Obchody 200-lecia istnienia SK Janów Podlaski, 13.05.2017 [RELACJA]

Data publikacji: 2017-05-15
Europia (Pesal - Eutona/Etogram) hod. SK Janów Podlaski fot. Oliwia Chmielewska
Jedna z zaprezentowanych klaczy czystej krwi arabskiej - Europia (Pesal - Eutona/Etogram) hod./wł. SK Janów Podlaski. Prababka Europii - zasłużona Eunice była matką m.in. wspaniałego ogiera Eukaliptus

 

Stadnina Koni Janów Podlaski istnieje od 1817 roku. Decyzja o jej powstaniu zapadła 17 maja 1817 roku i właśnie dlatego w miniony weekend, dokładnie 13 maja rozpoczęły się uroczyste obchody 200-lecia stadniny. Krótką relację z tego wydarzenia prezentujemy poniżej. 

Początek uroczystości zaplanowano punktualnie na godzinę 12.00, przed biurem stadniny. Ostatecznie rozpoczęły się one jednak z małym opóźnieniem, spowodowanym oczekiwaniem na delegację z Chin. Po odegraniu polskiego hymnu głos zabrał prof. Sławomir Pietrzak - Prezes SK Janów Podlaski. Następnie przed mikrofonem stawali kolejni zaproszeni goście w tym m.in. Wiceminister Rolnictwa - Zbigniew Babalski. To co uderzyło we wspomnianych wystąpieniach to kompletne pominięcie dr Marka Treli, któremu Janów zawdzięcza przecież ostatnie sukcesy, w tym wyhodowanie koni takich jak Pianissima czy Pogrom! 

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy i złożeniu kwiatów przy tablicy upamiętniającej dyr. Andrzeja Krzyształowicza uroczystości przeniosły się do hali. Najpierw przybliżono historię stadniny, a później zaprezentowano jej wychowanków w tym takie konie jak Pamina - ostatnia córka Pianissimy, Pinga, Bambina, Piaff czy Pogrom. 

W trzeciej części uroczystości na hali zaprezentowały się stadniny ANR: w tym m.in. SO Białka, SK Michałów, SK Nowielice, SO Gniezno, oraz SK Prudnik.

Majowym uroczystościom towarzyszyła piękna pogoda, pojawiło się na nich także sporo odwiedzających, pokazano wspaniałe konie, szkoda jednak, że przy ich planowaniu i przeprowadzaniu zabrakło obektywizmu w odniesieniu do pięknej historii janowskiej stadniny.

Kolejne uroczystości związane z 200-leciem istnienia janowskiej stadniny zaplanowano na sierpień kiedy to w Janowie odbędzie się Święto Konia Arabskiego.

Galeria zdjęć z majowej uroczystości poniżej. 

 

prof. Sławomir Pietrzak - Prezes SK Janów Podlaski 

 

Pracownicy SK Janów Podlaski, trzecia od lewej główna specjalistka ds hodowli - Anna Stefaniuk

 

 

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na 200-lecie SK Janów Podlaski

 

Kwiaty złożone pod popiersiem Andrzeja Krzyształowicza

 

 

Pamina (Pogrom - Pianissima/Gazal Al Shaqab) hod./wł. SK Janów Podlaski

 

 

Pogrom (QR Marc - Pętla/Visbaden) hod./wł. SK Janów Podlaski 

 

 

Piaff (Eldon - Pipi/Banat) hod./wł. SK Janów Podlaski

 

 

SO Białka w Janowie zaprezentowała Perfinkę (Esparto - Perfirka/Gazal Al Shaqab) - Wiceczempionkę Europy i Świata

 

 

 Prezentacji SK Michałów towarzyszył efektowny zaprzęg złożony z koni maści tarantowatej

 

Prezentacja SK Nowielice - na zdjęciu wychowanek stadniny, ogier Farmer (Rovetto - Feola/Lavandel)

 

Prezentacja SO Gniezno, ogiery Czumen K (po lewej) i Czardasz (po prawej), stado przybliżał Andrzej Matławski 

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Pamina

Perfinka

Pogrom