In memoriam: Graf Top I

Data publikacji: 2017-09-21
Graf Top I fot. SO Celle
Graf Top I (Graf Grannus x Calypso II), fot. Marianne Schowbel/SO Celle

 

Bieżący rok jest wyjątkowo tragiczny dla niemieckiego Stada Ogierów Celle. Po przedwczesnej śmierci ogierów Dancier i Don Crusador dziś przedstawiciele SO poinformowali o odejściu innego z czołowych ogierów - Graf Top I (Graf Grannus x Calypso II).

Graf Top I urodził się w 1993 roku. Był synem zasłużonego ogiera Graf Grannus i klaczy Capries po słynnym Calypso II. Graf Grannus dawał nie tylko utalentowane konie sportowe, ale przede wszystkim potomstwo dobrze sprawdzające się w hodowli. Wśród wyróżniających się na parkurach potomków Graf Grannusa warto wymienić choćby ogiera Gavi (od Wega/Werther) startującego z powodzeniem pod Heleną Weinberg czy wałacha Graf Lanthan (od La Jana/Lanthan), siódmego w MPS 2007 (Łukasz Appel). Z matki po tym ogierze pochodził także doskonale znany polskiej publiczności Negro (Now Or Never, Sławomir Uchwat). Matka Graf Topa - Capries była córką Calypso II, ojca m.in. szalenie zasłużonego, holsztyńskiego og. Contender, a jej pełna siostra - Candy dała m.in. uznanego w Związku Hanowerskim ogiera Laptop (Loredo). 

W 1996 roku, w wieku trzech lat Graf Top I odbył próbę dzielności w ZT Adelheidsdorf. Z indeksem ogólnym wynoszącym 130,51  pkt uplasował się na 4 miejscu w stawce 34 ogierów. Przez lata stacjonował w słynnym SO Celle, ciesząc się dużym powodzeniem wśród hodowców.  Pozostawił tam również swojego następcę, zachwycającego techniką i siłą ogiera Grey Top (od klaczy po Singular Joter I x Calypso II), który sam ma już czterech licencjonoawnych synów. W 2011 ogierowi Graf Top I przyznano zaszczytny tytuł Hanowerskiego Ogiera Roku. 

Jak podano w oficjalnym komunikacie przyczyną śmierci ogiera Graf Top I były problemy z krążeniem, których nie udało się wyeliminować mimo wysiłków lekarzy weterynarii. 

 

Grey Top (Graf Top I x Singular Joter I x Calypso II)

 

 

Konie - zobacz rodowody

Graf Top I

Inspiracje

Facebook

Instagram