In memoriam: Conthargos

Data publikacji: 2023-01-18
Conthargos (Converter x Carthago Z), fot. www.gfeweb.comOdszedł 18-letni Conthargos (Converter – Cajandra Z/Carthago Z), o czym na swoim facebookowym profilu poinformowała niemiecka Deckstation Schockemöhle. Ten jeden z najpopularniejszych wnuków ogiera Carthago Z (Capitol I – Perra/Calando I) – wybitnego sportowca, z którym Jos Lansink (BEL) dwukrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich (1996, 2000) – nie mógł błyszczeć na parkurach świata, ale zamiast tego zapracował na swoją pozycję w świecie hodowli, błyskawicznie zapewniając sobie rozpoznawalność i popularność wśród hodowców.Prezentacja ogiera Conthargos (Converter x Carthago Z)
Po zwycięstwie odniesionym podczas zawodów Deister Championship (2008) wydawało się, że Conthargos (2004, OS-International, hod. Gestüt Lewitz) ma ogromne szanse na zrobienie imponującej kariery w sporcie, lecz niestety wszelkie plany pokrzyżowała kontuzja konia. Choć sam już nie mógł spełniać się na parkurach jako sportowiec, w tej roli znakomicie zaczęło sprawdzać się jego potomstwo, co w końcu znalazło swoje odbicie w prestiżowym rankingu sporządzanym przez Światową Federację Hodowców Koni Sportowych (World Breeding Federation for Sport Horses, WBFSH). Synowie i córki tego reproduktora dziedziczą po nim np. harmonijną budowę, zachwycającą jezdność, odwagę, ale również tak niezbędną w sporcie ostrożność. Jego potomstwo można podziwiać w konkursach z przeszkodami o wys. 160 cm (15 koni) oraz 150-155 cm (ponad 30 koni), ponadto do tego momentu Conthargos dał aż 24 synów z licencją.Conthargos (Converter x Carthago Z)
Spośród licznego potomstwa tego ogiera na wyróżnienie z pewnością zasługują następujące konie: wał. Conthinder (Conthargos – Nanina/Nintender) – partner sportowy Andrzeja Opłatka (POL), kl. Jolanda 41 (Conthargos – Quadrophenia de l'Eau/Jus de Pommes) – uczestniczka ponad 30 konkursów zaliczanych do światowego rankingu FEI, kl. Concona (Conthargos – Kur Air/Con Air 7) – 
zwyciężczyni konkursu Nations Cup w Dublinie (2019), og. MJT Conthargos (Conthargos – Gerlinda/Quidam's Rubin) – uznany uczestnik Körungu Oldenburskiego w Vechcie (2013), kl. Jadore Moi (Conthargos – Juanita/Asi) – dwukrotna uczestniczka Mistrzostw Świata w WKKW (2016, 2017). 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. gfeweb.com


Konie - zobacz rodowody

Conthargos