Kino i film: Hubal - etiuda filmowa

Data publikacji: 2015-11-18
Kino i film: Hubal etiuda filmowa

 

Przez ostatnie tygodnie na Podkarpaciu trwały prace przy niezwykłym projekcie, tworzonym dzięki zaangażowaniu Fundacji Ułani Króla Jana. Mowa o zdjęciach do etiudy filmowej - „Hubal”, przedstawiającej historię majora Henryka Dobrzańskiego, noszącego pseudonim „Hubal”, ostatniego wielkiego dowódcy kawalerii polskiej. Oto trailer promujący film:

 

Etiuda filmowa „Hubal” - oficjalny trailer

 

Wszystkie zdjęcia do filmu „Hubal” powstawały wśród wiekowych obiektów sakralnych, regionalnych zabudowań wiejskich oraz na terenie skansenu w Markowej. Autorem scenarisza jest Jacek Komuda –pisarz, twórca ponad dwudziestu powieści historycznych, poświęconych m.in. historii polskiej kawalerii, oraz bestsellerowego cyklu „Samozwaniec”, opowiadającego o zajęciu Moskwy przez Polaków na początku XVII wieku.

 

Hubal, Paweł Deląg, aktorzy, Ułani Króla Jana

Paweł Deląg czyli filmowy „Hubal”, na planie

 

Reżyseria, pokazująca w atrakcyjny sposób kawałek polskiej historii, to dzieło Grzegorza Bogaczewicza – obiecującego reżysera, wielokrotnie nagradzanego za swoje produkcje między innymi nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech czy Bułgarii. Otwórcą głównej roli majora Henryka Dobrzańskiego został znany aktor Paweł Deląg, a Marcin Troński wcielił się w role Gresslera (Niemca). W projekt byli też bardzo zaangażowani aktorzy teatralni oraz grupa ułanów ochotników przy których pomocy został odtworzony klimat tamtych wydarzeń historycznych. Miłośników jeździectwa zaciekawie zapewne fakt, że na ekranie występują kawalerzyści, a ci jak wiemy nie mogą obyć sie bez koni. 

Tym bardziej miło nam poinformować, że objęliśmy ten niezwykle ciekawy i ważny projekt naszym patronatem medialnym. A jest on godny wsparcia nie tylko dlatego, że opowiada historię Polski, ale również dlatego, że wszystkie osoby zaangażowane w projekt –  aktorzy, statyści i organizatorzy pracują na zasadach non profit.

Każdy z nas może wesprzeć produkcję „Hubala”, kupując pamiątkową cegiełkę. Więcej o tym piszemy TUTAJ, a wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie na oficjalnym fanpagu Fundacji Ułani Króla Jana.

 

 

fot. materiały prasowe