Miejsca: Stadnina Koni Kunowo

Data publikacji: 2015-06-10
Stadnina Kunowo - main

 

Niespełna 40 km od Centrum Poznania leży miejscowość Kunowo. Właśnie w niej, w centrum Wielkopolski mieści się jedna z nielicznych w Polsce hodowli koni hanowerskich - Stadnina Kunowo. Ośrodek powstał w 1998 roku i od samego początku zajmuje się hodowlą koni skokowych. Historię tego miejsca oraz to co najważniejsze, czyli konie przedstawiła nam jego właścicielka Marta Roszkiewicz-Heizer.

 

Hodowla koni

Stadnina Koni Kunowo to członek rzeczywisty Związku Hodowców Koni Hanowerskich w Niemczech (Hannoveraner Verband e.V.) oraz Związku Hodowców Koni Wielkopolskich. Stado matek stanowią klacze rasy hanowerskiej z najlepszych linii skokowych. Obecnie jest to 10 klaczy zakwalifikowanych do Programu Hodowli Koni Skoczków. Wszystkie klacze hodowlane są starannie wyselekcjonowane - mają nie tylko doskonałe pochodzenie, ale posiadają również niemiecką nagrodę państwową (Staatsprämienstute).

 

Stajnia hodowlana

 

Grace po Graf Grannus

Duma Stadniny Kunowo - kl. Grace, matka znanych z parkurów Negro oraz Cancana

 

Część z nich, jak Fly Hawai (Fly High x Airport) ma za sobą karierę sportową. Inne, jak Firenze (Ferragamo x Calido) czy też klacz Grace (Graf Grannus x Lacros) są już sprawdzonymi i doświadczonymi matkami . Firenze dała dotychczas między innymi utalentowanego Chapeau Bas (po Chacco Blue), natomiast Grace jest matką słynnego Negro (po Now or Never) i Cancana (po Come On). Stado matek uzupełnia córka fenomenalnego Dobel's Cento (po Capitol I), który pod Otto Beckerem zwyciężył w Finale Pucharu Świata w skokach przez przeszkody w Lipsku (2002r.) oraz młode klacze po Quintender (Quinar x Contender).

Właścicielka szczególną uwagę poświęca doborowi ogierów. Rocznie w Kunowie rodzi się do 10 źrebiąt, wszystkie po sprawdzonych w sporcie ogierach. W gronie tegorocznych maluchów znajdują się między innymi ogierki i klaczki po ogierze Numero Uno (nr 9 Rankingu Ogierów Skokowych WBFSH za rok 2013) oraz po ogierze Stolzenberg (Czempion Skokowy Testu w Adelheidsdorf w 2002 roku). Wcześniej w Kunowie używano między innymi popularnego w związku hanowerskim holenderskiego ogiera Now Or Never (Voltaire x Nimmerdor), a w przyszłym sezonie planowane są źrebaki po ogierach z absolutnej światowej czołówki - Cornet Obolensky i Kannan.

 

Tegoroczna klaczka po Numero Uno z matki po Cento

 

Na terenie stadniny prowadzony jest również punkt kopulacyjny, który został utworzony decyzją Starostwa Szamotulskiego dla koni rasy wielkopolskiej oraz szlachetnej półkrwi. Stadnina posiada także punkt inseminacyjny dla koni rasy hanowerskiej uznany przez Związek Hodowców Koni Hanowerskich i dysponuje nasieniem wybitnych reproduktorów skokowych.

Warto dodać, że właścicielka stworzyła końskiej młodzieży doskonałe warunki do odchowu. Konie mają do dyspozycji przestronne boksy i ogrodzone pastwiska o łącznej powierzchni 25 ha. Teren jest malowniczy i pagórkowaty, a młodym koniom przestrzeni do ruchu i trawy najwyższej jakości na pewno nie brakuje.

 

Leniwy poranek na pastwisku

 

 

Sport jeździecki

Właściwy dobór rodziców oraz prawidłowy odchów to absolutna podstawa przyszłej kariery sportowej konia. W trosce o wyniki i dobrostan młodych koni właścicielka zadbała również o odpowiednią infrastrukturę ośrodka. Na jego terenie znalazło się miejsce na dwa duże place, z podłożem kwarcowym o regulowanej wilgotności oraz trawiasty, krytą ujeżdżalnię, dużą i bezpieczną zadaszoną karuzelę oraz lonżownik. W Stadninie działa Sekcja Jeździecka Kunowo będącą członkiem rzeczywistym WZJ i PZJ.

 

Najmłodsze konie trenują "w domu". W tle widoczne pastwiska

 

Głównym celem Stadniny jest hodowla, wychów oraz trening koni skokowych na najwyższym poziomie oraz ich późniejsza sprzedaż. Pierwsze etapy treningu konie przechodzą w Kunowie, starsze trafiają do doświadczonych jeźdźców. Wszystkie biorą udział w zawodach.

 

Lista sukcesów koni wyhodowanych w Kunowie jest długa, a te najważniejsze to:

 • 2008
  II miejsce L-Cardan Mistrzostwa Polski Młodych Koni 5-latki, Sławomir Uchwat, Łąck
 • 2009
  IV miejsce Sumak Halowy Puchar Polski, kategoria OPEN C, Katarzyna Uchwat, Janów Podlaski
  III miejsce Spot Halowy Puchar Polski,, kategoria seniorzy, Sławomir Uchwat, Janów Podlaski

 

Sławomir Uchwat & Negro

 

 • 2010
  II miejsce L-Cardan Mistrzostwa Polski Młodych Koni, 7-latki, Sławomir Uchwat, Łąck 
  IV miejsce Negro Halowy Puchar Polski, kategoria OPEN C , Katarzyna Uchwat, Janów Podlaski
 • 2011
  III miejsce Cargo w Finale Rundy Młodych Koni, Sławomir Uchwat, CSIO**Sopot 
  VI miejsce L-Cardan w konkursie Grand Prix, Sławomir Uchwat, CSI**Poznań 
  IV miejsce Negro Halowy Puchar Polski, kategoria OPEN C, Katarzyna Uchwat, Janów Podlaski

 

Stadnina Koni KunowoHanna Roszkiewicz & Cancan

 

 • 2012
  II miejsce Cancan Halowy Puchar Polski, kategoria OPEN C, Hanna Roszkiewicz, Janów Polaski 
  I miejsce Negro w konkursie Pucharu Narodów, Sławomir Uchwat CSIO*****Moskwa (RUS)
 • 2013
  V miejsce Negro, konkurs Grand Prix, Sławomir Uchwat, CSI2* Cejle

 

Katarzyna Uchwat & Chapeau Bas, fot. Maja Bylinowska-Uchwat

 

 • 2014 
  II miejsce Negro w konkursie Pucharu Narodów, Sławomir Uchwat CSIO***Cejle (SLO) 
  IV miejsce Chapeau Bas w Sportowym Czampionacie Polski Młodych Koni 5-letnich, Sławomir Uchwat, Olsza 
  V miejsce Galla w Sportowym Championacie Polski Młodych Koni 5-letnich, Katarzyna Uchwat, Olsza
  III miejsce Cancan w konkursie Grand Prix Wojciech Dahlke, Jakubowice 
  I miejsce Viva w Halowy Puchar Leszna Młodych Koni 5-letnich, Hanna Roszkiewicz, Leszno

 

Wojciech Dahlke & Vanilla, fot. Paula Bartkowiak

 

Podsumowując naszą wizytę w Kunowie chcielibyśmy podziękować właścicielce za ciepłe przyjęcie i życzyć wszystkiego co najlepsze na kolejne lata pracy hodowlanej! 

Naszych czytelników zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej SK Kunowo - stadninakunowo.pl

 

Marta Roszkiewicz & Fly Hawaii

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl, oraz Paula Bartkowiak i Maja Bylinowska-Uchwat