Miejsca: Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu

Data publikacji: 2015-02-27
Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu main, fot. Stefan Seelig
Niesamowity widok!


Zapraszamy do naszego wirtualnego spaceru po malowniczej Stadninie Koni Lipica. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu – miejsce nierozerwalnie związane z końmi lipicańskimi i prawdziwą perłę w koronie austriackiego dziedzictwa kulturalnego. 

HISTORIA

Historia Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu rozpoczyna się w 1565 r., kiedy to powstał maneż Ross-Thumblplatz. Niestety nie posiadał on zadaszenia, co znacznie utrudniało treningi w trakcie niekorzystnej pogody. W 1580 r. w Lipicy powołano do życia stadninę koni – jej zadaniem było m.in. dostarczanie koni do wiedeńskiej szkoły. 

Ponad 100 lat później, w roku 1683, do użytku oddano halę, która niestety uległa zniszczeniu podczas najazdu tureckiego. W pierwszej połowie XVIII w. budynek hali został odbudowany i w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Autorem projektu był Josef Emanuel Fischer von Erlach. Ostateczny swój kształt szkoła przyjęła w pierwszych latach XIX w. Pod koniec tego stulecia spisano także oficjalne wytyczne dotyczące sposbu prowadzenia treningu i zasad ujeżdżenia panujących w Hiszpańskiej Szkole. 

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu

Lewada – element „wyższej szkoły”, fot. Michael RzepaPoczątek XX w., z oczywistych względów, nie był łatwym okresem dla wielu jednostek związanych z hodowlą koni. Po I wojnie światowej dostarczycielem koni stała się styryjska Stadnina Koni Piber. W latach 1939-1964 funkcję zwierzchnika pełnił Alois Podhajsky – medalista IO z Berlina, doskonały jeździec, trener i znawca koni. Po zakończeniu II wojny światowej szkoła została ewakuowana do miejscowości St Martin – do Wiednia powróciła dopiero w 1955 r. Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu do dziś kultywuje tradycyjny sposób treningu koni, a dzięki występom dla publiczności jest znana na całym świecie.

W 2015 roku Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu obchodziła swoje 450-lecie. Uroczystości jubileuszowe odbyły się latem – 26 czerwca zorganizowano uroczystą galę. W jej trakcie jeźdźcy i konie wystąpią w centralnym punkcie Wiednia na Heldenplatz.

KONIE

Istnienie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu nie byloby oczywiście możliwe bez koni. Początkowo wykorzystywano konie iberyjskie (którym wiedeńska szkoła zawdzięcza część swojej nazwy), a później lipicańskie, które do dziś są nierozerwalnie związane z tym miejscem. Są to zwierzęta średniego kalibru – niewysokie, ale dość masywne cechujące się łagodnym charakterem i dużą chęcią do współpracy z człowiekiem. Więcej o historii tej niezwykłej rasy pisaliśmy w artykule poświęconym Stadninie Koni w Lipicy

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu, fot. Rene van BakelW Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu do treingu wykorzystywane są ogiery rasy lipicańskiej fot. Rene van BakelWarto jeszcze dodać, że treningowi są poddawane jedynie ogiery. Lipicanery trafiają do Wiednia ze Stadniny Koni Piber (Austria) w wieku około 4 lat. Dziś stajnie wiedeńskiej szkoły mogą pomieścić około 70 koni.

TRENING KONI

Trening koni w Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu przebiega w kilku etapach i jest oparty na zasadach klasycznej szkoły. Młode ogiery są trenowane podobnie jak konie innych ras wierzchowych – jeźdźcy pracują nad podstawami takimi jak posłuszeństwo, podporządkowanie woli jeźdźca, uczą także prawidłowej reakcji na pomoce.

Sk Piber

Konie trenowane w Hiszpańskiej Szkole są hodowane w Styrii w Stadninie Koni Piber, fot. piber.atHiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu, fot. Rene van BakelW Hiszpańskiej szkole jazdy w Wiedniu konie są poddawane starannemu treningowi wg klasycznych zasad ujeżdżenia.
Po ok. 6 latach treningu koń jest przygotowany do występu w pierwszym kadrylu, fot. Rene van Bakel

 

Trening w wiedeńskiej szkole jazdy można podzielić na 3 etapy:

  1. Szkolenie podstawowe – trwa kilka lat, czas jego trwania jest uzależniony od stopnia dojrzałości i tego, jak szybko dany koń się uczy. Pierwszy etap treningu polega na treningu konia w naturalnych chodach i w naturalnej sylwetce (bez zebrania). Trening odbywa się we wszystkich chodach, preferowana jest jazda po prostych, bez skomplikowanych figur.
  2. Campagne School (drugi etap szkolenia) – konie, które przeszły pomyślnie pierwszy etap szkolenia są poddawane treningowi wg zasad Campagne School (dosł. Szkoła Kampanii). Podstawą treningu na tym etapie jest jazda w zebraniu we wszystkich chodach i wykonywanie figur takich jak koła i zwroty. Jeźdźcy w sposób szczególny zwracają uwagę na odpowiedni balans i równowagę trenowanych koni – niezbędne do rozpoczęcia trzeciego, docelowego etapu szkolenia.
  3. Haute École (Wyższa Szkoła) – ostatni etap szkolenia polega na nauce takich elementów jak pasaż, piaff, zmiany nóg w galopie czy piruety w całkowitym zebraniu. Cały trening i przygotowanie młodego ogiera do udziału w klasycznym kadrylu zajmuje ok. 6 lat. Część szczególnie uzdolnionych koni jest przygotowywana jeszcze do tzw. Schools above the Ground (dosłownie Szkoła nad Ziemią) - do jej elementów należą takie figury jak krupada, kapriola i lewada. 


Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu, fot. Rene van BakelKapriola to jeden z najbardziej efektownych i najtrudniejszych elementów Szkoły nad Ziemią, fot. Rene von BakelTrening jeźdźców

Jasne zasady treningu wypracowano nie tylko w odniesieniu do koni, ale przede wszystkim wobec jeźdźców. Pełne szkolenie jeźdźca może trwać nawet 12 lat! Przez setki lat prawo do treningu w Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu było przywilejem mężczyzn – 9 września 2008 roku do szkoły przyjęto po raz pierwszy dwie kobiety.

Zależnie od indywidualnego talentu przez okres pierwszych 4-6 lat kadeci (eleve) szkolą się pod czujnym okiem Mistrza (Stable Master). W tym czasie nie tylko doskonalą swoje umiejętności jeździeckie (dosiadając tylko doświadczonych ogierów), ale również uczą się jak prawidłowo dbać o konie, o sprzęt jeździecki – w stajniach wiedeńskiej szkoły panuje absolutny porządek. Jeźdźcy, którzy w tym okresie zdobędą wymagane umiejętności mają szansę na awans na tzw. jeźdźca-asystenta.

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu

 

Do obowiązków jeźdźca-asystenta należy m.in. trening młodych ogierów i dalsza praca nad samym sobą. Jeździec na tym etapie wyszkolenia może występować w słynnych kadrylach. Trening w Hiszpańskiej Szkole Jazdy jest na tyle wymagający, że pełne szkolenie kończy z powodzeniem niewielu jeźdźców. 


Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać kadetem?

  • minimum 16 lat
  • zakończona edukacja szkolna
  • szczupła sylwetka, idealny wzrost 172 cm
  • atletyczność i kreatywność
  • języki – płynnie niemiecki, dodatkowo preferowana znajomość j. angielskiego
  • silny związek z końmi
  • licencja R1 lub RD1 wydana przez Austriacki Związek Jeździecki lub udokumentowane umiejętności na podobnym poziomie


Do 2016 roku Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu nie będzie organizowała naborów nowych kadetów. 


 

 

Zwiedzanie

Jak i kiedy zwiedzać Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu? Obiekt jest otwarty dla gości 7 dni w tygodniu, poza lutym, kiedy turyści mogą zwiedzać szkołę od wtorku do niedzieli. Centrum informacji turystycznej jest usytuowane na Michaelerplatz 1.

Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu można zwiedzać także wirtualnie – za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

Umiejscowienie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu

 tekst i opracowanie: equista.pl, fot.: materiały prasowe/ Stefan Seeling /Michael Rzepa / Rene van Bakel