Sprawność specjalną jeźdźców można określić następującymi cechami:
1. stopniem odwodzenia kończyn dolnych
2. wytrzymałością fizyczną
3. wytrzymałością mięśni grzbietu, brzucha i przywodzicieli kończyn dolnych w stawach biodrowych
4. gibkością
5. wydolnością
6. rytmem
7. szybkością
8. koordynacją mięśniowo-nerwową
W pierwszej części artykułu omówiono cztery pierwsze wyróżniki. Teraz czas na omówienie pozostałej czwórki.
4. Rytm
Z definicji rytmu wynika, że odpowiada on za czasowy przebieg ruchów. Tak samo jak w początkowej fazie szkolenia koń musi nauczyć się i połączyć specyficzny rytm w każdym z chodów, tak samo i jeździec musi nauczyć wyczuwać regularność ruchu w poszczególnych chodach - podobna sytuacja występuję np.: w zespole muzycznym: muzycy są w stanie grać razem jeśli grają w tym samym rytmie, tempie. Ta sama zależność występuje między koniem a jeźdźcem. Rytmika ruchów jeźdźca zależna jest od gibkości stawów oraz równowagi, od czucia głębokiego i świadomości własnego ciała. Pełna rytmika ruchów bez zachwiania równowagi możliwa jest w momencie gdy jeździec podda się ruchowi konia, dosiad będzie podążający za ruchem konia, a mięśnie będą w stanie optymalnego napięcia.
5. Wydolność
Wydolność to zdolność organizmu do wykonywania dużych wysiłków fizycznych, które powodują najbardziej efektywne i optymalne reakcje adaptacyjne w trakcie trwania pracy i odpoczynku. Ocenia potencjalne możliwości organizmu w kontekście biologicznym, które w warunkach sportowych mogą być wykorzystane. Głównym czynnikiem decydującym o wydolności jest sprawność metaboliczna tkanek.
Sposoby doskonalenia wydolności :
6. Szybkość
Jest zdolnością do wykonywania ruchów w jak najkrótszym czasie w danych warunkach, przy założeniu, że ruch nie trwa długo i nie powoduje zmęczenia. W jeździectwie od szybkości i precyzji ruchów, zależy szybkość działania pomocy, a w rezultacie - reakcji dosiadem i jego płynność powodowaniu koniem. Kształtowanie szybkości ma znaczenie, np. w momencie gdy zawodnik musi w krótkim czasie zareagować w zmieniających się warunkach jeździeckich.
Doskonalenie szybkości:
7. Koordynacja
Koordynacja to zdolność do wykonywania złożonych czynności pod względem zgrania aktów ruchowych, umiejętności przechodzenia z jednej konkretnie określonej czynności do innej, jak i określa ono umiejętność wykonania nowych zadań ruchowych. Integruje wszystkie inne cechy motoryczne, organizuje ich współdziałanie w trakcie różnych czynności ruchowych. Jej poziom określają indywidualne, wrodzone zdolności, doświadczenia i wyobrażenie ruchowe oraz stan i stopień rozwoju układu nerwowego.
Wyróżniamy trzy poziomy koordynacji:
W jeździectwie największą role odgrywa trzeci poziom koordynacji. Spowodowane jest to ciągłymi zmianami warunków jeździeckich i koniecznością szybkiej, a zarazem dokładnej reakcji na te zmiany.
Koordynację ruchową można doskonalić poprzez wykonywanie ćwiczeń:
Przykładowe ćwiczenia poprawiające koordynację, dosiad i równowagę przedstawione zostały TUTAJ.
Powodowanie koniem za pomocą dosiadu wymaga od zawodnika ciągłego doskonalenia zdolności do zmiany pozycji z odpowiednią szybkością, efektywnością i precyzją. Koordynacja, jej wysoki poziom umożliwia jeźdźcowi między innymi na powodowanie koniem zmianą środka ciężkości. Ponadto próba ta daje możliwość określenia w ujęciu ogólnym : równowagi, zwinności, szybkości i gibkości.
Wszystkie wymienione i opisane wyżej sprawności motoryczne wymagają doskonalenia i utrzymywania ich na danym poziomie. Tylko wtedy, gdy jeździec zadba o własną sprawność, będzie w stanie osiągnąć najwyższe wyniki sportowe.
W opracowaniu artykuły wykorzystano cytaty z "Podstawy treningu uzupełniającego i odnowy biologicznej jeźdźca" M. Mrozkowiak, 2001
Autorką artykułu jest
Barbara Ciszek, absolwentka Akademii Wychowania
Fizycznego w Warszawie, kiedyś zawodniczka konkurencji ujeżdżenia - dziś menadżer jednej z podwarszawskich stajni.