, czy pozostanie niepokonany? Zawodnicy nie mają dużo czasu na zebranie dodatkowych punktów do rankingu (Longines Rankings), ponieważ taka możliwość istnieje tylko do końca roku, przy czym taką szansę dają tylko wybrane konkursy, a pod uwagę bierze się 15 najlepszych wyników z tego sezonu (2019). Poznańska Cavaliada może poważnie namieszać w rankingu grupy C – w konkursie dużej rundy do zdobycia będzie 50 punktów, a zwycięstwo w Grand Prix będzie miało „wartość” aż 100 punktów! Wśród Polaków na awans wciąż może liczyć Wojciech Wojcianiec (POL), który obecnie znajduje się na 3. miejscu rankingu grupy C. Omer Kareavli (TUR) jest od niego tylko troszkę lepszy, jednak różnica punktowa jest tak niewielka, że Polak nadal ma szansę. W teorii istnieje też możliwość wywalczenia biletu przez innych reprezentantów naszego kraju, dotyczy to Andrzeja Opłatka, Jana Bobika oraz Maksymiliana Wechtę. Podczas zmagań konkursowych zobaczymy tak lubianych i znanych zawodników jak: Jarosław Skrzyczyński, Adam Grzegorzewski, Krzysztof Ludwiczak, Kamil Grzelczyk, Michał Kaźmierczak, Mściwoj Kiecoń, Adrianna Ostrowska, Mateusz i Michał Tyszko czy Radosław Zalewski.


Wojciech Wojcianiec (POL) & Cassio MelloniOlympic Ranking (Jumping, Group C) nr 10 z 31 października 2019 r. 

1. Kristaps Neretnieks (LAT) & Moon Ray – 895 

2. Omer Karaevli (TUR) & Cheston de la Pomme d'Or Z – 695

3. Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue – 687

4. Andrzej Opłatek (POL) & Stakkatan – 549 

5. Paul-Richard Argus (EST) & Renessin – 544 

6. Jan Bobik (POL) & Chacco Amicor – 517

7. Efe Siyahi (TUR) & Call Me Princess – 490

8. Maksymilian Wechta (POL) & Quinchella – 475 

Ranking szczegółowy


Adrian Kostrzewa otrzymał Dziką Kartę


POWOŻENIE

Podczas cavaliadowego Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi zobaczymy następujących zawodników: Piotra Mazurka, Wiesława Sadowskiego, Krzysztofa Maciaka i Ireneusza Kozłowskiego. Niestety ze względów zdrowotnych nie wystartuje Bartłomiej Kwiatek. Dodatkowo do zakwalifikowanej czwórki dołączy powożący wyróżniony tzw. Dziką Kartą – tym razem chodzi o Adriana Kostrzewę (POL), czyli zwycięzcę poprzedniego sezonu Driving Cup (podsumowanie jest dostępne TUTAJ)


Mateusz Kiempa & Jak ChefWKKW

Podczas Lotto Eventing Tour w ramach Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego  zobaczymy wielu znanych zawodników – wśród nich m.in.: Pawła Warszawskiego, Martę Dziak-Gierlicz, Roksanę Fortuniak, Darię Kobiernik, Mariusza Kleniuka czy Mateusza Kiempę, który zwyciężył w zeszłorocznej edycji (pisaliśmy o tym TUTAJ)CAVALIADA FUTURE

Zmagania najmłodszych skoczków! Prawo do startu na Cavaliadzie można było zdobyć podczas kolejnych zawodów kwalifikacyjnych, a teraz przyszedł czas na właściwą rywalizację. Zawodnicy będą podzieleni na grupy A1 (MINI) i A2 (MIDI), wśród nich zobaczymy np. Natalię Głowacz (złotą medalistkę HPP), Nel Skotarczak (zdobywczynię złota podczas PP), Julię Piętę (złotą medalistką HPP) czy Lenę Czeszejko-Sochacką (zdobywczynię złota w MPK). Pełną listę uczestników można zobaczyć TUTAJ.


 

Sandra Sysojeva (LTU) & FurstUJEŻDŻENIE

Zeszłoroczny Dressage Cup przysporzył nam wiele emocji (o finale pisaliśmy TUTAJ). Wśród zawodników pojawią się m.in.: Ilona Janas (POL), Elza Zaķe (LAT), Tomasz Jasiński (POL), Daria Kobiernik (POL) czy Sandra Sysojeva (LTU).

 

 

Przydatne linki:

Relacje z Cavaliada Tour 2019/2020 

Strona internetowa Cavaliady

Master List (skoki przez przeszkody)

Relacje z Cavaliada Tour 2018/2019 

Cavaliada na Facebooku 

Cavaliada na Twitterze 

Cavaliada na Instagramie

Zgłoszenia i wyniki na żywo

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography