Poradnik: Jazda konna dla najmłodszych

Data publikacji: 2015-10-04
Dzieci foter

 

Jeździectwo powszechnie uważa się jako sport dla wszystkich, bez względu na wiek czy możliwości fizyczne. Jak to jest w rzeczywistości? Na często pojawiające się pytania odpowiadają nasze ekspertki, mające doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. 

 

Kiedy zacząć?

Często zastanawiamy się jak wcześnie nasze pociechy mogą rozpocząć jeździecką przygodę. Tak naprawdę wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania zarówno infrastruktury jak i merytorycznego. We Francji, Niemczech czy Anglii stworzono zajęcia i warunki do nauki jazdy konnej dla najmłodszych – nawet czteroletnich adeptów tej sztuki, z myślą o których stworzono nawet specjalnie przygotowane rozgrywki sportowe!

 

W krajach Europy Zachodniej w zawodach jeździeckich występują także dzieci poniżej 7. roku życia

 

W Polsce większość ośrodków oferuje naukę jazdy konnej dopiero od siódmego roku życia. Dla młodszych dzieci oferowane są jedynie przejażdżki konne, które po dość krótkim czasie zaczynają się dzieciom nudzić. Głównym powodem tak późnej inicjacji jeździeckiej w Polsce jest brak merytorycznego przygotowania kadry szkoleniowej dla takiej grupy wiekowej oraz krótko mówiąc – strach i obawy. Ogólnie zajęcia z dziećmi wymagają większej uwagi, a zajęcia z tak małymi jeźdźcami w szczególności wymaga dodatkowej „pary oczu” od instruktora. Jak podejść do tematu zajęć dla maluchów? Jak zorganizować i przygotować takie zajęcia? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

 

 

Jakimi cechami powinien się charakteryzować instruktor pracujący z dziećmi?

Jedną z dwóch podstawowych składowych dobrych zajęć jeździeckich – na każdym poziomie – jest instruktor. O ile podczas zajęć dla starszych jeźdźców pewne niedociągnięcia uchodzą bez większych konsekwencji, o tyle przy młodszych uczniach mleko wylewa się dość szybko.

Z tego powodu dobry szkoleniowiec szkolenia maluchów, oprócz wiedzy merytorycznej
powinien charakteryzować się:

  • otwartością na dzieci
  • cierpliwością
  • zorganizowaniem pracy i działania
  • pewnością w działaniu
  • wesołość
  • kreatywność
  • umiejętnością zapanowania nad grupą i odpornością na stres
  • znajomością zagadnień psychologii dzieci
  • znajomością zagadnień rozwoju psycho-fizycznego dzieci
  • dostosowaniem się do zmiennych podczas zajęć ( np. płaczące lub bojące się dziecko)

 

Właściwy dobór koni to podstawa

Zajęcia jeździeckie nie mogą się oczywiście odbyć bez koni. Oczywiście koń do zajęć z najmłodszymi musi mieć odpowiedni charakter. W przypadku zajęć dla maluchów bardzo ważne jest również, aby wierzchowiec był dostosowany rozmiarem do uczestników.  Z tego powodu do zajęć z dziećmi powinny być wykorzystywane kuce i małe konie. Dlaczego duże konie nie są odpowiednimi wierzchowcami dla maluchów? Większość dzieci może bać się dużych koni. Dodatkowo samo siedzenie i oddziaływanie na dużego konia wymaga od dziecka więcej siły co może je zniechęcać. Jednak gdy nie mamy do dyspozycji kuca to spokojny duży koń też doskonale sprawdzi się jako koński nauczyciel.

Niezależnie czy duży czy mały, koń dla dzieci powinien być:

  • dobrze przygotowany do zajęć
  • cierpliwy
  • dobrze ujeżdżony
  • spokojny

 

Wygodny i bezpieczny sprzęt jeździecki

Sprzęt do zajęć dla najmłodszych powinien być dopasowany do wielkości uczniów. Unikajmy nauczania w dużych siodłach gdzie zbyt szerokie rozstawienie nóg, za duże siedzisko bardzo utrudniają i zniechęcają dzieci do jazdy. Zaburzają równowagę i dodatkowo niekorzystnie wpływają na układ ruchu dzieci.

Jeśli nie dysponujemy małym siodłem czy tzw. gapą dobrą alternatywą jest jazda na oklep z pasem woltyżerskim / do lonżowania, które przez uchwyty dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym uczniom.

 

Ubiór małego jeźdźca

Ubiór i akcesoria jeździeckie to elementy, dość istotne dla rodziców. Najważniejsze, aby ubrania i akcesoria były wygodne i bezpieczne - nie potrzebujemy drogich specjalistycznych spodni czy rękawiczek, butów.

Na początek wystarczą:

  • kryte buty typu adidas
  • długie spodnie z miękkimi szwami
  • bawełniane rękawiczki
  • kask z 3-punktowym zapięciem – jedyna kosztowna rzecz, w którą musimy na początku zainwestować.

 

 

Gdy mamy te wszystkie elementy możemy spokojnie zacząć zajęcia z maluchami – nie tylko indywidualne, ale i grupowe. Pamiętajmy, że młodsze dzieci mają mniejsze ograniczenia ruchowe niż starsi koledzy i często są mniej lękliwe. Ponadto wśród starszych dzieci jazda konna ma dużą konkurencję  np. pływanie, koszykówka, piłka nożna… dlatego warto zainteresować i dzieci i rodziców jazda konną wcześniej, a przejażdżki tzw. oprowadzanki zamienić na ciekawe lekcje dla maluchów.

 


 

 

 Autorkami artykułu są
Barbara Ciszek, absolwentka Akademii Wychowania
Fizycznego w Warszawie, kiedyś zawodniczka konkurencji ujeżdżenia, instruktor jeździectwa, współtworczyni Mini Szkółki dedykowanej dzieciom poniżej 7-go roku życia 
oraz Joanna Zeman, studentka psychologii na SWPS, doświadczony instruktor. Autorka programu nauczania Mini- Szkółki dedykowanej dzieciom poniżej 7-go roku życia.

 

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl i foter.com