In memoriam: Sao Paulo

Data publikacji: 2016-12-13
Sao Paulo fot. celle
fot. SO Celle, grafika: equista.pl

 

Z przykrością informujemy o śmierci hanowerskiego ogiera Sao Paulo - jednego z ostatnich synów legendarnego Sandro. W ostatnich dniach stan tego 29-letniego konia bardzo się pogorszył i konieczna była eutanazja.

Sylwetkę tego wspaniałego konia, który zasłynął jako znakomity reproduktor, przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód 

Sao Paulo przyszedł na świat w 1987 roku. Jego ojcem był holsztyński Sandro (Sacramento Song xx x Wahnfriend), z powodzeniem startujący w międzynarodowych konkursach skokowych, a matką Gibsy (Gepard x Wettstreit), która wcześniej dała uznanego ogiera Gerald (Gepard). Sao Paulo kontynuował więc ród ogiera pełnej krwi angielskiej Sacramento Song xx, który do dziś jest aktywny w hodowli poprzez takie reproduktory jak Sir Donnerhall I, Fantomas de Muze czy Sandro Boy Jr. 

Co ciekawe połączenie krwi ogierów Sandro i Gepard okazało się bardzo owocne. Z córkami Geparda (Gotthard x Florentiner II) Sandro dał takie reproduktory jak: Silvio I (ojciec m.in. wał. Shutterfly), czy Sandro Song (ojciec takich sław jak Sandro Hit czy Sandro Boy).

  Sao Paulo
HANN, 1987

  Sandro
HOL, 1974
 Sacaramento Song xx
 Duerte v. Wahnfriend
  Gibsy
HANN, 1980

 Gepard
 Wendela v. Wettstreit

 

 

Kariera sportowa i hodowlana 

W 1990 roku, w wieku 3 lat Sao Paulo przystąpił do próby dzielności dla ogierów w Adelheidsdorf. W trakcie 300 dni testu udowodnił, że jest koniem niezwykle wszechstronnym, uzyskując indeks skokowy na poziomie 122, a ujeżdżeniowy na poziomie 107 punktów.

Sao Paulo był czynny w hodowli w latach 1991-2013. W tym okresie stacjonował w punktach zarządzanych przez Stado Ogierów Celle (Landgestuet Celle) m.in. w Ankum. Do dziś urodziło się kilkuset jego potomków, wśród nich m.in. kilkadziesiąt klaczy wyróżnionych premią państwową i sześciu uznanych w Związku Hanowerskim synów. Choć Sao Paulo był popularny wśród hodowców niemieckich to rozgłos i rozpoznawalność na arenie międzynarodowej przyniosły mu sukcesy sportowe jego synów i córek. Na arenie międzynarodowej najlepiej radziły sobie:

  • Satchmo 78 (od klaczy po Legat) - zdecydowanie najbardziej znany potomek Sao Paulo i jednocześnie jeden z najlepszych koni dresażowych ostatnich 20 lat. Startując pod Isabell Werth Satchmo nie tylko bił światowe rekordy, ale sięgnął po dwa złote medale Mistrzostw Świata Aachen 2006 oraz srebro IO Pekin 2008. 

Isabell Werth & Satchmo, IO Pekin 2008

 

  • Meurer's Sao Paulo (od klaczy po Genver) - udane starty w konkurencji skoków na poziomie 150 cm, udany start w MEMJ
  • Spot (od klaczy po Genever) - pełny brat wspomnianego wyżeh Meurer's Sao Paulo. Ten nieduży, ale waleczny wałach z powodzeniem startował w międzynarodowych konkursach skokowych pod Sławomirem Uchwatem. Para zajęła m.in. 10 miejsce w Grand Prix CSI2* Linz, wystepowała również w Mistrzostwach Polski, a wiosną 2009 wywalczyła brązowy medal Halowego Pucharu Polski w kategorii seniorów. 

 

Sławomir Uchwat & Spot, fot. Oliwia Chmielewska

 

Właściciel Sao Paulo - Stado Ogierów Celle podaje, że potomstwo tego ogiera wygrało łącznie prawie 900 tys. euro.

 

Podobnie jak wiele innych koni z rodu Sandro, także Sao Paulo był koniem długowiecznym. Choć od 2013 roku nie był już czynnym reproduktorem to wciąż cieszył się dobrym zdrowiem. W 2014 roku wystąpił jeszcze w zaprzęgu podczas dorocznej "Hengstparade" (parada ogierów)!

 

Sao Paulo (pierwszy z lewej) podczas Hengstparade Celle 2014, fot. Oliwia Chmielewska 

 

 

Tekst: equista.pl

 

Konie - zobacz rodowody

Sao Paulo

Inspiracje

Facebook

Instagram