Greta Thunberg & koń islandzki na okładce „Vogue Scandinavia”

Data publikacji: 2021-08-12
Greta Thunberg w sesji dla magazynu Vogue Scandinavia, fot. Alexandrov Klum


Głównym założeniem nowo powstałej redakcji „Vogue Scandinavia” jest szeroko pojęte dbanie o naturę, w tym m.in. wydawanie magazynu w sposób przyjazny dla środowiska, a gdy przyszedł czas na wybór osoby, która znajdzie się na okładce pierwszego numeru, nikt nie miał żadnych wątpliwości, że powinna nią być Greta Thunberg! Podczas sesji aktywistce towarzyszył uroczy koń islandzki, za to w środku numeru można znaleźć wywiad, w którym Szwedka bardzo mocno krytykuje światowy przemysł odzieżowy. 


Greta Thunberg & koń islandzki na okładce pierwszego numeru „Vogue Scandinavia”Greta Thunberg (ur. 2003) to aktywistka klimatyczna, o której cały świat usłyszał w sierpniu 2018 r., kiedy to nastolatka zaczęła cyklicznie protestować pod szwedzkim parlamentem, by w ten sposób zwrócić uwagę rządzących m.in. na fakt rosnącej emisji dwutlenku węgla i wynikających z tego niebezpieczeństw. W kolejnych miesiącach i latach kontynuowała swoją działalność – uczestniczyła m.in. w szczytach klimatycznych COP24 w Katowicach i COP25 w Santiago de Chile, jak również protestowała np. pod Parlamentem Europejskim w Brukseli – a jej wpływ na ogólnoświatową dyskusję w tym zakresie przełożył się na ogłoszenie Thunberg Człowiekiem Roku tygodnika „Time” (2019). 


Sesja nawiązuje do piękna natury krajów nordyckichPodczas sesji Greta miała na sobie ubrania wykonane z materiałów pochodzących z recyklinguJeszcze jedno ujęcie z koniem islandzkimWartości reprezentowane przez Gretę Thunberg są zbieżne z założeniami redakcji „Vogue Scandinavia”, co tak przedstawiła Martina Bonnier, redaktor naczelna magazynu: „Miłość i szacunek do natury oraz dzikiej przyrody to coś, co nas jednoczy”. W związku z tym aktywistka wzięła udział w sesji okładkowej, a także udzieliła redakcji obszernego wywiadu – Thunberg m.in. oskarżyła w nim przemysł modowy o znaczne przyczynianie się do kryzysu klimatycznego, wspomniała o wyzysku pracowników oraz podkreśliła, że konieczne jest wprowadzenie rzeczywistych zmian, które nie będą jedynie chwytem marketingowym czy chwilową modą na bycie eko. Warto dodać, że Szwedka sama daje dobry przykład, ponieważ od lat nie kupuje nowych ubrań, a chodzi jedynie w rzeczach używanych, które w razie potrzeby reperuje. 


Krótki wywiad z Gretą ThunbergZdjęcia Grety i konia islandzkiego wykonał Alexandrov Klum, o stylizację aktywistki zadbała Konca Aykan, natomiast makijaż i fryzura to dzieło Helen Borg


tekst i opracowanie: equista.pl, źródło cytatu: Vogue Polska, fot. Vogue Scandinavia/Alexandrov Klum