14 najbardziej kultowych filmów o koniach

Data publikacji: 2020-03-15
Lifestyle: 5 najbardziej kultowych filmów o koniach
Robert Redford & Scarlett Johansson w „Zaklinaczu koni”Do oglądania filmów o tematyce jeździeckiej chyba nikogo nie musimy zachęcać, ale podzielenie się listą najciekawszych tytułów to już zupełnie co innego! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 14 propozycji, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Inspirujące, biograficzne, podnoszące na duchu, familijne, wzruszające… 


Guillaume Canet w scenie filmu „Jappeloup”
1.
JAPPELOUP

reż. Christian Duguay, data premiery 2013 r.

Historia zaczyna się od tego, że Pierre Durand (FRA) rezygnuje z kariery prawnika, by skupić się na jeździectwie. Wkrótce rozpoczyna treningi z wałachem Jappeloup (Tyrol II – Venerable/Oural), jednak początkowo nic nie wskazuje na to, że niebawem duet wprawi świat w osłupienie. Podstawą scenariusza była prawdziwa historia tej pary. 

Oficjalny plakat filmuZapowiedź filmu o niezwykłym JappeloupieObsada:
Guillaume Canet (Pierre Durand), Marina Hands (Nadia), Daniel Auteuil (Serge Durand), Lou de Laâge (Raphaëlle Dalio).

Film można obejrzeć tutaj: cda.pl , Amazon/Prime Video
2. THE HORSE WHISPERER („Zaklinacz koni”) 

reż.  Robert Redford, data premiery 1998 r. 

Film, który zachwyca kolejne pokolenia miłośników koni! 14-letnia Grace i jej koń Pielgrzym ulegają poważnemu wypadkowi – odtąd dziewczyna musi zmagać się z poważnym kalectwem, a zwierzę jest przerażone i okaleczone. Matka Grace widzi ich pogłębiające się cierpienie, dlatego postanawia im pomóc – w tym miejscu na scenę wkracza Tom Booker, czyli tytułowy zaklinacz koni. 

 

Plakat filmowy „Zaklinacza koni”Zapowiedź „Zaklinacza koni”Obsada:
Robert Redford (Tom Booker), Scarlett Johansson (Grace), Kristin Scott Thomas (matka Grace), Sam Neill (Robert).

Film można obejrzeć tutaj: cda.pl, Amazon/Prime Video, chili.com.
3. BLACK BEAUTY („Czarny Książę”)

reż. Caroline Thompson, data premiery 1994 r. 

Idealne życie pewnego konia zmienia się w koszmar – przez lata ciągle przechodzi z rąk do rąk, ciężko pracuje, a u niektórych właścicieli doświadcza przemocy. Jako narrator sam opowiada o swoich przeżyciach i odczuciach, dzięki czemu widz jeszcze mocniej angażuje się w całą historię. Film jest kolejną ekranizacją głośnej książki autorstwa Anny Sewell, jednak dla wielu widzów jest to najlepsza wersja. Wbrew pozorom „Czarny Książę” nie jest smutny, to pouczający i pełen ciepła obraz, który daje nadzieję. Warto wspomnieć, że niedawno obchodzono 30. urodziny Billy’ego , końskiej gwiazdy filmu!


Afisz „Czarnego Księcia”
Trailer „Czarnego Księcia”Obsada: Alan Cumming (Czarny Książę, głos), Sean Bean (Grey), David Thewlis (
Jerry Barker), Jim Carter (John Manly).

Film można obejrzeć tutaj: chili.com, cda.pl, netflix.com, Google Play, YouTube.
4. WAR HORSE („Czas wojny”) 

reż. Steven Spielberg, data premiery 2011 r. 

1914 r., I wojna światowa. Koń Joe trafia do brytyjskiej armii i bierze udział w kolejnych walkach, co jest ogromnym ciosem dla Alberta, młodziutkiego opiekuna zwierzęcia. Film opowiada o wojnie, ale tak naprawdę jest historią o miłości i przyjaźni. Uwaga! Film wyciska łzy!

 

War Horse, czyli „Czas wojny”
Zapowiedź filmu Obsada:
Jeremy Irvine (Albert), Tom Hiddleston (Kapitan), Benedict Cumberbatch (Major), Sam Neill (Robert).

Film można obejrzeć tutaj: netflix.com, Amazon/Prime Video, iTunes Store.
5. SECRETARIAT („Niezwyciężony Secretariat”) 

reż. Randall Wallace, data premiery 2010 r.

Historia Secretariata (Bold Ruler – Somethinroyal/Princequillo) była właściwie gotowym scenariuszem, dlatego nic dziwnego, że jeden z najsłynniejszych koni wyścigowych świata zainteresował świat filmu. Pierwsze skrzypce gra tutaj Penny, która przejmuje gospodarstwo ojca, a następnie zajmuje się szkoleniem Secretariata.

 

Oficjalny plakat

 

Zapowiedź filmu „Secretariat”


Obsada:
Diane Lane (Penny), John Malkovich (Lucien), Dylan Walsh (Jack Tweedy), Kevin Connolly (Bill Nack).

Film można obejrzeć tutaj: iTunes Store, chili.com, Player+, HBO GO.
6. WILD HEARTS CAN'T BE BROKEN 

reż. Steve Miner, data premiery 1991 r. 


Historia Amerykanki Sonory Webster Carver, która trenowała skoki konne do wody – dziś ta dyscyplina wydaje nam się dziwaczna i okrutna, jednak w czasach Sonory nikt nie widział w niej nic niestosownego. Jeden dzień na zawsze odmienia życie dziewczyny… Ryzykowny skok do wody kończy się nieodwracalną utratą wzroku. Czy Sonora odnajdzie się w tej trudnej sytuacji?

 

Afisz filmu Wild Hearts Can't be Broken

 

Zapowiedź filmu o historii Sonory WebsterObsada: Gabrielle Anwar (Sonora Webster), Mark Jeffrey Miller (Candy Man), Ed Grady (Kaznodzieja), David Dwyer (Stagehand).

Film można obejrzeć tutaj: Amazon/Prime Video, disney.pl.
7. FLICKA

reż. Michael Mayer, data premiery 2006 r. 

16-letnia Katie pragnie zająć się prowadzeniem rodzinnego rancza, ale jej ojciec wolałby, by kontynuowała naukę. Pewnego dnia nastolatka spotyka mustanga, któremu nadaje imię Flicka. Kolejnym krokiem będzie start w wyścigach, w których stawką będzie coś bezcennego – zgoda ojca Katie na zatrzymanie konia.

 

FlickaZwiastun filmu Flicka


Obsada: Alison Lohman (Katie), Maria Bello (Nell McLaughlin), Ryan Kwanten (Howard McLaughlin), Tim McGraw (Rob McLaughlin).


Film można obejrzeć tutaj: Google Play, YouTube, cda.pl, Player+, iTunes Store.
8. HIDALGO („Hidalgo – ocean ognia”) 

reż. Joe Johnston, data premiery 2004 r.

Legendarny jeździec Frank T. Hopkins otrzymuje nie byle jakie zaproszenie – szejk proponuje mu wzięcie udziału w koszmarnie trudnym wyścigu Ocean Ognia. Amerykanin ma wystartować z mustangiem Hidalgo, który pozornie kompletnie się do tego nie nadaje. Piękna historia i wspaniałe widoki!

 

Oficjalny plakat filmu HidalgoZwiastun filmu HidalgoObsada:
Viggo Mortensen (Frank T. Hopkins), Zuleikha Robinson (Jazira), Peter Mensah (Jaffa), J.K. Simmons (Buffalo Bill Cody).

Film można obejrzeć tutaj: chili.com, Player+, iTunes Store, cda.pl.
9. SEABISCUIT („Niepokonany Seabiscuit”) 

reż. Gary Ross, data premiery 2003 r. 


Jego zwycięstwo w 1938 r. okrzyknięto mianem „wyścigu stulecia”, dzięki czemu Seabiscuit (Hard Tack – Swing On/Whisk Broom) stał się niekwestionowaną gwiazdą wszech czasów. Film doskonale oddaje klimat tamtych lat, a jego atutem są także doskonale nakręcone sceny wyścigów. 

 

Bardzo efektowny plakat filmu Trailer „Niepokonany Seabiscuit”Obsada: Tobey Maguire (John M. Pollard), Jeff Bridges (Charles Howard), Chris Cooper (Tom Smith), Elizabeth Banks (Marcela Howard).

Film można obejrzeć tutaj: vod.pl, Amazon/Prime Video, Canal+, Player+, CinemaPlanet.
10. SPIRIT: STALLION OF THE CIMARRON („Mustang z Dzikiej Doliny”) 

reż. Lorna Cook i Kelly Asbury, data premiery 2002 r. 


Animacja z mądrym przekazem! Mustang – będący przecież ponadczasowym symbolem wolności – trafia w ręce kowbojów, a następnie kawalerzystów. Wojskowi próbują go złamać, ale wszystkie próby są nieskuteczne. Koń cały czas stara się uwolnić… Co ciekawe, Mustang nie mówi ludzkim głosem, ale widzowie poznają jego myśli. 

 

Plakat filmu „Mustang z Dzikiej Doliny”Zapowiedź „Mustanga z Dzikiej Doliny”Obsada: Jeff LeBeau (Murphy, głos), James Cromwell (Pułkownik, głos), Daniel Studi (Wartki Potok, głos), Matt Damon (Spirit, głos).

Film można obejrzeć tutaj: netflix.com, YouTube, Google Play, cda.pl, chili.com, HBO GO, Player+, Google Play, iTunes, rakuten.tv.
11. RUFFIAN

reż. Yves Simoneau, data premiery 2007 r.

Kolejny scenariusz oparty o prawdziwą historię! Tytułowa Ruffian to znana klacz wyścigowa, która wzięła udział w gonitwie nazwanej „walką płci”. W filmie pokazana jest jej kariera od momentu przyjechania do stajni aż do słynnego pojedynku z ogierem – chodzi tu o starcie Ruffian (Reviewer – Shenanigans/Native Dancer) z Foolish Pleasure (What a Pleasure – Fool Me Not/Tom Fool), które odbyło się w 1975 r. 

 

RuffianZwiastun filmu Ruffian


Obsada: Mark Adam (Mike Bell), Laura Bailey (Cassie), Christine Belford (Barbara Janney).

Film można obejrzeć tutaj: YouTube, cda.pl.
12. THE MUSTANG 

reż. Laure de Clermont-Tonnerre, data premiery 2019 r. 


Głównym bohaterem tej historii jest Roman, który już od 12 lat przebywa w więzieniu. Mężczyzna cały czas zmaga się ze swoją trudną przeszłością, do tego bywa niestabilny i agresywny. Wkrótce ma wziąć udział w nowym programie resocjalizacyjnym, polegającym na pracy z mustangami. Co z tego wyniknie? Więcej informacji o tym filmie można znaleźć TUTAJ

 

Afisz filmu The MustangOficjalny zwiastun filmu The MustangObsada: Matthias Schoenaerts (Roman Coleman), Jason Mitchell
(Henry), Bruce Dern (Myles), Josh Stewart (Dan).

Film można obejrzeć tutaj: YouTube, Google Play, vod.pl, chili.com.
13. RIDE LIKE A GIRL („Dogonić marzenia”) 

reż. Rachel Griffiths, data premiery 2019 r. 

Zdominowany przez mężczyzn świat wyścigów konnych i drobna, ale ambitna dżokejka. Co mogło z tego wyniknąć? Wielkie zwycięstwo niezwykle zdeterminowanej Michelle Payne, która została pierwszą zwyciężczynią w 155-letniej historii gonitwy Melbourne Cup! To świetny i wzruszający film biograficzny, pokazujący ogromną siłę kobiet. Więcej informacji o tytule i samej Payne można znaleźć TUTAJ

 

Ride Like a Girl 

 

Zapowiedź filmu „Dogonić marzenia”Obsada: Teresa Palmer (Michelle Payne), Sam Neill (Paddy Payne), Sullivan Stapleton (Darren Weir), Aaron Glenane (Patrick Payne).

Film można obejrzeć tutaj: Google Play, vod.pl.
14. DREAMER: INSPIRED BY A TRUE STORY („Wyścig marzeń”)

reż. John Gatins, data premiery 2005 r. 


Do wspólnego obejrzenia tego filmu warto zaprosić rodzinę lub przyjaciół, bo to świetne kino familijne! Gdy klacz wyścigowa Soñador (czyli Marzycielka) łamie nogę, jej los wydaje się przesądzony – na szczęście trener koni Ben Crane daje jej drugą szansę, a to wszystko za namową córeczki. Wkrótce na horyzoncie pojawia się możliwość wzięcia udziału w prestiżowej gonitwie Breeders' Cup Classic, dlatego Ben i Cale zabierają się za przygotowanie Marzycielki do startu.

 

Plakat filmu „Wyścig marzeń” 
Zapowiedź filmuObsada: Kurt Russell
(Ben Crane), Dakota Fanning (Cale Crane), Ken Howard (Bill Sellers), Oded Fehr (Książę Fariq).

Film można obejrzeć tutaj: Amazon/Prime Video, cda.pl, cineman.pl, Player+.
Życzymy udanych seansów! 

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. materiały prasowe, grafika equista.pl