Cavaliada Poznań 2014: Podsumowanie cz. I

Data publikacji: 2014-12-08
Cavaliada Poznań 2014 - tło Grand Prix
Bohaterowie konkursu Grand Prix. Z prawej zwycięzca - Felix Hassmann & Horse Gym Balzaci, z lewej najlepszy z Polaków (2-miejsce) - Michał Kaźmierczak i Stakorado, fot. Świat Koni

Po czterech dniach sportowych emocji na najwyższym poziomie zakończyła się Cavaliada Poznań 2014 - wydarzenie otwierające kolejny sezon Cavaliada Tour 2014/2015 przyciagnęło setki zawodników i tysiące kibiców. Zawodnicy konkurencji skoków przez przeszkody mieli szansę uczestniczyć w zawodach CSI3*, CSI1* i CSIYH1*.

CSI3*

Do najważniejszego konkursu Grand Prix, rozgrywanego o Puchar Preznydenta RP, zakwalifikowało się 50 par. Do rozgrywki awansowało 8 zawodników w tym dwóch Polaków - Michał Kaźmierczak na świetnym Stakorado i Marek Wacławik, który wystartował na ogierze Zucca, do niedawna odnoszącym sukcesy pod Krzysztofem Praskiem.

Michał Kaźmierczak Stakorado, Cavaliada PoznańMichał Kaźmierczak & Stakorado, fot. Oliwia Chmielewska

Najszybszy okazał się Felix Hassmann na Horse Gym Balzaci, z czasem nieco ponad sekundę gorszym drugie miejsce zajął Michał Kaźmierczak. Trzeci był reprezentant Belgii Bert Prouve startujący na klaczy Cadida Van Het Provahof. Cała wymienona trójka zachowała czyste konto w rozgrywce.

Po świetnym wyniku w Grand Prix Poznania Michał Kaźmierczak objął prowadzenie w Lidze Europy Centralnej Pucharu Świata!

Jarosław Skrzyczyński Crazy QuickJarosław Skrzyczyński i Crazy Quick miał w Grand Prix jedną zrzutkę, ale w piątek był bezkonkurencyjny w konkursie Dużej Rundy

Wyniki CSI3*

Maksymilian Wechta Boliwia Cavaliada Poznań 2014Najlepsza para piątkowego konkursu Średniej Rundy - Maksymilian Wechta & Boliwia

A jak w CSI3* wypadli Polacy? Dobrze. Dwa konkursy Małej Rundy (w czwartek i w niedzielę - finał) wygrał Leszek Gramza startujący na niezawodnej Badorette. W piątkowej Średniej Rundzie najlepszy okazał się Maks Wechta jadący na dzielnej Boliwii, kilka godzin później znów wysłuchalismy Mazurka Dąbrowskiego - tym razem za sprawą świetnej postawy Jarosława Skrzyczyńskiego i wałacha Crazy Quick

Leszek Gramza i Badorette

Leszek Gramza i Badorette zachwycają powtarzalnością wyników, w Poznaniu para ta wygrała dwa konkursy

CSI1* i CSIYH1*

Tegoroczna Cavaliada była wyjątkowa pod wieloma względami. W tym roku, dzięki udostępnieniu drugiej areny, po raz pierwszy, równolegle z zawodami CSI3* rozegrano zawody CSI1* oraz konkursy dla młodych koni w ramach CSIYH1*. Szansę startu przed poznańską publicznością zyskało w ten sposób wielu zawodników.

W konkursach CSIYH1* wystartowało niemal 90 koni. Wiele koni miało problemy pierwszego dnia - dość ciasna hala, publiczność i kolorowe przeszkody nie ułatwiały zadania młodym, często jeszcze mało doświadczonym koniom. Finał rozegrano na głównej arenie, co także sprawiło dużo kłopotów zwłaszcza sześciolatkom.

Felix Hassmann CaylesFelix Hassmann wygrał na tegorocznej Cavaliadzie nie tylko Grand Prix, ale również sobotni finał dla młodych koni oraz Średnią Rundę

Najlepszy okazał się 7-letni County (Cassini II x Escudo II) startujący pod Felixem Hassmanem. Drugie miejsce zajęła młodziutka Julia Klinge na wyhodowanej w SK Prudnik klaczy Lilli Marlene (Maram x Nobody), a trzecie Jakub Krzyżosiak na klaczy Nicole. Ta ostatnia para była bezkonkurencyjna w czwartkowym konkursie otwarcia.

W najważniejszym i najtrudniejszym konkursie CSI1* zwyciężył Robert Vos (NED) dosiadający konia Wakiekie. W rozgrywce uzyskał on świetny czas 29,45 s - lepszy miał tylko Adam Grzegorzewski na Okarino, jednak polska para przypłaciła go zrzutką. Drugie miejsce zajął Aleksejus Timofejevas (LTU) na Goeje Vrudag, a trzecie Wesley Mulder (NED) na For a Dream.

Najlepszy z Polaków okazł się Szymon Tęcza startujący na Falentino, który zajął 6-te miejsce.

Wyniki CSI1*/CSIYH1*

Dekoracja One Star Cavaliada Poznań 2014Dekoracja One Star Challenge

Cavaliada Future

W trakcie Cavaliady rywalizowali także najmłodsi zawodnicy, startujący na kucach. W sobotnim konkursie najlepsza była 9-letnia Maja Marchwicka startująca na doświadczonym kucu Jary, a w niedzielnym - Dominika Gardas i Be My.