Jeśli chcielibyśmy wybrać w Polsce miejsca związane z końmi, należące do najbardziej rozpoznawalnych na świecie, listę z pewnością otwierałyby stadniny arabskie - SK Michałów, SO Białka oraz SK Janów Podlaski. Na kilka dni przed rozpoczęciem Dni Konia Arabskiego 2015 zapraszamy do wirtualnego spaceru po najstarszej, polskiej stadninie koni - SK Janów Podlaski.
Kilka słów o obiekcie
Stadnina Koni Janów Podlaski wbrew swojej nazwie, w rzeczywistości działa w miejscowości Wygoda, położonej nieopodal Janowa. Lokalizacja stadniny jest wyjątkowo malownicza, gospodarstwo rolne oraz hodowla koni prowadzone są na pięknych nadbużańskich łąkach. Centrum ośrodka stanowi park wraz z zabytkowym kompleksem zabudowań stajennych. Najbardziej rozpoznawalne i jednocześnie najstarsze są Stajnia Czołowa (1841) i Zegarowa (1848), obie projektu Henryka Marconiego, tego samego który zaprojektował m.in. Hotel Europejski w Warszawie czy kościół św. Anny w Wilanowie.
W Stadninie Koni Janów Podlaski prowadzona jest hodowla koni czystej krwi arabskiej, angloarabskiej (małopolskiej), a także krów mlecznych.
Historia
Stadnina powstała niemal 200 lat temu, w 1817 r., gdy Polska znajdowała się jeszcze pod zaborami. Była to pierwsza państwowa stadnina w naszym kraju. Historia tego miejsca, podobnie jak losy Polski, była bardzo burzliwa. Po wybuchu I wojny światowej konie ewakuowano w głąb Rosji i niestety żaden z nich do Janowa nigdy już nie wrócił. Tak więc po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. trzeba było odbudować hodowlę. Niestety pokój nie potrwał długo. W 1939 r. po wybuchu II wojny światowej, janowskie konie kolejny raz były zagrożone. Pod koniec wojny konie ewakuowano do Niemiec, konkretnie do Nettelau, gdzie stacjonowały do 1946 r, a do SK Janów Podlaski wróciły dopiero w 1950 r.
Hodowla koni
Stadninę w Janowie Podlaskim sławią jej wychowankowie. Klacze hodowlane oraz źrebięta mają do dyspozycji niemal bezkresne pastwiska. Jednocześnie miejscowy, dość ostry klimat sprawia, że janowskie konie są niezwykle "twarde" i długowieczne.
Aktualnie w stadninie prowadzona jest hodowla koni czystej krwi arabskiej oraz półkrwi angloarabskiej. Rocznie na świat przychodzi ok. 100 źrebiąt. Konie arabskie odnoszą sukcesy pokazowe, a część z nich świetnie radzi sobie również na wyścigach oraz w rajdach długodystansowych. Janowskie angloaraby startują przede wszystkim w WKKW, ale zdarzają się również takie, które świetnie sprawują się na parkurach. Te najbardziej utytułowane konie opisujemy w dalszej części artykułu.
W Janowie działa również Centrum Rozrodu Koni i Stacja Pozyskiwania Nasienia, a na terenie stadniny praktyki odbywają m.in. uczniowie Technikum Hodowli Koni z Janowa Podlaskiego.
Sukcesy pokazowe i sportowe
Wiele koni wyhodowanym w SK Janów Podlaski odnosi sukcesy zarówno na ringach pokazowych jak i arenach sportowych. W ostatnich latach wiele tytułów dla rodzimej stadniny zdobywały:
Konie półkrwi również odnoszą sukcesy pokazowe i sportowe, do grona najbardziej utytułowanych trzeba zaliczyć z pewnością:
Na terenie SK Janów Podlaski działa klub sportowy, jego barwy reprezentuje m.in. utytułowana zawodniczka konkurencji WKKW - Marta Dziak-Gierlicz.
Dni Konia Arabskiego i Aukcja Pride of Poland
Ze stadniną w Janowie łączy się wielkie "końskie" wydarzenie - Dni Konia Arabskiego, oraz przeprowadzona w ich ramach Aukcja Pride of Poland. W ciągu kilku dni trwania imprezy rozgrywany jest m.in. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej oraz słynna na całym świecie aukcja - Pride of Poland. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia.
Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać TUTAJ.
Dla zwiedzających
Stadnina Koni w Janowie jest otwarta dla zwiedzających. Możliwe jest odbycie wycieczki z przewodnikiem, która trwa ok. 30 minut, trzeba ją jednak wcześniej umówić.
Na terenie SK istnieje również możliwość nauki jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Więcej informacji TUTAJ.