Miejsca: Stado Ogierów Celle, Niemcy

Data publikacji: 2014-11-11
Pierwszy z lewej - 27-letni (!) Sao Paulo (Sandro x Gepard)
Hipodrom SO Celle w trakcie dorocznej Parady Ogierów (Hengstparade) , fot. Oliwia Chmielewska

 

W samym sercu Dolnej Saksonii (Niedersachsen) położone jest miasto Celle, które na całym świecie jest słynne z przepięknej starówki z setkami domów o budowie szachulcowej. To liczące ok. 70 tys. miasto słynie również z koni, a wszystko za sprawą państwowego Stada Ogierów Celle, które powstało 27 lipca 1975 na mocy dekretu angielskiego króla Jerzego II (Hanowerskiego). 

 

Jerzy II Historia SO CelleKról Jerzy II - to właśnie na mocy jego dekretu powstało Stado Ogierów Celle

 

Kilka słów o obiekcie

Stado Ogierów Celle gospodaruje na powierzchni ok. 20 ha i zlokalizowane jest w centrum miasta. Poza stajniami  na terenie obiektu znajduje się zabytkowa kryta ujeżdżalnia, rozległy hipodrom, place przygotowane do treningu koni oraz stacja emnriotransferu. 

Obecnie SO jest właścicielem ok. 120 ogierów, zdecydowaną większość z nich stanowią ogiery ras wierzchowych, wśród których dominują przedstawiciele rasy hanowerskiej. W ofercie stada są także reproduktory ras uszlachetniających - pełnej krwi angielskiej, półkrwi angloarabskiej, a nawet czystej krwi arabskiej.

 

 SO Celle stajnie

 Stajnia zegarowa - to właśnie w niej stacjonują najbardziej znane ogiery SO Celle

 

Dopełnieniem Stada Ogierów w Celle są dwa inne obiekty - Zakład Treningowy w pobliskim Adelheidsdorf, oraz odchowalnia młodych ogierów w Hunnesrück.  Pierwotnie konie trenowano w ośrodku w Westercelle który powstał w 1927, lecz w 1975 zapadła decyzja o przenosinach do nowocześniejszego ośrodka w Adelheidsdorf. Pomysł na zorganizowanie miejsca odchowu młodych koni pojawił się jeszcze wcześniej. Hunnesrück zaczął funkcjonować w 1920 roku, a dziś młode konie mają tam do dyspozycji ok. 80 ha pastwisk.

 

Historia hodowli

W swojej długiej historii w Celle stacjonowało wiele doskonałych ogierów. W XIXw. chętnie wykorzystywano ogiery pełnej krwi angielskiej oraz ich synów. Kilku z nich - Jupiter xx (Protector), Adeptus xx (Adonis - Liane/Blemheim) i Goldschaum xx (Flagolet - Geheimniss/Chamant) to założyciele rodów męskich funkcjonujących w hodowli koni sportowych do dziś.

 

Ród ogiera Jupiter xx

W 1848 roku do Celle sprowadzono syna ogiera Jupiter xx - Zernebog (od klaczy Antigone/Black Comet xx). Krył on aż do roku 1871 r z czego w hodowli aktywne do dziś aż dwie sublinie "F" i "W". Przedstawicielem tej pierwszej był m.in. medalista MŚ w ujeżdżeniu Farbenfroh, a tej drugiej jeden z najbardziej zasłużonych reproduktorów ujeżdżeniowych Weltmeyer.

 

Ród ogiera Adeptus xx

Kolejnym ogierem pełnej krwi angielskiej, którego ród męski jest obecny w hodowli aż do dziś, był kasztanowaty Adeptus xx (Adonis - Liane/Blemheim). Jego potomkom nadawano początkowo imiona rozpoczynające się na literę "A", a w późniejszym okresie na literę "E". Przedstawicielami rodu ogiera Adeptus xx były i są takie ogiery jak Egri, Espri, czy Escudo I. W tej chwili najbardziej znanym koniem sportowym z tej linii jest Embassy II.

 

Ród ogiera Goldschaum xx

Kolejnym wielkim folblutem stacjonującym w Celle był Goldschaum xx (Flagolet - Geheimniss/Chamant). Poprzez ogiera Goldfisch II jest on obecny w rodowodach takich koni jak Grande czy Gotthard, a dalej Grannus. Aktualnie najbardziej znanym ogierem z tej linii jest Graf Top I - Hanowerski Ogier Roku 2011.

 

Potomkiem ogiera pełnej krwi angielskiej stacjonującego niegdyś w Celle był także Donnerhall - doskonały koń ujeżdżeniowy i założyciel własnej linii, ojciec m.in. lidera rankingu reproduktorów ujeżdżeniowych og. De Niro. Donnerhall to potomek ogiera Devil's Own. 

 

 Legendarny za życia E.T. FRH był synem ogiera Espri przez lata stanowiącego w SO Celle

 

Najbardziej znane ogiery, w najnowszej historii stada to:

  • Weltmeyer (World Cup I x Absatz) - jeden z najważniejszych reproduktorów ujeżdżenowych ostatnich lat. Ojciec takich koni jak Warum Nicht FRH (1. miejsce Finał PŚ 2007, brązowy medal MŚ Kentucky, 2010)
  • Espri (Eiger I x Diplomat) - reprezentant rodu ogiera Adeptus xx, jeden z najważniejszych reproduktorów skokowych rasy hanowerskiej ostatnich 30 lat. Ojciec takich koni jak E.T. FRH (srebrny medal ME, dwa zwycięstwa w Finałach PŚ, suma wygranych ponad 3 miliony euro), Escudo I (uznany ogier ojciec wielu koni sportowych m.in. fenomenalnego Embassy II)
  • Lauries Crusador xx (Welsh Pageant x High Top) - ten atletyczny folblut to jeden z najbardziej zasłużonych reproduktorów tej rasy w hodowli półkrwi. W czasie swojej długiej kariery hodowlanej krył m.in. w Związku Holsztyńskim i Hanowerskim. Jego najlepszymi potokami są Londonderry i jego syn Londontime.

 

Parady ogierów

Stado Ogierów Celle słynie na całym świecie nie tylko z doskonałych koni, ale również z Parad Ogierów (Hengstaparade) organizowanych od 1908 roku! Parady odbywają się każdego roku w drugiej połowie września. W ciągu 4 godzin w różnego rodzaju pokazach prezentowane są ogiery stanowiące własność SO Celle. Nie brakuje wyjątkowych gości - w tym roku zaprezentowała się m.in. Mistrzyni Świata Helen Langehanenberg. Więcej o paradach pisaliśmy TUTAJ.

 

 

Kadryl SO CelleKadryl ogierów SO Celle to obowiązkowy punkt każdej Parady Ogierów