W poniedziałkowy (12 lipca) poranek na facebookowym profilu Stadniny Koni Janów Podlaski pojawiła się smutna informacja o odejściu 25-letniego ogiera Piaff (Eldon – Pipi/Banat), który dzięki swojej charyzmie i przepięknej budowie wręcz kolekcjonował tytuły na polskich i amerykańskich czempionatach. Piaff przez lata stacjonował w Janowie jako ogier czołowy, lecz w trakcie swojej bogatej kariery przebywał też w np. SK Białka, holenderskim ośrodku Vlasakker Arabians czy amerykańskiej stadninie Aria Arabians.
Piaff (Eldon – Pipi/Banat), fot. Anette Mattsson
Rodzicami siwego Piaffa byli michałowski Eldon (Penitent – Erotyka/Eufrat) i janowska Pipi (Banat – Pilarka/Palas), niezwykle cenne konie czystej krwi arabskiej. Pierwszy z wymienionych miał na koncie tytuły np. Czempiona Europy (1991) i Czempiona Polski (1992), a w hodowli był aktywny przez 20 lat (!), co do dziś jest rzadko spotykane. Wspomniana już Pipi została ogłoszona np. Czempionką Polski (1989), ale też wyróżniła się jako klacz hodowlana – wydała na świat m.in. niezwykle utytułowaną Pistację (Probat – Pipi/Banat), ale też ogiera Pilot (Fawor – Pipi/Banat) i klacz Prerię (Ararat – Pipi/Banat), zakupione później przez Shirley Watts, żonę Charliego Wattsa z zespołu The Rolling Stones. Piaff urodził się 30 stycznia 1997 r. w Janowie, a jego wrodzony wdzięk bardzo szybko zaczął zapewniać mu pierwsze sukcesy.
Piękny ...i koń i film... One last wonderful thing about *Piaff. Video of him taken in Poland in 2011 by Horsefly Films. I will be back next week!https://vimeo.com/35348477
Opublikowany przez Araby Magazine Środa, 13 lipca 2022
Prezentacja ogiera Piaff (Eldon x Banat)
W Białce Piaff został ogłoszony Wiceczempionem Polski Ogierów Młodszych (1998) i następnie Czempionem Polski Ogierów Młodszych (1999), a później postanowiono wysłać go na Służewiec, gdzie brał udział w wyścigach (2000-2001). W 2002 r. ogiera wydzierżawiła holenderska stadnina Vlasakker Arabians, gdzie koń stacjonował przez rok, pozostawiając po sobie niezwykle urodziwe źrebięta i zdobywając tam tytuł Czempiona Ogierów (2002). Powrót do macierzystej stadniny (2003-2005) przyniósł kolejne sukcesy na szczeblu krajowym, w tym np. miana Wiceczempiona Polski Ogierów Starszych (2004) czy Czempiona Polski Ogierów Starszych (2005), ale była to zaledwie rozgrzewka przed kolejnym etapem kariery Piaffa. W 2005 r. ogier znalazł się za oceanem, a konkretnie w amerykańskiej stadninie Aria Arabians (2005-2007), która gościła go u siebie na zasadzie dzierżawy. Perfekcyjna budowa i charyzma sprawiły, że Piaff szybko stał się gwiazdą tamtejszych pokazów – ogier został m.in. Czempionem Regionu II Ogierów (2006) czy Czempionem Pokazu Wstępnego Regionu III Ogierów (2006), ponadto znalazł się też w Top Ten Czempionatu USA Ogierów Starszych (2006). Po wygaśnięciu umowy zawartej z Aria Arabians Piaff na dobre powrócił do Polski, gdzie następnie stacjonował w SK Michałów (2007), SO Białka (2008, 2009) i oczywiście w SK Janów Podlaski.
Piaff zawsze przykuwał wzrok wszystkich dookoła, do tego świetnie prezentował się zarówno w ręku, jak i pod siodłem. W 2011 r. został wyróżniony prestiżową Nagrodą WAHO, a w 2017 r. był jedną z gwiazd obchodów 200-lecia istnienia SK Janów Podlaski. Potomstwo tego wspaniałego ogiera na szczęście dziedziczy po nim wszystkie najlepsze cechy, czego najlepszymi przykładami są np.: ogier Alert (Piaff – Andaluzja/Sanadik El Shaklan) – Czempion Polski Ogierów Młodszych (2006), klacz Agusta (Piaff – Albigowa/Fawor) – gwiazda Pride of Poland (2010), którą sprzedano za 40 tys. euro do Wielkiej Brytanii; klacz Camilla (Piaff – Calineczka/Metropolis NA) – zwyciężczyni XXII Wiosennego Młodzieżowego Pokazu Koni Arabskich w klasie klaczy 3-letnich (2012).