Zima zawitała już u nas na dobre. Nie zawsze raczy nas wspaniałym białym śniegiem z pięknych pocztówek, przeważnie jest to okres mrozów, wiatrów i przeszywającego zimna. My ubieramy się w ciepłe zimowe kurtki, płaszcze, opatulamy się polarowymi i ciepłymi szalikami oraz czapkami, a pod wierzchnią warstwe ubrań obowiązkowo wkładamy bieliznę termoaktywną albo rajstopy i getry. Jak takie temperatury znoszą nasze konie? Pół biedy jeśli zima to dla naszych kopytnych okres roztrenowania i wakacji. Schody zaczynają się kiedy my chcemy jeździć i trenować, a temperatura nie pomaga. Często wiele osób decyduje się na wczesne derkowanie koni (aby nie zarosły) albo częściowe albo całościowe golenie. Wszyscy decydujący się na ubieranie derek wiedzą, jakim problemem jest dopasowanie tej odpowiedniej, wybranie gramatur, materiałów oraz modelu, który nie zawiedzie nawet podczas najgorszych mrozów. Jedną z ciekawych opcji dostępnych już kilka sezonów jest derka zimowa Stable 400 Fouganza dostępna w sieci sklepów sportowych Decathlon. Przetestowaliśmy ją dla Was!
Derka zwinięta jest w rulon i zapakowana w poręczny materiałowy worek. Na jego spodzie znajduję się kolorowy napis określający dokładny rozmiar. Takie opakowanie jest poręczne i powoduje, że w prosty sposób możemy magazynować derkę poza sezonem (nie zajmuje wiele miejsca) i zapobiega kurzeniu się. Po rozpakowaniu derka jest nieco wymięta ale to normalne w przypadku nowych produktów. Materiał jest lekko chropowaty w dotyku, mocny Ripstop 600 den, a wykonanie dokładne. Szwy są mocne, nie znaleźliśmy prujących się nitek ani lamówek. Pasy na zadnie nogi oraz zapięcia z przodu, zapięcia do kaptura i uchwyt na grzbiecie wszyte są głęboko i stabilnie.
Oto specyfikacja materiałowa, dostarczona przez producenta:
Materiał jest mocny, w strukturze przypomina drelich. Testowaliśmy model Stable 400, koloru bordowego (zdjęcia były wykonywane w zimowe popołudnie, przy 'ciepłym' świetle). Wykończenia derki (zapięcia, rzepy i pasy na zadnie nogi) są koloru granatowego, sam kaptur również, lamówka jest za to biało, pomarańczowo, granatowa.
Z przodu posiada dwa regulowane zapięcia na karabińczyki oraz po wewnętrznej stronie rzep. To niezwykle wygodna opcja, która pozwala na dopasowanie szerokości przodu derki do każdego konia i nie powoduje 'wyrobienia się' z czasem zapięć. Regulacja jest bardzo duża, a dla większego komfortu zwierząt, po bokach znajdują się bardzo wysokie, elastyczne wstawki, które zapewniają swobodę ruchów oraz zapięcia do kaptura, który opcjonalnie można zakupić.
Testowaliśmy rozmiar 155, jest to standardowy odpowiednik tego rozmiaru. Całość dobrze się układa, jest średniej długości. Posiada szeroki, polarowy kołnierz, który wysoko osadza derkę i zapobiega przecieraniu się grzywy i kłębu. Swojego rodzaju ciekawostką jest to, że na grzbiecie zamontowano dwa uchwyty, które pomagają w ściąganiu i zakładaniu jej na konia. Na wielki plus i niewątpliwe zainteresowanie zasługuje klapa pod brzuchem, zapinana razem z zapięciami pod nim. Dla większej stabilności z tyłu mamy pasy na zadnie nogi, a dla lepszego zachowania ciepła z tyłu znajduje się bardzo długa klapa na ogon. Derka jest piękna, w stonowanych i ciekawych kolorach, dość drobno pikowana. Bardzo ciepła, grubość całej derki to 300g, na grzbiecie jest dodatkowe 100g, co daje aż do 400g! Logo producenta jest wyhaftowane na kołnierzu po jednej stronie, po tej samej w prawym dolnym rogu znajduje się herb.
Derkę ze zdjęć testował jeden koń, natomiast na codzień widzimy modele używane już wiele lat przez przeróżne zwierzaki. Przeważnie użytkowana jest przez golone albo wcześnie derkowane (czyli o nie wybujałym owłosieniu) zwierzęta. Materiał jest mocny, mimo, że nie jest to derka padokowa są osoby, które ją tak użytkują. My polecamy użytkowanie typowo stajenne, wtedy 100 procentowo zanotujemy idealny stan materiału bez uszkodzeń. Wewnętrzna poszewka jest delikatna i śliska, nie obciera koni, nie powoduje przywierania derki (tak jak to jest w przypadku polarowych podszewek). Jest 100% wodoodporna i niezwykle ciepła. Dzięki klapie pod brzuchem koń nie wychładza się tak szybko. Dobrze dobrana do warunków atmosferycznych i konkretnego zwierzęcia nigdy nie powoduje zapacania się, materiał jest oddychający. Jest świetnym, znanym i niezwykle popularnym produktem, przez wiele lat niezawodnym!
Zewnętrzną powierzchnie łatwo jest czyścić, wystarczy gąbka i woda. Z wewnętrznej sierść najlepiej usuwać szczotką o delikatnym włosiu. Wg. zaleceń producenta praliśmy derkę w pralce na 30stopniach. Nie miała problemu z dopraniem się, materiał się nie odkształcał (mamy dużą pralkę). Patrząc na te same modele o wieloletnim stażu, można tylko powiedzieć, że doskonale znosi użytkowanie i pranie, czy to domowe, czy wykonywane przez profesjonalne pralnie. Derkę najlepiej jest suszyć 'na płasko', a przed praniem porozpinać pasy na zadnie nogi oraz zapięcia z przodu.
Po zakończeniu testu zebraliśmy wszystkie zalety i wady, publikujemy je poniżej:
ZALETY
WADY
Derka zimowa Stable 400 Fouganza jest niezawodnym, sprawdzonym produktem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się nim wiele lat. Dostępne są w trzy warianty kolorystyczne: bordo (testowane przez nas), kakao oraz ciemnoniebieski.
Wszystkie derki są we wszystkich rozmiarach:
125cm, 135cm, 145cm, 155cm, 165cm.
Zestaw można obejrzeć i kupić w sklepach Decathlon oraz w sklepie internetowym: TUTAJ
cena: 399.99 zł
Derka Fouganza to wspaniały, uniwersalny produkt. Derka na długie lata, komfortowa dla konia, w klasycznym designie.
Nasza ocena: 6/6