Test: Derka z mikrofibry Full Neck Fouganza

Data publikacji: 2016-08-30
Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza

 

Lato zbliża się ku końcowi. Mimo, że czas urlopów i wakacji powoli dobiega końca, upalne dni dalej dają się nam we znaki. Nasze konie i my odczuwamy to niezwykle dobitnie będąc np. na zawodach i chłodząc się czym tylko się da. Korzystając z korzystnej pogody, staramy się zapewnić najlepszą opiekę i pielęgnacje naszym zwierzakom. Przetestowaliśmy derkę, która nie da się ukryć jest jedną z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych derek dla koni: derkę osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza, z sieci sklepów sportowych Decathlon.

 

Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza www.equista.pl Decathlon

 

Materiał i wykonanie

Sposób zapakowania derki jest niezwykle poręczny i lekki - zwinięta jest ona w rulon, owinięty czarnym pasem z gumy (na marginesie bardzo fajnym, może się do czegoś przydać). Po rozpakowaniu widzimy derkę skrojoną z jednego wielkiego kawałka mikrofibry. Nic się nie pruje, szwy są prakrycznie niewidocznie, nie odznaczają się i nie obcierają konia. Na przodzie derka posiada zapięcie na rzep na klatce piersiowej ze sporą regulacją. Kaptur zapiąć można zapięciami na rzepy. Wszystko przymocowane jest stabilnie, nic się nie pruje. Oto specyfikacja materiałowa, dostarczona przez producenta: 

 • 82% poliester
 •  18% poliamid

 

Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza www.equista.pl Decathlon

 

Materiał to popularna 'w kuchni' mikrofibra. Cienki i dość delikatny, nie mechaci się, nie podrażnia. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom wchłania bardzo dużo wody. Testowaliśmy model z kapturem, kolor koralowy (w rzeczywistości jest różowy). Wszystkie wykończenia derki (zapięcia, rzepy i sznurek pod ogon) są koloru czarnego.

 

Derka

Zapinana na dość wąskie zapięcie na rzep z przodu, które umożliwia sporą regulację. Testowaliśmy rozmiar L, który odpowiada rozmiarom 155-165cm. Całość jest bardzo obszerna, derka jest 'sukienkowa' co jest niewątpliwym plusem. Dla większej stabilności posiada sznurek, który można przewiązać pod ogonem stabilizując materiał. Mikrofibra nie powoduje obtarć, jest bardzo miła w dotyku, dobra dla wszystkich wrażliwych koni, które od derek polarowych potrafią się obetrzeć. Sam projekt jest estetyczny, logo producenta znajduję się tylko na zapięciu na klatce piersiowej. Krój umożliwia swobodne poruszanie się konia, nie krępuje jego ruchów.

 

Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza www.equista.pl Decathlon

 

Kaptur

Jest integralną częścią derki, czyli jest przymocowany 'na stałe'. Największym jego plusem jest fakt, iż jest bardzo długi i obszerny. Nawet koń o niezwykle umięśnionej i długiej szyi będzie w stanie być zapięty. Jego długość (po prawidłowym zapięciu) sięga aż do uszu. Jesteśmy w stanie zawinąć końcówkę kaptura o kantar. Z przodu, dla lepszego ułożenia kaptur zapinany jest na trzy rzepy.

 

Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza www.equista.pl Decathlon

 

Ergonomia i użytkowość

Derkę testowało kilka koni o podobnych rozmiarach i różnej długości sierści (golone i o naturalnym letnim owłosieniu). Materiał jest przewiewny, doskonale wchłania wilgoć, konie się nie zapacają pod nim. Dzięki swojej delikatności nie obciera nawet najbardziej wrażliwych koni. Derkę testowaliśmy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie jej jako derki osuszającej po treningu lub kąpieli. Wchłania wilgoć świetnie, konie schły szybciej, a dzięki ochronie nie ryzykowaliśmy zawianiem końskich pleców i nerek. Drugim z nich było użycie jej w formie schłodzenia zwierzęcia. Często na zawodach, w namiotach panują straszne temperatury. Derka okazała się wybawieniem, lekka, szybko nasiąka wodą, sprawdzała się w roli 'schładzacza' doskonale. 

 Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza www.equista.pl Decathlon

 

Derka jest delikatna i miękka. Włosy można z niej usunąć strzepując materiał. Nie polecamy używania szczotek do czyszczenia, możemy zmechacić jego strukturę. Testowaliśmy jak znosi pranie w pralce. Wg. zaleceń producenta, praliśmy zestaw w 30stopniach, na delikatnym programie. Warto pamiętać, że najlepiej prać produkt osobno, z pozapinanymi rzepami oraz nie używać środków zmiękczających (materiał może stracić częściowo swoje właściwości). Wszystkie plamy się dopierają. Suszyliśmy derkę rozłożoną na płasko na suszarce.

 

Wnioski i podsumowanie

Po zakończeniu testu zebraliśmy wszystkie zalety i wady, publikujemy je poniżej:

ZALETY 

 • ładnie skrojona derka
 • materiał delikatny, cienki i lekki
 • wszystko jest oddychające
 • w prosty sposób można ją transportować, nie zajmuje dużo miejsca
 • można ją używać zarówno do suszenia konia, jak też do chłodzenia
 • dobrze znosi pranie - łatwo się dopiera 
 • rewelacyjna cena - dobry stosunek jakości do ceny

 

WADY

 • derka nie posiada pasów pod brzuchem, nie nadaję się na padok
 • zapięcie kaptura i na klatce piersiowej jest na rzep, część z testujących uważa, że lepiej sprawdziłyby się klamry
 • kolor może nie pasować na każdego konia

 

Test: Derka osuszająca z mikrofibry Full Neck Fouganza www.equista.pl Decathlon

 

Derka z mikrofibry Full Neck Fouganza to doskonała opcja dla wszystkich, którzy chcą mieć przyjemny, funkcjonalny produkt w jednym. Jest dostępna w dwóch wersjach:

Full Neck (z kapturem) w kolorach róż i pomarańcz oraz klasycznej (bez kaptura) w kolorach szary oraz niebieski.

Wszystkie derki są w trzech rozmiarach:

S (125-135cm), M (135-145cm), L (155-165cm)

Zestaw można obejrzeć i kupić w sklepach Decathlon oraz w sklepie internetowym: TUTAJ

cena: 139.99 zł

 

Nasza ocena

Derka Fouganza to wspaniały, uniwersalny produkt. Sprawdzi się w stajni i na zawodach, jako derka osuszająca oraz chłodząca.

Nasza ocena: 5/6 

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Decathlon
fot. materiały prasowe, equista.pl

 

* Do oceny testowanych produktów wykorzystujemy skalę ocen szkolnych od 1 do 6 gdzie kolejne oceny oznaczają:
 1. Ocena niedostateczna, produkt bardzo złej jakości
 2. Ocena dopuszczalna, produkt złej jakości, z wieloma wadami
 3. Ocena dostateczna, produkt przyzwoitej jakości, w którym liczba zalet i wad równoważy się
 4. Ocena dobra, produkt dobrej jakości, w którym wady stanowią niewielki procent i zazwyczaj nie wpływają na użytkowość
 5. Ocena bardzo dobra, produkt wysokiej jakości, ewentualne wady mają mało istotny charakter
 6. Ocena celująca, produkt idealny
W przypadku ocen 2-5 możliwe jest zastosowanie dodatkowego "+" bądź "-".