In memoriam: Preria

Data publikacji: 2016-03-17
Preria fot. Stuart Vesty

 

Dotarła dziś do nas smutna informacja o śmierci klaczy czystej krwi arabskiej Preria (Ararat - Pipi/Banat). Wyhodowaną w SK Janów Podlaski klacz, w 2009 roku, na aukcji Pride of Poland, kupiła Shirley Watts - żona perkusisty słynnego zespołou The Rolling Stones. Za źrebną Gangesem Prerię, nowa właścicielka zapłaciła 230 tys. euro. 

Przyczyną śmierci klaczy była kolka, pomimo przewiezienia jej do kliniki nie udało się jej uratować.

 

Rodowód

Preria miała niezwykle cenny rodowód, była córką Ararata, a więc po mieczu wnuczką wspaniałego Palasa, który bardzo zasłużył się w polskiej hodowli. Córkami Palasa były m.in. sprzedana na aukcji za 1 mln $ klacz Penicylina, czy Czempionka Europy i Świata, słynna Pilarka. 

Matką Prerii była Czempionka Polski - wspaniała Pipi (Banat), córka wspomnianej Pilarki i reprezentantka linii żeńskiej Szamrajówka (1810). Preria, to bliska kuzynka takich sław jak Pianissima czy Pinga (wszystkie wywodzą się od Pilarki). 

 

Kariera hodowlana

Preria urodziła w Polsce cztery źrebięta:

  • og. Preferans (HS Etiquette), ur. 2005 - w 2009 roku krył w SK Janów Podlaski, w sierpniu tego samego roku kupiła go Shirley Watts
  • wał. Prymat B (El Nabila B), ur. 2007
  • wał. Preston (Gazal Al Shaqab) ur. 2008
  • kl. Primera (Eden C), ur. 2009 - w stadninie, Wiceczempionka Polski Klaczy Młodszych, Top Ten Czempionatu Świata

Właścicielka Prerii, dzięki dobrym kontaktom z SK Janów Podlaski, zdecydowała się przysłać do Polski klacz, aby ta urodziła tutaj jeszcze kilka źrebiąt. Niestety jej karierę hodowlaną przerwała nagła śmierć, która co ciekawe nastąpiła w pierwszym dniu urzędowania Mateusza Leniewicza-Jaworskiego, nowego członka zarządu SK Janów Podlaski, odpowiedzialnego za hodowlę. 

 

fot. Stuart Vesty/katalog Pride of Poland