Niespełna 40 km od Centrum Poznania leży miejscowość Kunowo. Właśnie w niej, w centrum Wielkopolski mieści się jedna z nielicznych w Polsce hodowli koni hanowerskich - Stadnina Kunowo. Ośrodek powstał w 1998 roku i od samego początku zajmuje się hodowlą koni skokowych. Historię tego miejsca oraz to co najważniejsze, czyli konie przedstawiła nam jego właścicielka Marta Roszkiewicz-Heizer.
Hodowla koni
Stadnina Koni Kunowo to członek rzeczywisty Związku Hodowców Koni Hanowerskich w Niemczech (Hannoveraner Verband e.V.) oraz Związku Hodowców Koni Wielkopolskich. Stado matek stanowią klacze rasy hanowerskiej z najlepszych linii skokowych. Obecnie jest to 10 klaczy zakwalifikowanych do Programu Hodowli Koni Skoczków. Wszystkie klacze hodowlane są starannie wyselekcjonowane - mają nie tylko doskonałe pochodzenie, ale posiadają również niemiecką nagrodę państwową (Staatsprämienstute).
Część z nich, jak Fly Hawai (Fly High x Airport) ma za sobą karierę sportową. Inne, jak Firenze (Ferragamo x Calido) czy też klacz Grace (Graf Grannus x Lacros) są już sprawdzonymi i doświadczonymi matkami . Firenze dała dotychczas między innymi utalentowanego Chapeau Bas (po Chacco Blue), natomiast Grace jest matką słynnego Negro (po Now or Never) i Cancana (po Come On). Stado matek uzupełnia córka fenomenalnego Dobel's Cento (po Capitol I), który pod Otto Beckerem zwyciężył w Finale Pucharu Świata w skokach przez przeszkody w Lipsku (2002r.) oraz młode klacze po Quintender (Quinar x Contender).
Właścicielka szczególną uwagę poświęca doborowi ogierów. Rocznie w Kunowie rodzi się do 10 źrebiąt, wszystkie po sprawdzonych w sporcie ogierach. W gronie tegorocznych maluchów znajdują się między innymi ogierki i klaczki po ogierze Numero Uno (nr 9 Rankingu Ogierów Skokowych WBFSH za rok 2013) oraz po ogierze Stolzenberg (Czempion Skokowy Testu w Adelheidsdorf w 2002 roku). Wcześniej w Kunowie używano między innymi popularnego w związku hanowerskim holenderskiego ogiera Now Or Never (Voltaire x Nimmerdor), a w przyszłym sezonie planowane są źrebaki po ogierach z absolutnej światowej czołówki - Cornet Obolensky i Kannan.
Na terenie stadniny prowadzony jest również punkt kopulacyjny, który został utworzony decyzją Starostwa Szamotulskiego dla koni rasy wielkopolskiej oraz szlachetnej półkrwi. Stadnina posiada także punkt inseminacyjny dla koni rasy hanowerskiej uznany przez Związek Hodowców Koni Hanowerskich i dysponuje nasieniem wybitnych reproduktorów skokowych.
Warto dodać, że właścicielka stworzyła końskiej młodzieży doskonałe warunki do odchowu. Konie mają do dyspozycji przestronne boksy i ogrodzone pastwiska o łącznej powierzchni 25 ha. Teren jest malowniczy i pagórkowaty, a młodym koniom przestrzeni do ruchu i trawy najwyższej jakości na pewno nie brakuje.
Sport jeździecki
Właściwy dobór rodziców oraz prawidłowy odchów to absolutna podstawa przyszłej kariery sportowej konia. W trosce o wyniki i dobrostan młodych koni właścicielka zadbała również o odpowiednią infrastrukturę ośrodka. Na jego terenie znalazło się miejsce na dwa duże place, z podłożem kwarcowym o regulowanej wilgotności oraz trawiasty, krytą ujeżdżalnię, dużą i bezpieczną zadaszoną karuzelę oraz lonżownik. W Stadninie działa Sekcja Jeździecka Kunowo będącą członkiem rzeczywistym WZJ i PZJ.
Głównym celem Stadniny jest hodowla, wychów oraz trening koni skokowych na najwyższym poziomie oraz ich późniejsza sprzedaż. Pierwsze etapy treningu konie przechodzą w Kunowie, starsze trafiają do doświadczonych jeźdźców. Wszystkie biorą udział w zawodach.
Lista sukcesów koni wyhodowanych w Kunowie jest długa, a te najważniejsze to:
Podsumowując naszą wizytę w Kunowie chcielibyśmy podziękować właścicielce za ciepłe przyjęcie i życzyć wszystkiego co najlepsze na kolejne lata pracy hodowlanej!
Naszych czytelników zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej SK Kunowo - stadninakunowo.pl