We wtorek (4 kwietnia) niemieckie Stado Ogierów Celle opublikowało na Facebooku pożegnanie 28-letniego ogiera Rotspon (Rubinstein I – Antalia/Argentan), dzięki któremu świat dresażu zyskał setki wspaniałych koni, w tym również medalistów olimpijskich. Warto przypomnieć, że Rotspon wywodził się od wyhodowanego w Polsce Ramzesa (Rittersporn – Jordi/Shagya X-3), założyciela słynnej niemieckiej linii „R” koni sportowych.
Hanowerski Rotspon (ur. 1995, hod. Hans Heinrich Muller) był synem westfalskiego ogiera Rubinstein I (Rosenkavalier – Antine/Angelo), który przekazał swojemu synowi jezdność i predyspozycje do ujeżdżenia. W drzewie genealogicznym Rubinsteina widnieje Ramzes (ur. 1937, hod. hr. Maria Plater-Zyberk) – w 1944 r. koń został wywieziony z Polski do Niemiec, gdzie następnie założył linii „R” koni sportowych, z której wywodzi się np. Ramiro Z (Raimond – Valine Z/Cottage Son). Rotspon zwrócił na siebie uwagę jako 3-latek, gdy wygrał próbę dzielności (1998), uzyskując tam wysoką ocenę za ujeżdżenie (148,82), a zaledwie 2 lata później na świecie pojawili się pierwsi potomkowie tego ogiera. Spośród setek synów i córek tego konia na szczególną uwagę zasługują np.: ogier Rosevelt (Rotspon – Lore/Lauries Crusador) – partner sportowy dresażystki Allison Brock (USA), z którą wywalczył np. brązowy medal olimpijski w klasyfikacji drużynowej (2016), ogiery Rascalino (Rotspon – Velvet/Velten Third) i Royal Blend (Rotspon – Lena/Lauries Crusador) – zdobywcy odpowiednio 1. i 2. miejsca w teście 70-dniowym w Adelheisdorfie (2004), jak również uczestnicy Mistrzostw Świata Młodych Koni w Verden. Rotspon to też dziadek wał. Showtime FRH (Sandro Hit – Rosaria Alpina/Rotspon), prawdziwego gwiazdora dresażu – wraz z tym wspaniałym koniem Dorothee Schneider (GER) dwukrotnie przyczyniła się do wywalczenia drużynowego złota olimpijskiego (2016, 2020).
Du wirst uns fehlen, Rotspon! Unsere Hengste zu verabschieden fällt uns immer sehr schwer, doch in diesem Fall trifft...
Opublikowany przez Niedersächsisches Landgestüt Celle Wtorek, 4 kwietnia 2023
Potomstwo Rotspona zarobiło w sporcie ponad 1 mln euro, ale to nie wszystko, ponieważ jego córki i synowie są też bardzo często uwzględniani w katalogach aukcyjnych. Zasługi hodowlane tego ogiera docenił np. Związek Hanowerski, który ogłosił Rotspona Koniem Roku (2017).