In memoriam: Pilot

Data publikacji: 2016-08-27
In memoriam Pilot

 

23 sierpnia odszedł ogier czystej krwi arabskiej Pilot (Fawor - Pipi/Banat) wyhodowany w SK Janów Podlaski, a stanowiący własność Shirley Watts (Halsdon Arabians). 

 

Rodowód

Pilot przyszedł na świat w 1987 roku w Stdninie Koni Janów Podlaski. Był synem zasłużonego Fawora i doskonałej Pipi. Fawor (Probat - Fatma/Anarchista) nie dość, że wspaniale spisywał się w ringu pokazowym (zdobył m.in. tytuł Czempiona Polski Ogierów Młodszych oraz Starszych, był też Czempionem Świata Ogierów Młodszych, Paryż 1983), to w dodatku świetnie biegał - wygrał m.in. Puchar Europy (obecnie Nagr. Europy). Ponadto był synem epokowego Probata i przedstawicielem niezwykle cennego rodu Kuhailan Afas or. ar. 

Matka Pilota - Pipi, była równie, a może nawet bardziej klasowa jak ojciec. Córka Banata i legendarnej Pilarki (Czempionka Wielkiej Brytanii, Europy i Świata) swoją wartość udowodniła wielokrotnie, nie tylko zdobywając tytuł Czempionki Polski, ale przede wszystkim rodząc doskonałe źrebięta, w tym ogiera Piaff (po Eldon) czy świetne klacze: Pilar (po Fawor) - matkę m.in. kl. Pinga (Czempionka Polski, Europy i Świata), czy Pilica (po Fawor) - matkę m.in. kl. Palmeta (Czempionka Polski i Europy). Pipi była również matką Prerii, która padła przedwcześnie wiosną 2016 roku, o czym pisaliśmy TUTAJ

Przybliżając rodowód Pilota nie sposób pominąć faktu, że jest on potomkiem klaczy Piewica, z której to linii wywodziło się wiele doskonałych pokazowo koni, na czele z legendarną Pianissimą. Warto przy okazji zauważyć, że babka wspomnianej klaczy - Pinia pochodziła z bardzo podobnego połączenia jak Pilot - otóż była ona córką Probata (który był ojcem Fawora, a więc dziadkiem Pilota) i córką Pilarki (babki Pilota). 

 

 

Pilot
oo, 1987
Fawor
oo, 1981
Probat
 Fatma v. Anarchista
Pipi
oo, 1981
Banat
Pilarka v. Palas

 Kariera pokazowa

Pilot rozpoczął karierę pokazową jako roczniak. Swój pierwszy występ, podczas Młodzieżowego Czempionatu w Białce (1988), zakończył zdobyciem złotego medalu. Jako trzylatek został sprzedany, jednak spisana umowa zakładała możliwość jego użycia w przyszłości. Niestety jego właściciel, Paolo Gucci zbankrutował i zmarł i niewiele zabrakło do tego aby jego konie straciły życie z wygłodzenia. Na szczęście wtedy na drodze Pilota los postawił Shirley Watts z Halsdon Arabians. Już w barwach nowej stajni Pilot zdobył m.in, tytuł Czempiona Ogierów Wielkiej Brytanii. 

 

 

Kariera hodowlana

Pilot krył w Halsdon Arabians gdzie pozostawił m.in. wykorzystywanego dalej w hodowli HS Pirandelo, oraz w SK Janów Podlaski (łącznie w Polsce krył przez cztery sezony w latach 2000-2001 i 2010-2011). W swojej macierzystej stadninie pozostawił m.in: og. Pedagog (od Pętla/Visbaden) - wykorzystywanego w hodowli oraz kl. Bellanda (od Belladonna/Europejczyk) - wcieloną do stada matek SK Janów Podlaski, babkę Czempionki Klaczek Rocznych Białka 2015 - kl. Bambina (Kahil Al Shaqab).

Potomstwo Pilota wyróżnia się dobrym ruchem, kuhailańskim typem, a często również atrakcyjną, karą maścią. Co ciekawe jeden ze wspomnianych wyżej synów Pilota - HS Pirandelo z powodzeniem startuje również w konkursach... skokowych. 

 

 

This great Polish stallion died peacefully today.
Loved and revered by us all at Halsdon and by those who knew him.
God Bless the memory of this wonderful horse.

pp. Watts, 23.08.2016

 

 

źródło: janow.arabians,pl, fot. Halsdon Arabians, grafika equista.pl