In memoriam: Baloubet du Rouet

Data publikacji: 2017-08-25
Baloubet du Rouet fot. baloubetdurouet.com
 Baloubet du Rouet, fot. baloubetdurouet.com, grafika: Equista.pl

 

W wieku 28 lat odszedł Baloubet du Rouet - niezwykle utalentowany sportowiec i bardzo zasłużony reproduktor. Charakterystyczny kasztan, na którym swoje wielkie sukcesy odnosił Rodrigo Pessoa, ostatnie lata życia spędził w słonecznej Portugalii. Sylwetkę tego legendarnego wierzchowca przybliżamy poniżej. 

 

Rodowód 

Baloubet du Rouet (Galoubet A x Starter) hod. Louis Fardin urodził się we Francji i był zapisany do tamtejszej księgi Selle Francais (SF). Jego ojcem był Galoubet A - syn zasłużonego Alme i... kłusaczki klaczy Viti po Nystag. Galoubet A świetnie sprawdził się w roli ojca koni sportowych, poza Baloubetem pozostawiając takie ogiery jak Quick Star (z powodzeniem startował pod Meredith Michaels-Beerbaum, a użyty w hodowli pozostawił m.in. og. Big Star - złotego medalistę IO Rio de Janeiro 2016) czy Taloubet Z (Christian Ahlmann). Galoubet pozostawił również znakomite matki - córkami tego ogiera była m.in. Sophie du Chateau, matka Itot du Chateau czy Quanagra - matka Mic Mac du Tillard. 

Matką Baloubeta była kasztanowata Mesange du Rouet - córka ogiera Starter (Rantzau xx x Jus de Pomme) i klaczy Badine (Bel Avenir x Rantzau xx). Ta mocno zaawansowana w krew klacz sama z powodzeniem startowała w konkursach skokowych. Dodatkowo legitymowała się niezwykle ciekawym pochodzeniem. Nie dość, że była córką sprawdzonego w hodowli og. Starter to była inbredowana 2x3 na epokowego folbluta - Rantzau, który poprzez legendarnego Cor de la Bryere złotymi zgłoskami zapisał się w historii hodowli koni sportowych. Mesange du Rouet poza Baloubetem pozostawiła m.in. og. Unadore du Rouet (J'T' Adore), który również z powodzeniem startował w międzynarodowych konkursach skokowych. 

 

Kariera sportowa

Bardzo szybko okazało się, że Baloubet du Rouet przejawia wyjątkowy talent skokowy. Jego właściciele Nicole i Diogo Pereira Coutinho powierzyli go do jazdy Nelsonowi Pessoa. Ten znakomity, brazylijski jeździec szybko doprowadził Baloubeta do międzynarodowych sukcesów. W wieku 6 lat ogier wygrał Mistrzostwa Świata Młodych Koni, a rok później był najlepszym 7-latkiem we Francji. W 1998 roku, w wieku zaledwie 9 lat wystąpił na Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Rzymie, uzyskując kwalifikację do finału. Po udanym występie w MŚ Nelson powierzył konia swojemu utalentowanemu synowi - Rodrigo.  Para Baloubet du Rouet & Rodrigo Pessoa przez kilka sezonów zdominowała światowe parkury, wygrywając m.in. trzy Finały PŚ z rzędu! (Helsinki 1998, Goteborg 1999, Las Vegas 2000). W 2000 roku Rodrigo i Baloubet wywalczyli, wspólnie z drużyną, brązowy medal IO Sydney 2000, a cztery lata później w Atenach sięgnęli po indywidualne złoto. O skuteczności Baloubeta świadczą statystyki - na 263 startów aż 178 razy zajmował miejsca płatne (68%)!

 

Rodrigo Pessoa & Baloubet du Rouet, IO Ateny 2004

 

Baloubet du Rouet zakończył karierę w 2006 roku, w wieku 17 lat. Ostatni raz na sportowej arenie pojawił się 7 lat później - podczas zawodów Global Champions Tour w Cascais. Zachwycił wtedy publiczność nie tylko doskonałym wyglądem, ale niezwykłym wigorem. 

Przez lata Baloubet pozostawał w znakomitej kondycji, regularnie pracując. On zawsze był bardzo twardym i silnym koniem, taki zdrowy typ. To piękne, że miał takie dobre życie - powiedział po śmierci Baloubeta Rodrigo Pessoa. 

 

Rodrigo Pessoa & Baloubet du Rouet, IO Ateny 2004, fot. baloubetdurouet.com

 

 

Kariera hodowlana

W 1998 roku Baloubet został po raz pierwszy szerzej udostępniony hodowcom. Szybko okazało się, że równie dobrze jak na parkurze spisuje się w roli ojca koni sportowych. Już w pierwszym roczniku urodzili się jego dwaj wybitni synowie - Balou du Rouet i Chaman. Lista potomków Baloubeta wciąż się wydłuża (nasienie mrożone jest ciągle dostępne) - poniżej wymieniliśmy i krótko przybliżyliśmy sylwetki tych najwybitniejszych: 

  • og. Balou du Rouet (od Georgia/Continue) ur. 1999. Ramowy Balou du Rouet jest bez wątpieniem jak dotąd najlepszym, pod względem hodowlanym, synem Baloubeta. Wśród jego potomków warto wymienić choćby nieodżałowanego First Class van Eeckelghem (Daniel Deusser), Horse's Gym Balzaci (Felix Hassmann), Bisquet Balou (Nicola Philippaerts), Bijou Be (Łukasz Koza, 1. miejsce MPMK 2011) czy wreszcie zwycięzcę Grand Prix Cavaliada Lublin 2017 - og. Balguero (Ales Opatrny).
  • og. Balouzino (od Zillo/Zeus) ur. 2003, bardzo urodziwy, kasztanowaty Balouzino to koń doskonale znany polskim kibicom, jeden z najlepszych "Baloubetów" jakie startowały w polskich barwach. Para Jarosław Skrzyczyński & Balouzino plasowała się na czołowych pozycjach m.in. w Grand Prix CSI4* Czerniachowsk, a w 2013 roku zajęła 34. miejsce w Finale PŚ w Goteborgu. 
  • og. Brantzau (od Thorradina JPC/Carthago Z), ur. 2011 - urodziwy, szlachetny i szalenie elegancki Brantzau jest obecnie wymieniany jako jeden z najlepszych młodych synów Baloubeta. Uznany m.in. w SF i Związku Holsztyńskim cieszy się dużą popularnością wśród hodowców. 
  • Bubalu (od Zancara/Nimmerdor), ur. 2000 - silny i rosły VDL Bubalu to na pewno jeden z najlepszych sportowo synów Baloubeta. Dosiadany przez Jura Vrielinga Bubalu wchodził w skład "złotej ekipy" holenderskiej, która zdobyła złoty medale podczas MŚ Caen 2014. Bubalu pochodzi z renomowanej, holsztyńskiej rodziny 474a czyli tej samej, którą reprezentuje m.in. VDL Groep Verdi. W lutym 2015 roku Bubalu zakończył karierę sportową i stacjonuje w znanej holenderskiej stacji VDL Stud. 
  • og. Chaman (od Jadied/I Love You), ur. 1999 - gniady, rosły i bardzo dobrze galopujący Chaman to obok Bubalu jeden z najlepszych sportowo synów Baloubeta. Na długiej liście sukcesów tego konia, dosiadanego przez Ludgera Beerbauma, znajdziemy m.in. 2. miejsce w Finale PŚ Lyon 2014 oraz zwycięstwo w Grand Prix Vienna Masters w 2014. Chaman jest dostępny dla hodowców w Hengstation Beerbaum. 
  • wał. Palloubet d'Halong (od Indra Love/Muguet du Manoir), ur. 2003 - nieduży, ale bardzo waleczny skoczek, finalista ME Herning 2013 (7. miejsce) swego czasu zasłynął jako najdroższy koń skokowy w historii. Jego katarski właściciel zapłacił za niego 11 mln euro.
  • og.Pi Quatorze (od Quadrophenia d'Leau/Jus de Pomme) ur. 2003, bardzo silny i dysponujący ogromnym potencjałem skokowym Pi Quatorze to kolejny potomek Baloubeta z powodzeniem startujący w polskich barwach. Startująca na tym ogierze Paulina Wielgórska wywalczyła m.in. złoty medal HPP w kategorii młodych jeźdźców. 

 

W rankingach ogierów skokowych WBFSH z lat 2011-2016 Baloubet du Rouet niezmiennie plasował się w TOP 10, wygrywając zestawienie dwa lata z rzędu w latach 2012-2013. Od kilku sezonów w czołówce wspomnianych rankingów, obok swojego ojca plasuje się opisany wyżej syn Baloubeta - Balou du Rouet. 

 

Ludger Beerbaum (GER) & Chaman, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

Janika Sprunger (SUI) & Palloubet d'Hallong, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Simon Delestre (FRA) & Napoli du Ry , fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

Jur Vrieling (NED) & VDL Bubalu, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Balou du Rouet

Baloubet du Rouet

Balouzino

Galoubet A

Palloubet D'Halong