Test: Schodki Step Up QHP

Data publikacji: 2017-12-18
Test: Schodki Step Up QHP

 

Jako miłośnicy koni staramy się jak najbardziej dbać o ich dobrostan. Z tego względu inwestujemy w trenerów, weterynarzy, masażystów, żywieniowców oraz zaznajamiamy się z najnowszymi publikacjami. Nie od dziś wiadomo, że wsiadanie 'z ziemi' nie jest korzystne dla naszych zwierząt. Posiłkujemy się różnego rodzaju podestami, pieńkami oraz oczywiście schodkami. Jeśli chodzi o te ostatnie nie mamy zbyt wielkiego wyboru, najczęściej korzystamy z tych dostępnych w sklepach budowlanych albo z drewnianych własnej produkcji. Na polski rynek wchodzi właśnie nowość - schodki Step Up holenderskiej firmy QHP (Quality Horse Products), które postanowiliśmy przetestować. 

 

 

Materiał i wykonanie

Schodki spakowane są na płasko, dokładnie tak jak się składają. Wszystkie wyglądają tak samo i mają takie same właściwości, różnią się jedynie kolorem. Udało nam się przetestować aż pięć kolorów (pomarańczowy, niebieski, czerwony, różowy i fioletowy). Schodki są bardzo lekkie i poręczne, po odpakowaniu z foliowego zaklejonego worka każda sztuka wygląda na dopracowaną w takim samym stopniu. Tworzywo z którego są wykonane nie jest nigdzie popękane ani krzywo 'odlane'. Kolory są tak samo intensywne w każdym miejscu. Nie ma ostrych albo obstrzępionych krawędzi, a antypoślizgowe białe kropki przymocowane są równo, stabilnie i estetycznie. Oto specyfikacja produktu dostarczona przez producenta:

materiał - etyleno-octan winylu (EVA) oraz polipropylen

 

Schodki Step Up zajmują niewiele miejsca po złożeniu, dostępne są w wielu ciekawych kolorach

 

Schodki występują aż w 8 kolorach (Bright Red, Cobalt Blue, Lime, Passion Flower, Pink, Turquoise, Black, Orange). Produkt nie zawiera wytłoczonego loga, numerów itd. jedynym oznaczeniem jest naklejka umieszczona z jednej strony z nazwą produktu, logiem firmy, kodem kreskowym itd. Każda sztuka prezentuje się estetycznie. Wykonane są z materiałów używanych jako dodatek w drogowych mieszankach bitumicznych, zapewniających dużą sztywność, odporność na wysoką i niską temperaturę oraz warunki atmosferyczne.

 

Są odpowiedniej wysokości, a antypoślizgowe kropki i odpowiednia szerokość gwarantują stabilność

 

Schodki Step Up

Ich wysokość całkowita to 39 cm, co jest wystarczające aby komfortowo wsiąść na każdego konia bez względu na jego wzrost. Ich górna część, z której po ich rozłożeniu się wsiada ma odpowiednie wymiary (29 cm długości i 21,5 cm szerokości), które sprawiają, że stojąc czujemy się stabilnie. Bardzo dużym plusem jest ich lekkość (ważą tylko 1,5 kg!) oraz niewielkie rozmiary po złożeniu (53cm wysokości i ok. 5,5 cm szerokości). Dzięki kompaktowości schodki mieszczą się wszędzie, nie mamy problemu żeby przechowywać je w stajni (pod boksem, w siodlarni albo pace) albo zabierać na zawody. Nadają się idealnie do używania w stajni, wewnątrz oraz na zewnątrz, deszcz nie powoduje ich odbarwienia ani nie niszczy materiału. Są bardzo pomocne przy kąpaniu konia, zaplataniu go, siodłaniu (można na nich powiesić siodło) oraz oczywiście wsiadaniu. Szeroka gama kolorystyczna jest dużym plusem, każdy może znaleźć i wybrać kolor, który najbardziej mu odpowiada. 

 

Poręczne, niezwykle lekkie i łatwe do rozłożenia

 

Ergonomia i użytkowość

Schodki były testowane przez wielu jeźdźców oraz osoby pracujące w stajni (np. luzacy). Materiał z którego są wykonane jest odporny na uderzenia, nie odbarwia się pod wpływem słońca ani wody. Jak zaleca producent, nie powinny z nich korzystać osoby ważące więcej niż 100 kg. Schodki wyglądają niepozornie, są lekkie i pierwsze wrażenie jest zdziwieniem, że będą dobrze sprawdzały się jako stabilne akcesorium do wsiadania. Używane były do kąpania koni, czyszczenia, golenia, siodłania i oczywiście wsiadania. Należy podkreślić, że w niezwykle łatwy sposób się je składa i otwiera, nikt nie miał z tym problemów. Antypoślizgowe białe 'kropki' były niezwykle pomocne szczególnie podczas deszczowych dni oraz kąpania koni - dają odpowiednie podparcie dla stopy i stabilność. Ich niewielka waga i kompaktowy rozmiar po złożeniu pozwala zabierać je ze sobą wszędzie oraz magazynować w każdych warunkach i miejscu. Bardzo łatwo je utrzymać w czystości, wystarczy przetrzeć mokrą gąbką albo zwyczajnie umyć na myjce.

 

Sprawdzają się przy pracach stajennych oraz siodłaniu

 

Wnioski i podsumowanie

Po zakończeniu testu poprosiliśmy testerów o podzielenie się uwagami dotyczącymi produktu. Oto wymienione przez nich zalety i wady:

ZALETY 

 • kompaktowa wielkość i dokładne wykonanie
 • niewielka waga 
 • bardzo duży wybór kolorów
 • zajmują niewiele miejsca po złożeniu
 • łatwe w utrzymaniu w czystości
 • praktyczne antypoślizgowe wykończenie
 • łatwe w rozkładaniu
 • materiał odporny na zarysowania i uderzenia
 • można zostawiać na deszczu 
 • ciekawy design
 • świetna cena

 

WADY

 • dla osób do 100 kg

 

Materiał jest odporny na zarysowania, uderzenia, wpływ temperatury i wody

 

Step Up QHP są doskonałym wyborem dla każdego miłośnika koni. Uniwersalne, lekkie, trwałe, funkcjonalne i w świetnej cenie. Pomagają nam w codziennych pracach stajennych, a naszym koniom odciążają plecy.

Produkt dostępny jest w 8 kolorach i jednym rozmiarze, a można go kupić w sklepach partnerskich na terenie całego kraju (m.in. Sklep Konik, Passion Horse & You, Pony Shop, Horse Town, Horse Tack, Equier, Salon Pegaz).

cena: ok. 60 zł 

 

Nasza ocena

Schodki Step Up QHP to świetne rozwiązania dla wszystkich ceniących sobie połączenie funkcjonalności i dobrego designu oraz świetnej ceny. Sprawdzą się w każdej stajni czy to podczas prac pielęgnacyjnych przy koniach, czy treningów. Są wspaniałą alternatywą dla drewnianych podestów i masywnych schodków z marketów.

Nasza ocena: 5+/6 

 

Wiele kolorów do wyboru sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą QHP Quality Horse Products
fot. materiały prasowe, equista.pl

 

* Do oceny testowanych produktów wykorzystujemy skalę ocen szkolnych od 1 do 6 gdzie kolejne oceny oznaczają:
 1. Ocena niedostateczna, produkt bardzo złej jakości
 2. Ocena dopuszczalna, produkt złej jakości, z wieloma wadami
 3. Ocena dostateczna, produkt przyzwoitej jakości, w którym liczba zalet i wad równoważy się
 4. Ocena dobra, produkt dobrej jakości, w którym wady stanowią niewielki procent i zazwyczaj nie wpływają na użytkowanie
 5. Ocena bardzo dobra, produkt wysokiej jakości, ewentualne wady mają mało istotny charakter
 6. Ocena celująca, produkt idealny
W przypadku ocen 2-5 możliwe jest zastosowanie dodatkowego "+" bądź "-"