In memoriam: Numero Uno (Libero H x Lord Calando)

Data publikacji: 2023-09-06
Numero Uno, fot Holsteiner Verband
Numero Uno (Bollvorm’s Libero H x Lord Calando)W poniedziałkowy (4 września) wieczór na facebookowym profilu holenderskiego ośrodka De Wiemselbach opublikowano długi wpis o odejściu 28-letniego Numero Uno (Bollvorm’s Libero H – Jolanda/Lord Calando). Choć ogier w zasadzie sprawdził się w sporcie – jego partnerem sportowym był sam Marco Kutscher (GER) – największe sukcesy osiągnął jako reproduktor, którego potomstwo jest doceniane przez znanych zawodników, w tym również Polaków. Maksymilian Wechta (POL) & Number One 28 (Numero Uno x Corofino I)
Numero Uno (hod. M. van Deurzen, ur. 25 kwietnia 1995 r., KWPN) był synem holsztyńskiego ogiera Libero H (Landgraf I – Oktave/Ronald), zwycięzcy np. finału Pucharu Świata w 's-Hertogenbosch (1994) i zdobywcy wysokich miejsc w rankingach WBFSH, oraz klaczy Jolanda (Lord Calando – Feinschnit/Ahorn Z), córki ogiera Lord Calando (Lord – Perra/Calando I), po kądzieli półbrata Carthago (Capitol I – Perra/Calando I). W świecie hodowli Numero Uno zabłysnął już jako 3-latek, kiedy to wziął udział w próbie dzielności w Ermelo, potwierdzając swój potencjał poprzez uzyskanie wysokich ocen (galop – 9,0; skoki – 8,5; odbicie – 9,0). Późniejsza kariera sportowa Numero Uno nie była zbyt długa (2004-2006), lecz partner sportowy ogiera, czyli wspomniany na początku Marco Kutscher (GER), z całą pewnością nie miał żadnych powodów do narzekań – para brała udział w międzynarodowych starciach z przeszkodami o wys. do 145 cm, wielokrotnie plasując się w pierwszej trójce (ok. 25 razy). Denis Lynch (IRL) & Cristello (Numero Uno x Voltaire)
Numero Uno opuścił parkur, ale w ośrodku De Wiemselbach cieszył się mianem czołowego ogiera. Statystyki są imponujące – Numero Uno ma na koncie ponad 2600 potomków zarejestrowanych w księdze KWPN i 12 synów z licencją, ponadto 130 jego córek wyróżniono zaszczytnym tytułem Elite – a jego potomstwo jest doceniane m.in. za dobry refleks czy znakomitą budowę, co przekłada się na liczną obecność tych koni w stawkach  znanych zawodników. Oto kilka przykładów: og.
Van Gogh (Numero Uno – Movera/Bernstein) – Marco Kutscher (GER) odniósł wraz z nim zwycięstwa w 5-gwiazdkowych konkursach w Los Angeles (2015) i Valkenswaard (2015), a co ciekawe, ten ogier stacjonował… tuż obok swojego ojca, wypracowując sobie równie istotną pozycję w świecie hodowli; kl. Badorette (Numero Uno – Voila B./Nolisco) – rewelacyjna partnerka sportowa Aleksandry Kierznowskiej (POL), wraz z którą zawodniczka zapewniła sobie spektakularną wygraną w cavaliadowym konkursie Grand Prix w Warszawie (2022); og. Cristello (Numero Uno – Volstelle/Voltaire) – srebrny medalista finału Pucharu Narodów w Barcelonie (2021), wał. Tamino (Numero Uno – Larianne/Farmer) – triumfator miesięcznego rankingu WBFSH (kwiecień 2013), z którym Marc Houtzager (NED) zajął 1. miejsca w 5-gwiazdkowych starciach w Londynie (2012) i Rotterdamie (2012); og. Number One 28 (Numero Uno – Ilka IV/Corofino I) – złoty medalista Mistrzostw Polski Młodych Koni (2016), dawny partner sportowy Maksymiliana Wechty (POL) i zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Polski w kat. Juniorów (2023), do czego poprowadziła go Julia Ganowska (POL).Marco Kutscher (GER) & Van Gogh (Numero Uno x Bernstein)
Ogier odszedł w poniedziałek w ośrodku De Wiemselbach, w którym przebywał przez całe swoje życie. tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Holsteiner Verband, Dava Palej Timeless Photography


Konie - zobacz rodowody

Numero Uno ex Norton