FEI Awards 2022: Nagrody rozdane

Data publikacji: 2022-11-16
 Charlotte Fry, Kerryn Edmans, Alice Casburn, Muthoni Kimani i Dianne Smith, fot Liz Gregg/FEI
Od lewej: Charlotte Fry, Kerryn Edmans, Alice Casburn, Muthoni Kimani i Dianne SmithW sobotni wieczór (13 listopada) w Kapsztadzie odbyła się tak wyczekiwana ceremonia FEI Awards Gala, podczas której wręczono nagrody tegorocznym zwycięzcom – a właściwie zwyciężczyniom, ponieważ w tym roku statuetki odebrały wyłącznie kobiety! – w obrębie następujących kategorii: Peden Bloodstock FEI Best Athlete – Najlepszy Zawodnik, Longines FEI Rising Star – Wschodząca Gwiazda, Cavalor FEI Best Groom – Najlepszy Luzak, FEI Against All Odds – Pomimo Przeciwności, FEI Solidarity – Solidarność. Wyniki uzyskano na podstawie głosów internautów (50%) i komisji sędziowskiej (50%), a pełną listę zwyciężczyń można znaleźć poniżej.Od lewej: Charlotte Fry, Kerryn Edmans, Alice Casburn, Muthoni Kimani oraz Dianne Smith 
FEI AWARDS 2022 – WYNIKI 

Peden Bloodstock FEI Best Athlete – Charlotte Fry (GBR), ujeżdżenie 

Z tegorocznych Mistrzostw Świata powróciła z podwójnym złotem (Grand Prix Special, Grand Prix Freestyle) i srebrem wywalczonym w konkursie drużynowym, a dosłownie chwilę później zdobyła złoto Mistrzostw Świata Młodych Koni, tworząc wówczas duet wraz z 7-letnim ogierem Kjento (Negro – Zoriana/Jazz). Ten rok zdecydowanie należy do niej!Charlotte Fry (GBR)
Longines FEI Rising Star – Alice Casburn (GBR), WKKW

W styczniu tego roku skończyła 20 lat, przez co była najmłodszą uczestniczką zawodów Badminton Horse Trials (2022) czy Burghley Horse Trails (2022). W przypadku drugich wymienionych zmagań warto podkreślić, że zawodniczka zajęła tam 5. miejsce, a przecież był to jej debiut w rywalizacji na poziomie CCI5*! Również w tym roku amazonka wywalczyła brąz w klasyfikacji indywidualnej i złoto w klasyfikacji drużynowej na Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców w WKKW (2022).Alice Casburn (GBR)
Cavalor FEI Best Groom – Kerryn Edmans (NZL), jeździec: Tim & Jonelle Price 

Nagrodę dla najlepszego luzaka otrzymała Nowozelandka Kerryn Edmans, która już od 6 lat zajmuje się końmi dwóch najlepszych WKKW-istów świata, a prywatnie małżeństwa. Tim Price (NZL) to światowy nr 1 w WKKW, mający na koncie np. podwójny brąz Mistrzostw Świata w Pratoni del Vivaro (2022), za to Jonelle Price (NZL) to nie tylko zdobywczyni 2. miejsca w rankingu FEI, ale i np. brązowa medalistka olimpijska w klasyfikacji drużynowej (2012).Kerryn Edmans (NZL)
FEI Against All Odds – Muthoni Kimani (KEN), skoki przez przeszkody 

Gdy Kenijka Muthoni Kimani miała 8 lat, podczas przejażdżki na kucu została potrącona przez auto. Jej koń odniósł bardzo poważne obrażenia, a ona sama potrzebowała wielu miesięcy, by przezwyciężyć traumę. Młoda amazonka wróciła do treningów, lecz w wieku 15 lat przytrafił jej się drugi wypadek. Bóle pleców i głowy dokuczały jej przez 3 kolejne miesiące, jednak jeszcze trudniejsze było ponowne pokonanie strachu przed jazdą konną. Na szczęście udało się! Nieco później Muthoni Kimani (jako pierwsza Afrykanka!) została zakwalifikowana do udziału w programie Cavalleria Toscana Academy, czyli profesjonalnych szkoleniach dla młodych skoczków. Dzięki swojej determinacji i pracowitości Kimani cały czas pnie się w górę, czego najlepszym dowodem jest jej udział w pierwszych zmaganiach na poziomie CSI2*, które odbyły się w San Giovanni we Włoszech. Amazonka nie miała dużo czasu na przygotowanie się, ponadto brakowało jej wsparcia finansowego, jednak nic nie jest w stanie jej powstrzymać!Muthoni Kimani (KEN)
FEI Solidarity – The Dressage SA Solidarity Stars Project (RSA)

Projekt obejmuje swoim zasięgiem całą Republikę Południowej Afryki, natomiast jego głównym zadaniem jest wyszukiwanie sportowców w trudnej sytuacji, a następnie zapewnienie im nie tylko treningów z udziałem profesjonalnych szkoleniowców, ale i startów w zawodach. Nagrodę odebrała Dianne Smith, prezes The Dressage SA Solidarity Stars Project. Dianne Smith
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Liz Gregg/FEI