Test: Ogłowie Pull Back Fouganza

Data publikacji: 2017-08-18
Test: Ogłowie Pull Back Fouganza

 

Lato i upały w pełni, a wraz z nimi czas urlopów, wakacji, sezonowych wyprzedaży oraz wyjazdów na zawody i spokojnych, niespiesznych treningów. Korzystając z większej ilości wolnego czasu kompletujemy sprzęt, robimy porządek w pakach i testujemy nowości. Wiele osób pyta o dobrej jakości ogłowia w przystępnych cenach, funkcjonalne, ciekawe i piękne. Wbrew pozorom wcale o takie niełatwo. Wiele osób ma wrażenie, że musi wybierać między jakością skóry, ceną lub dopasowaniem dla naszych koni. Korzystając z okazji przetestowaliśmy skórzane ogłowie Pull Back z Fouganzy, z sieci Decathlon.

 

 

Materiał i wykonanie

Ogłowie sprzedawane jest wraz z ciekawymi wodzami w komplecie, testowaliśmy rozmiar FULL w kolorze czarnym. Samo ogłowie wykonane jest z dobrej jakości skóry bawolej, na pasku potylicznym, nachrapniku oraz naczółku dodatkowo miękko podszytej. Sprzęt zapakowany jest w foliowy worek, wysłany i odpowiednio zabezpieczony taśmami wraz z gwarancją. Sama skóra mimo braku 'pierwszego smarowania' jest miękka, elastyczna, przy wyginaniu nie widać śladów 'mielonki', nie jest postrzępiona ani krzywo pocięta. Oto specyfikacja dostarczona przez producenta:

ogłowie - 100% skóra bawola

podszycia - 100% skóra bydlęca

wodze - skóra bawola oraz kauczuk

 

 

Wszystkie dziurki i zapięcia zarówno w samym ogłowiu, jak i wodzach są równo i starannie wykonane. Na nachrapniku, naczółku oraz potylicy wykonano ozdobne przeszycia nićmi kolorystycznie dopasowanymi do sprzętu (w przypadku testowanego przez nas ogłowia w kolorze czarnym, są one tego samego koloru). Na wykończeniu pasków oraz wodzy znajdują się delikatne i nierzucające się w oczy tłoczenia logotypu (znaku graficznego) Fouganzy. Na naczółku występuje dodatkowe zdobienie w postaci metalowego znaczka z emblematem producenta.

 

Ogłowie

Tranzelka jest klasycznym ogłowiem z lekko profilowanym nachrapnikiem szwedzkim (zaciskowym) oraz anatomiczną częścią potyliczną. Sam nachrapnik jest stosunkowo szeroki (od 5cm w najszerszym miejscu do 3,5cm), przeszyty ozdobnie nićmi oraz dodatkowo miękko podszyty, tym samym część zaciskowa jest wyjątkowo delikatna i przyjemna dla zwierzęcia. Posiada skośnik zakończony podszytym wykończeniem pod klamerką, który wedle uznania można demonontować w prosty i estetyczny sposób. Paski policzkowe oraz podgardlany są delikatne i cienkie (po 12-13mm), co nadaje ogłowiu lekkości. Te od wędzidła zapinane są od wewnętrznej strony na haczyki. Naczółek jest miękko podszyty, przeszywany nicią i ma długość 45cm (w modelu full wraz ze szlufkami). Część potyliczna jest profilowana, podszyta, ozdobiona przeszyciami i ma szerokość 4,5cm. 

 

 

Wodze

Ciekawie zaprojektowane wodze (część zestawu) są wykonane ze skóry oraz kauczuku. Do wędzidła zapinane są na haczyki umiejscowione od wewnętrznej strony. Posiadają delikatne tłoczenia z logiem i emblematem producenta. Cześć 'kauczukowa' jest elastyczna, niezbyt gruba (szerokość wodzy to 13mm, grubość 5mm), wykończona perforowanymi wypustkami. Nie posiadają stoperów, natomiast w zestawie mają 'motylki', które stabilizują wytok, jeżeli ktoś z niego korzysta. 

 

 

Ergonomia i użytkowość

Ogłowie testowaliśmy na kilku koniach o różnej budowie głowy. Oczywiście najlepiej funkcjonuje na wszystkich tych, które na codzień preferują taki typ nachrapnika (szwedzki). Sama skóra przed pierwszym użyciem nie była przez nas smarowana ani moczona w oleju. Ogłowie potrzebowało kilku jazd aby się 'uleżeć', co w przypadku nowej i niekonserwowanej skóry jest całkowicie normalne. Mimo braku zabiegów zmiękczająco-konserwujących ani jeden koń nie został obtarty ani nie doświadczał dyskomfortu. Skóra była od początku miękka i elastyczna. Mimo intensywnych treningów i upałów, a co za tym idzie dużej ilości końskiego potu i piany konserwacja była bardzo prosta - całość wystarczyło przetrzeć 'mokrymi chusteczkami'. Raz w tygodniu używaliśmy specjalnego mydła glicerynowego i balsamu do wyrobów skórzanych. Jakość skóry cały czas jest niezmienna, częste użytkowanie i brak bardzo dokładnej konserwacji nie wpływa ani na elastyczność, ani wygląd produktu.

 

 

Samo ogłowie dobrze sprawdza się u koni z wrażliwą potylicą i uszami. Dzięki jej profilowanemu kształtowi każde zwierze chętnie daje sobie ubrać tranzelke, a na jeździe wykazuje się dużym rozluźnieniem. Dzięki dużej regulacji ogłowie można z łatwością dopasować do każdego konia noszącego rozmiar FULL. Bardzo dużym udogodnieniem jest zapięcie wodzy jak i pasków wędzidłowych na haczyki - zwiększa to komfort i bezpieczeństwo (nic się nie odepnie) podczas jazdy, a do tego bardzo estetycznie wygląda (zapięcia są od wewnątrz). Doskonałym rozwiązaniem jest również możliwość obustronnego odpięcia pasków policzkowych i wędzidłowych oraz podgardlanego. Dzięki temu możemy dowolnie i szybko zmieniać nachrapniki. 

 

Wnioski i podsumowanie

Po zakończeniu testu czas na jego podsumowanie. Poniżej zebraliśmy wszystkie zalety i wady:

ZALETY 

 • szeroka, profilowana potylica
 • delikatne paski boczne
 • dobrej jakości skóra
 • miękko podszyte w najbardziej wrażliwych miejscach (potylica, naczółek, nachrapnik)
 • przyjemnie zakończony skośnik, który można demontować
 • klasyczny i elegancki wygląd
 • w komplecie bardzo przyjemne wodze
 • zapięcia na haczyki (eleganckie i bezpieczne)
 • nie wymaga 'kąpieli w oleju' oraz wyjątkowej pielęgnacji
 • dobra cena - dobry stosunek jakości do ceny
 • duży rozmiar, nadający się nawet dla koni o dużych/nietypowych głowach

 

WADY

 • rozmiar FULL jest zdecydowanie duży, ogłowie nie nadaję się dla koni o drobnej i małej głowie (masywność nachrapnika)
 • dobrze sprawdza się tylko na koniach, które przyjmują ten typ nachrapnika (szwedzki zaciskowy)
 • wodze nie posiadają stoperów

 

Ogłowie Pull Back Fouganza to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą mieć elegancki i funkcjonalny oraz przystępny cenowo produkt w jednym.

Produkt dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (czarne z czarnym podszyciem oraz brązowe z koniakowym podszyciem) i dwóch rozmiarach (COB oraz FULL)

Zestaw można obejrzeć i kupić w sklepach Decathlon oraz w sklepie internetowym: TUTAJ (wysyłka GRATIS)

cena: 289.99 zł

 

Nasza ocena

Skórzane ogłowie z profilowaną potylicą z Fouganza to przystępna cenowo alternatywa dla tego typu produktów innych marek. Staranne wykonanie, dobrej jakości skóra, przystępny design - bardzo dobry produkt, który sprawdzi się latami.

Nasza ocena: 5/6 

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Decathlon
fot. materiały prasowe, equista.pl

 

* Do oceny testowanych produktów wykorzystujemy skalę ocen szkolnych od 1 do 6 gdzie kolejne oceny oznaczają:
 1. Ocena niedostateczna, produkt bardzo złej jakości
 2. Ocena dopuszczalna, produkt złej jakości, z wieloma wadami
 3. Ocena dostateczna, produkt przyzwoitej jakości, w którym liczba zalet i wad równoważy się
 4. Ocena dobra, produkt dobrej jakości, w którym wady stanowią niewielki procent i zazwyczaj nie wpływają na użytkowość
 5. Ocena bardzo dobra, produkt wysokiej jakości, ewentualne wady mają mało istotny charakter
 6. Ocena celująca, produkt idealny
W przypadku ocen 2-5 możliwe jest zastosowanie dodatkowego "+" bądź "-".