Rotspon - Hanowerski Ogier Roku 2017

Data publikacji: 2017-11-17
Rotspon fot. M.Schreiner
Rotspon (Rubinstein I x Argentan)

 

Rokrocznie, przy okazji uznawania młodych ogierów hanowerskich w Verden odbywa się też uroczysta dekoracja, podczas której ogłaszany jest Hanowerski Ogier Roku (Hannoveraner Hengst Des Jahres). W tym roku za szczególne zasługi dla rasy został nagrodzony 22-letni Rotspon (Rubinstein I x Argentan) hod. Hans Heinrich Muller. Sylwetkę tego wspaniałego reproduktora przybliżamy poniżej. 

Rotspon, to syn westfalskiego ogiera Rubinstein I (Rosenkavalier x Angelo xx), który wykorzystany w hodowli pozostawił m.in. doskonałego og. Rohdiamant i klaczy Antalia, będącej córką Argentana (ojca m.in. legendarnego og. Argentinus). Poprzez Rubinsteina I, Rotspon kontynuuje cenny ród załozony przez polskiego angloaraba, wyhodowanego w Wojcieszkowie, epokowego dla hodowli koni sportowych og. Ramzes (Rittersporn xx - Jordi/Shagya X-3). 

W 1998 Rotspon, stanowiący już wówczas własność Stada Ogierów Celle (Niemcy), był bezkonkurencyjny podczas próby dzielności w ZT Adelheidsdorf, uzyskując indeks ogólny wynoszący 145,67 pkt i ujeżdżeniowy - 148,72 pkt. Przez 18 lat dotychczasowej kariery hodowlanej Rotspon cieszył się dużą popularnością. Nie może to dziwić jeśli napiszemy, że już w pierwszym roczniku dał m.in. klacz Romanze, która nie dość, że została wyróżniona premią państwową to jeszcze wygrała pokaz w Verden oraz klacz Rosaria Alpina - matkę złotego, drużynowego medalisty IO Rio de Janeiro, wał. Showtime FRH (Sandro Hit, Dorothee Schneider) . W kolejnych sezonach Rotspon doczekał się również swoich następców, boksy w SO Celle zajęły Rascalino (od klaczy Velvet/Velthen Third) oraz Royal Blend (od klaczy Lena/Lauries Crusador xx). Do dziś w samym Związku Hanowerskim zarejestrowano ponad 2500 źrebiąt po tym ogierze, z czego licencję uzyskało jego 17 synów. W Polsce najbardziej znanym potomkie Rotspona jest jego wnuk Rumba Hit - podstawowy koń Mistrzyni Polski 2016, Aleksandry Szulc. 

 

 

 

 

fot. M.Schreiner/SO Celle, grafika: Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Rotspon