In memoriam: Easy Game (Gribaldi x Schwadroneur)

Data publikacji: 2023-07-11
In memoriam: Easy Game (Gribaldi x Schwadroneur)Ani nie był najlepszy na czworoboku, ani nie był najchętniej wybieranym reproduktorem, jednak bez niego współczesne ujeżdżenie wyglądałoby zupełnie inaczej. Wczoraj (10 lipca) niespodziewanie odszedł 20-letni Easy Game (Gribaldi – Evita XII/Schwadroneur), ojciec takich sław jak np. klacz TSF Dalera BB (Easy Game – Dark Magic/Handryk) czy ogier Hermes (Easy Game – Bukkie/Flemmingh). Easy Game (Gribaldi x Schwadroneur)
Trakeński Easy Game (hod. Flip Willemsen) – syn ogiera Gribaldi (Kostolany – Gondola II/Ibikus) i klaczy Evita XII (Schwadroneur – Elica/Cannon Row) – przyszedł na świat 6 maja 2003 r. w Holandii. Kim byli jego rodzice? Gribaldi zasłynął jako ojciec Totilasa (Gribaldi – Lominka/Glendale), wręcz synonimu ujeżdżenia, natomiast wyhodowana w Danii Evita XII osiągnęła najwyższą kwotę (55 tys. euro) podczas aukcji, która towarzyszyła uznawaniu ogierów trakeńskich (2001). Easy Game zaprezentował się na tym wydarzeniu zaledwie 4 lata później, o czym zdecydował Joop van Uytert, holenderski hodowca, który zdecydował się kupić ogiera. Na miejscu koniem zainteresowała się Petra Wilm (Gestüt Tasdorf), co następnie poskutkowało pozyskaniem przez nią połowy praw do ogiera, a następnie przeniesieniem go do Gestüt Tasdor, gdzie stacjonował w latach 2006-2010. Później koń powrócił do Holandii, przebywając tu do 2014 r., kiedy to dokonano kolejnej zmiany w dokumentach – Veronique Swagemakers i jej partnerzy odkupili 50% udziałów od van Uytera i Wilm, co wiązało się też z czasowym przeniesieniem konia do Belgii. W 2017 r. Easy Game powrócił do Holandii, ponieważ Joop van Uytert uwzględnił go w swoich planach hodowlanych. Easy Game (Gribaldi x Schwadroneur)
Easy Game prezentował się na czworoboku wraz z różnymi jeźdźcami, jednak maksimum jego możliwości okazały się holenderskie konkursy Prix St Georges. Nie był często wybieranym reproduktorem (np. w 2021 r. miał na koncie 80 trakeńskich potomków i 40 zarejestrowanych w księdze KWPN), jednak w jego przypadku zdecydowanie przeważyła jakość. Gdyby nie Easy Game, świat ujeżdżenia byłby stratny o takie konie jak np.: klacz TSF Dalera BB (Easy Game – Dark Magic/Handryk) – partnerkę sportową Jessiki von Bredow-Werndl (GER) i złotą medalistkę wszystkich najważniejszych zawodów w ujeżdżeniu, w tym
Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020) czy finałów FEI Dressage World Cup (2022, 2023), ogiera Hermes (Easy Game – Bukkie/Flemmingh) – brązowego medalistę Mistrzostw Świata Młodych Koni w Ermelo (2018), ogiery Imhotep (Easy Game – Imann Holt/Hohenstein) i Millennium (Easy Game – Merle/Ravel), czyli odpowiednio czempiona i II wiceczempiona uznawania ogierów trakeńskich (2010). Na koniec warto przypomnieć, że Easy Game miał na koncie prestiżowy tytuł Elite (2014) oraz miano Trakeńskiego Konia Roku (2021).Easy Game (Gribaldi x Schwadroneur)
Informacja o odejściu 20-letniego ogiera Easy Game pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej Joopa van Uytertatekst i opracowanie: equista.pl, fot. uytert.nl, Hengstenstation van Uytert/Facebook


Konie - zobacz rodowody

Easy Game