In memoriam: Dancier

Data publikacji: 2017-07-22
Dancier fot. SO Celle
fot. SO Celle, grafika: Equista.pl

 

Kilka dni temu, w wieku 15 lat po ciężkiej kolce odszedł hanowerski Dancier (De Niro x Lancier) hod. Ekke Thaden, przez lata czołowy reproduktor Stada Ogierów Celle. Sylwetkę tego zasłużonego ogiera przybliżamy poniżej.

Dancier przyszedł na świat w 2002 roku. Jego ojcem był legendarny De Niro (Donnerhall x Akzent II) ojciec takich koni jak Desperados (Kristina Broring-Sprehe) czy Delgado (Beatriz Ferrer-Salat), a matką klacz Lacarna TS (Lancier x Espri) - wnuczka zasłużonego reproduktora pełnej krwi, stacjonującego w SO Celle og. Lauries Crusador xx (Welsh Pageant x High Top). Po mieczu Dancier był więc kontynuatorem rodu epokowego w hodowli koni ujeżdżeniowych og. Donnerhall (Donnerwetter x Markus). 

Śmiało można powiedzieć, że Dancier błyszczał od początku kariery. Jako młody ogier uzyskał licencję w Verden, zdobywając też tytuł Czempiona Korungu, a rok później pewnie zwyciężył w ZT Adelheidsdorf. Później z powodzeniem startował w konkursach ujeżdżeniowych do poziomu S klasy włącznie. 

 

 

 

Dancier w swoim boksie - SO Celle, jesień 2014, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Kariera hodowlana

Dancier cieszył się dużym powodzeniem wśród hodowców. Przez lata był oferowany przez największe stacje niemieckie. Jego nasieniem dysponowały m.in. SO Celle, SO Warendorf oraz prywatna stacja Paula Schockemohle. Dotychczas w Niemczech uznano aż 29 jego synów, a niemal 100 klaczy wyróżniono premiami państwowymi. 

Wśród licencjonowanych synów ogiera Dancier z pewnością warto wymienić młodego, 7-letniego Danciano (od Rodney's Girl/Rotspon). Ten bardzo elegancki, kruczokary ogier od początku kariery wzbudzał duże zainteresowanie i ma już pierwszych uznanych synów. Warto przy okazji podkreślić, że Dancier doskonale łączył się z córkami ogiera Rotspon. Z dokładnie takiego połączenia pochodził też premiowany De L'Or - sprzedany w 2011 do Norwegii za 315 000 euro.

 

Danciano (Dancier x Rotspon), fot. Hengstation Schockemohle

 

 

tekst: Equista.pl

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Dancier