Miejsca: Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu

Data publikacji: 2015-02-27
Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu main, fot. Stefan Seelig
fot. Stefan Seeling

 

W styczniu wybraliśmy się na wirtualny spacer po malowniczej Stadninie Koni Lipica. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu - miejsce nierozerwalnie związane z końmi lipicańskimi i prawdziwą perłę w koronie austriackiego dziedzictwa kulturalnego. 

 

Historia

Historia Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu rozpoczyna się w 1565r. kiedy to powstał maneż Ross-Thumblplatz, niestety nie posiadał on zadaszenia co znacznie utrudniało treningi w trakcie niekorzystnej pogody. W 1580 r. w Lipicy powołano do życia stadninę koni - jej zadaniem było m.in. dostarczanie koni do wiedeńskiej szkoły. 

Ponad 100 lat później, w roku 1683 do użytku oddano halę, która niestety uległa zniszczeniu podczas najazdu tureckiego. W pierwszej połowie XVIII w. budynek hali został odbudowany i w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Autorem projektu był Josef Emanuel Fischer von Erlach. Ostateczny swój kształt szkoła przyjęła w pierwszych latach XIX w. Pod koniec tego stulecia spisano także oficjalne wytyczne dotyczące sposbu prowadzenia treningu i zasad ujeżdżenia panujących w Hiszpańskiej Szkole. 

 

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu

Lewada - element "wyższej szkoły", fot. Michael Rzepa

 

Początek XX w., z oczywistych względów, nie był łatwym okresem dla wielu jednostek związanych z hodowlą koni. Po I Wojnie Światowej dostarczycielem koni stała się styryjska Stadnina Koni Piber. W latach 1939-1964 funkcję zwierzchnika pełnił Alois Podhajsky - medalista IO z Berlina, doskonały jeździec, trener i znawca koni. Po zakończeniu II Wojny Światowej szkoła została ewakuowana do miejscowości St Martin - do Wiednia powróciła dopiero w 1955 r. Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu do dziś kultywuje tradycyjny sposób treningu koni, a dzięki występom dla publiczności jest znana na całym świecie. 

W 2015 roku Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu obchodzi 450-lecie. Uroczystości jubileuszowe odbędą się latem - na 26 czerwca zaplanowano uroczystą galę. W jej trakcie jeźdźcy i konie wystąpią w centralnym punkcie Wiednia na Heldenplatz.

 

Konie

Istnienie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu nie byloby oczywiście możliwe bez koni. Początkowo wykorzystywano konie iberyjskie (którym wiedeńska szkoła zawdzięcza część swojej nazwy), a później lipicańskie, które do dziś są nierozerwalnie związane z tym miejscem. Są to zwierzęta średniego kalibru - niewysokie, ale dość masywne cechujące się łagodnym charaktererm i dużą chęcią do współpracy z człowiekiem. Więcej o historii tej niezwykłej rasy pisaliśmy w artykule poświęconym Stadninie Koni w Lipicy

 

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu, fot. Rene van BakelW Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu do treingu wykorzystywane są ogiery rasy lipicańskiej fot. Rene van Bakel

 

Warto jeszcze dodać, że treningowi są poddawane jedynie ogiery. Lipicanery trafiają do Wiednia ze Stadniny Koni Piber (Austria) w wieku około 4-lat. Dziś stajnie wiedeńskiej szkoły mogą pomieścić około 70 koni. 

 

Trening koni

Trening koni w Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu przebiega w kilku etapach i jest oparty na zasadach klasycznej szkoły. Młode ogiery są trenowane podobnie jak konie innych ras wierzchowych - jeźdźcy pracują nad podstawami takimi jak posłuszeństwo, podporządkowanie woli jeźdźca, uczą także prawidłowej reakcji na pomoce.

 

Sk Piber

Konie trenowane w Hiszpańskiej Szkole są hodowane w Styrii w Stadninie Koni Piber, fot. piber.at

 

 

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu, fot. Rene van BakelW Hiszpańskiej szkole jazdy w Wiedniu konie są poddawane starannemu treningowi wg klasycznych zasad ujeżdżenia.
Po ok. 6 latach treningu koń jest przygotowany do występu w pierwszym kadrylu, fot. Rene van Bakel

 

Trening w wiedeńskiej szkole jazdy można podzielić na trzy etapy:

  1. Szkolenie podstawowe - trwa kilka lat - czas jego trwania jest uzależniony od stopnia dojrzałości i tego jak szybko dany koń się uczy. Pierwszy etap treningu polega na treningu konia w naturalnych chodach i w naturanej sylwetce (bez zebrania). Trening odbywa się we wszystkich chodach, preferowana jest jazda po prostych, bez skomplikowanych figur.
  2. Campagne School (drugi etap szkolenia) - konie, które przeszły pomyślnie pierwszy etap szkolenia są poddawane treningowi wg zasad Campagne School (dosł. Szkoła Kampanii). Podstawą treningu na tym etapie jest jazda w zebraniu we wszystkich chodach i wykonywanie figur takich jak koła i zwroty. Jeźdźcy w sposób szczególny zwracają uwagę na odpowiedni balans i równowagę trenowanych koni - niezbędne do rozpoczęcia trzeciego, docelowego etapu szkolenia.

  3. Haute École (Wyższa Szkoła) - ostatni etap szkolenia polega na nauce takich elementów jak pasaż, piaff, zmiany nóg w galopie czy piruety w całkowitym zebraniu. 

Cały trening i przygotowanie młodego ogiera do udziału w klasycznym kadrylu zajmuje ok. 6 lat. Część szczególnie uzdolnionych koni jest przygotowywana jeszcze do tzw. Schools above the Ground (dosłownie Szkoła nad Ziemią) - do jej elementów należą takie figury jak krupada, kapriola i lewada. 

 

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu, fot. Rene van BakelKapriola - to jeden z najbardziej efektownych i najtrudniejszych elementów Szkoły nad Ziemią, fot. Rene von Bakel

 

Trening jeźdźców

Jasne zasady treningu wypracowano nie tylko w odniesieniu do koni, ale przede wszystkim wobec jeźdźców. Pełne szkolenie jeźdźca może trwać nawet 12 lat! Przez setki lat prawo do treningu w Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu było przywilejem mężczyzn - 9 września 2008 roku do szkoły przyjęto po raz pierwszy dwie kobiety.

Zależnie od indywiudalnego talentu przez okres pierwszych 4-6 lat kadeci (eleve) szkolą się pod czujnym okiem Mistrza (Stable Master). W tym czasie nie tylko doskonalą swoje umiejętności jeździeckie (dosiadając tylko doświadczonych ogierów), ale również uczą się jak prawidłowo dbać o konie, o sprzęt jeździecki - w stajniach wiedeńskiej szkoły panuje absolutny porządek. Jeźdźcy, którzy w tym okresie zdobętą wymagane umiejętności mają szansę na awans na tzw. jeźdźca-asystenta.

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu

 

Do obowiązków jeźdźca-asystenta należy m.in. trening młodych ogierów i dalsza praca nad samym sobą. Jeździec na tym etapie wyszkolenia może występować w słynnych kadrylach. Trening w Hiszpańskiej Szkole Jazdy jest na tyle wymagający, że pełne szkolenie kończy z powodzeniem niewielu jeźdźców. 

Jakie wymagania trzeba spełnić aby zostać kadetem?

  • Minimum 16 lat
  • Zakończona edukacja szkolna
  • Szczupła sylwetka, idealny wzrost 172 cm
  • Atletyczność i kreatywność
  • Języki - płynnie niemiecki, dodatkowo preferowana znajomość j. angielskiego
  • Silny związek z końmi
  • Licencja R1 lub RD1 wydana przez Austriacki Związek Jeździecki lub udokumentowane umiejętności na podobnym poziomie

Do 2016 roku Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu nie będzie organizowała naborów nowych kadetów. 

  

 

 

Zwiedzanie

Jak i kiedy zwiedzać Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu? Obiekt jest otwarty dla gości 7 dni w tygodniu, poza lutym, kiedy turyści mogą zwiedzać szkołę od wtorku do niedzieli. Centrum informacji turystycznej jest usytuowane na Michaelerplatz 1.

Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu można zwiedzać także wirtualnie, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.

 

Umiejscowienie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu

 

źródło: materiały prasowe

 

Inspiracje

Facebook