LGCT Paris 2018: Sameh El Dahan numerem 1 w Paryżu!

Data publikacji: 2018-07-09
Publiczność wiwatująca na cześć Sameha El Dahana, fot. Stefano Grasso/LGCT
  

Najlepszym zawodnikiem na paryskim Polu Marsowym okazał się Sameh El Dahan (EGY) – 33-letni Egipcjanin, który miał kontynuować rodzinną tradycję, ale postawił na swoją pasję i miłość do koni. Nie było łatwo, ale najwyraźniej wybrał dobrą drogę, bo jego fenomenalny występ zachwycił publiczność! Dziesiąty etap LGCT to też zmiany w Rankingu.  Dotychczasowa liderka – Edwina Tops-Alexander (AUS) – spadła na 2. pozycję, a jej miejsce zajął…  Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją z LGCT Paris 2018!

 

Widok na paryski parkur, fot. Mario Grassia/LGCT
 

Swoich sił w konkursie Grand Prix spróbowało 35 zawodników. 11 z nich awansowało, 1 został wyeliminowany, a 4 ukończyło występ w dopiskiem RET w tabeli. Uliano Vezzani – projektant toru – jak zwykle nikomu niczego nie ułatwił. Parkur jego autorstwa oczarował publiczność (niektóre przeszkody przedstawiały najsłynniejsze francuskie budowle, np. Łuk Triumfalny czy wieżę Eiffla), ale pokonał wielu faworytów, np. Elizabeth „Beezie” Madden (USA) – amerykańskiej gwieździe skoków naliczono 8 pkt karnych w 1. rundzie.

 

Wywiad z Samehem El Dahanem (EGY)

 

W mieście świateł, jak czasem określa się Paryż, najjaśniejszy blask bił od egipskiego skoczka. Sameh El Dahan i jego 11-klacz Suma's Zorro (Douglas – Vixen's Frolic/Horos xx) bezbłędnie pokonali tor, a w 2. rundzie zajęło im to zaledwie 36,32 s. W tym miejscu warto króciutko przybliżyć postać Sameha. Choć jego przygoda z końmi zaczęła się, gdy miał zaledwie 5 lat, a w wieku 16 lat poważnie myślał o jeździe konnej, jego rodzina oczekiwała, że porzuci to „hobby” i zostanie… lekarzem. Sameh rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Ajn Szams w Kairze, lecz jego profesorska rodzina lekarzy musiała zadowolić się tym, że zakończył swoją edukację z tytułem licencjata medycyny. W 2011 r. przeprowadził się do Irlandii Północnej, by dołączyć do zespołu skoczków WKD w Sycamore Stables, a już rok później Equestrian Sports Marketing ogłosiło go Międzynarodowym Jeźdźcem Roku 2012. W 2013 r. roku dwukrotnie złamał ramię, ale jak widać nie ma takiej rzeczy, która zmusiłaby go do porzucenia kariery sportowej.

 

Wróćmy jednak do podium w Paryżu! O wyniku zadecydowała naprawdę niewielka różnica czasów przejazdów – 2. miejsce zajęli Bertram Allen (IRL) & 14-letnia klacz Molly Malone V (Kannan – Janini/Cavalier). Para przejechała tor bez żadnego błędu i w 36,86 s. Na 3. miejscu uplasował się najlepszy skoczek świata, czyli Harrie Smolders (NED). Holender i 14-letni ogier Don VHP Z N.O.P. (Diamant De Semilly – Sara Van Het Parelshof/Voltaire) również nie mieli żadnej zrzutki, ale na przejazd potrzebowali 37,06 s.  

 

Sameh El Dahan & Suma's Zorro, fot. Stefano Grasso/LGCT

 

Bertram Allen & Molly Malone V, fot. Stefano Grasso/LGCT
 
Harrie Smolders & Don VHP Z N.O.P., fot. Stefano Grasso/LGCT
 
 
Podium w Paryżu, fot. Stefano Grasso/LGCT

 

Wyniki dziesiątej kwalifikacji LGCT
LGCT Grand Prix, Paris, 7.07.2018

 

1. Sameh El Dahan (EGY) & Suma's Zorro – 0/0; 36,32 s.

2. Bertram Allen (IRL) & Molly Malone V – 0/0; 36,86 s.

3. Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z N.O.P. – 0/0; 37,06 s.

4. Ben Maher (GBR) & Explosion W – 0/0; 37,71 s.

5. Marc Houtzager (NED) & Sterrehof's Calimero – 0/0; 38,09 s.

6. Pieter Devos (BEL) & Claire Z – 0/0; 38,72 s.

7. Olivier Philippaerts (BEL) & H&M Legend of Love – 0/4; 36,55 s.

8. Gregory Wathelet (BEL) & MJT Nevados S – 0/4; 36,97 s.

9. Peder Fredricson (SWE) & Hansson Wl – 0/4; 38,44 s.

10. Edwina Tops-Alexander (AUS) & California – 0/8; 39,28 s.

11. Philippe Rozier (FRA) & Cristallo A LM – 0/12; 39,17 s.

Wyniki szczegółowe

 

 
Ben Maher – aktualny lider Rankingu Longines, fot. Stefano Grasso/LGCT
 

Tym razem zmiany w rankingu LGCT dotyczą czołówki – Edwina Tops-Alexander (AUS) musiała pogodzić się z utratą pozycji królowej i oddać 1. miejsce Benowi Maherowi (GBR). Fani Brytyjczyka z pewnością pamiętają jego zwycięstwa na LGCT 2018 w  Ramatuelle/Saint Tropez (więcej TUTAJ) i Madrycie (więcej TUTAJ). Z awansów mogą cieszyć się Harrie Smolders (NED) i Jos Verlooy (BEL) – Holender wskoczył z 4. na 3. miejsce, a Belg z 10. na 7. miejsce. Scott Brash (GBR) spadł z 3. na 4. miejsce, jednak nie tylko on – na niższych pozycjach znaleźli się też Alberto Zorzi (ITA) oraz Julien Epaillard (FRA). Z kolei w pierwszej 10. ponownie pojawili się Danielle Goldstein(ISR), Gregory Wathelet (BEL) i Marcus Ehning (GER).

 

Ranking LGCT po zawodach w Paryżu

1. Ben Maher (GBR) – 205 pkt

2. Edwina Tops-Alexander (AUS) – 199 pkt

3. Harrie Smolders (NED) – 176 pkt

4. Scott Brash (GBR) – 157 pkt

5. Danielle Goldstein (ISR) – 138 pkt

6. Gregory Wathelet (BEL) – 137 pkt

7. Jos Verlooy (BEL) – 133 pkt

8. Marcus Ehning (GER) – 132 pkt

9. Alberto Zorzi (ITA) – 127 pkt

10. Julien Epaillard (FRA) – 126 pkt

Ranking szczegółowy

 

Cornado NRW (koń Marcusa Ehninga) na tle wieży Eiffla, fot. Stefano Grasso/LGCT
 

 

Następne spotkanie najlepszych skoczków świata odbędzie się w Chantilly, francuskim mieście znanym z wyścigów konnych oraz… crème chantilly, czyli bitej śmietany z cukrem i wanilią. Najsłodszy etap LGCT wystartuje 13 lipca, a zakończy się 15 lipca.  

 

 

 

 

fot. Stefano Grasso/LGCT i Mario Grassia/LGCT, tekst i opracowanie: equista.pl

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Don VHP Z (Don van het Parelshof Z)

Molly Malone V

Suma's Zorro